Domáce Kauzy Top

PRÁVE TERAZ Kočner ostáva za mrežami. Súd doručil rozhodnutie

Podnikateľ Marian Kočner ostáva vo vyšetrovacej väzbe, súd jeho žiadosti nevyhovel. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Marian Kočner ostáva vo väzbe. Sudca Špecializovaného trestného súdu nevyhovel žiadosti podnikateľa o podmienečné prepustenie z vyšetrovacej väzby. Kočner sedí za mrežami od júna tohto roka kvôli obvineniu v kauze zmenky. 

 

O žiadosti Mariana Kočnera rozhodoval sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok minulý týždeň (15.11.2018). Pojednávania sa podnikateľ osobne nezúčastnil. Zastupovali ho jeho obhajcovia. Verdikt však súd na mieste nevyniesol. Rozhodnutie zaslal písomne všetkým zainteresovaným stranám. “Uznesenie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu bolo dnes (20.11.2018) Úradu špeciálnej prokuratúry doručené. Z uznesenia vyplýva, že sudca pre prípravné konanie zamietol žiadosť obvineného M.K. o prepustenie z väzby a neprijal žiadnu náhradu väzby, teda ani peňažnú záruku,” potvrdila pre Glob.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Kočner sa na slobodu pokúsil dostať už po druhýkrát. Súd mu nevyhovel, nakoľko má na krku niekoľko trestných stíhaní. Podozrivý je aj z vraždy novinára Jána Kuciaka, obvinený však v tomto prípade zatiaľ nebol. Aktuálne sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, kam ho premiestnili začiatkom októbra – po tom ako polícia zaistila Kuciakových vrahov.

“Obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože mu bolo doposiaľ vznesených 5 obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy,” dodala hovorkyňa.

V kauze zmeniek sú Marian Kočner a Pavol Rusko obvinení od júna tohto roka. Obaja sú obvinení zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výrobe peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Minulý týždeň k nim pribudol ďalší obvinený – bývalý Kočnerov spoločník Štefan Ágh.

Kočnerovi v tomto prípade zrejme priťažil aj znalecký posudok, ktorý si dala vypracovať polícia u písmoznalca a podľa ktorého zmenky nie sú pravé. “Môžeme potvrdiť, že na základe žiadosti vyšetrovateľa boli vyhotovené znalecké posudky, ktoré potvrdzujú, že podpisy na zmenkách neboli vyhotovené 11.6.2000. Okrem tohto posunu v prípade je aj obvinenie tretej osoby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje,” napísala polícia na svojom profile na sociálnej sieti minulý týždeň.

Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. FOTO TASR – Jakub Kotian