Domáce Kauzy Top

Posun v kauze zmenky. K Ruskovi a Kočnerovi pribudol ďalší obvinený

V kauze zmeniek TV markíza je ďalší obvinený. Na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner v roku 1998. Foto: Archív - TASR, Vladimír Benko

BRATISLAVA –  Polícia nezaháľa. V prípade falšovania zmeniek televízie Markíza padlo ďalšie obvinenie. Polícia o tom informovala na svojom profile na sociálnej sieti. O koho ide, zatiaľ nešpecifikovali. Podľa informácií Glob.sk má ísť o blízku osobu podnikateľa Mariana Kočnera a kedysi jeho pravú ruku Štefana Ágha. Ten pri ovládnutí Markízy v roku 1998 Kočnerovi asistoval. V prípade ho už polícia aj vypočúvala.

 

V kauze zmeniek sú Marian Kočner a Pavol Rusko obvinení od júna tohto roka. Obaja sú obvinení zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výrobe peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Kočner sedí odvtedy vo vyšetrovacej väzbe – aktuálne v Leopoldove, Rusko je stíhaný na slobode.

Celý príbeh zmeniek odštartoval boj o ovládnutie Markízy v roku 1998. Spoločnosť Gamatex, ktorú vlastnil v tom čase Kočner so Štefanom Ághom, sa vďaka nevyrovnanej pohľadávke Pavla Ruska vo výške 80-miliónov korún dostala k 51 percentnému podielu v televízii. Spor sa vyostril 18.augusta 1998, keď do budovy televízie vtrhol Kočner aj so svojimi ľuďmi a preukázal sa súdnym rozhodnutím, že jeho firma je už štyri dni väčšinovým vlastníkom.

Bitku o vlastníctvo Markízy ukončil prevádzkovateľ televízie v roku 2000, ktorý odkúpil celú firmu Gamatex aj s pohľadávkou za dodnes nezverejnenú sumu. A tu siaha aj zmenková kauza, ktorá nepriateľov opäť spojila. Rusko aj Kočner totiž svorne tvrdia, že súčasťou predaja Gamatexu bol aj doplatok v hodnote 500-miliónov korún za predĺženie licenie pre Markízu na ďalších 12 rokov. Rusko ešte ako štatutár televízie vraj vystavil štyri zmenky v hodnote takmer 70-miliónov eur, pričom dve vystavil na Mariana Kočnera a dve práve na Štefana Ágha. Ich splatnosť bola v roku 2015 a 2016. Nakoľko Kočner peniaze v lehote nedostal, začal sa o milióny súdiť. Nakoľko je Rusko nemajetný, milióny by musela Kočnerovi vyplatiť v druhom rade Markíza. Televízia od začiatku tvrdí, že zmenky nepochádzajú z roku 2000 a sú falošné. Zmenky sa navyše ako položka nikdy nenachádzali v účtovníctve televízie, ani v účtovníctve spoločnosti Mariana Kočnera.

Posudok vylúčil pravosť

Pravosť zmeniek nebolo možné doteraz reálne posúdiť, nakoľko ich Kočner zadržiaval. Súdu, ktorý rieši občiansky spor v prípade zmeniek, odovzal ich originály až v októbri tohto roka.

Dnes ich nepravosť potvrdzuje aj posudok z písmoznalectva, ktorý si dali vypracovať orgány činné v trestnom konaní. „Tieto podpisy na sporných zmenkách neboli vyhotovené dňa 11.06.2000. Uvedené podpisy boli vyhotovené po roku 2013,“ píše sa podľa Markízy v posudku.

Polícia tieto informácie následne potvrdila na svojom facebooku. “Môžeme potvrdiť, že na základe žiadosti vyšetrovateľa boli vyhotovené znalecké posudky, ktoré potvrdzujú, že podpisy na zmenkách neboli vyhotovené 11.6.2000. Okrem tohto posunu v prípade je aj obvinenie tretej osoby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje,” napísal policajný zbor. Informácie o novom obvinení teda prišla hneď po tom, ako polícia dostala do rúk spomínaný posudok.

Glob.sk kontaktoval aj samotného Štefana Ágha, či má vedomosť o ďalšom vznesení obvinenia v prípade zmeniek. “Netuším, teoreticky to môžem byť ja, ale neviem,” reagoval. V kauze vraj bol vypovedať približne pred dvoma mesiacmi.

V budove TV Markíza v Bratislave sa 8. októbra 1998 uskutočnilo stretnutie zástupcov spoločnosti GAMATEX a TV Markíza. Na snímke vtedajšia spoločníčka Pavla Ruska Sylvia Volzová, Marian Kočner a jeho spoločník Štefan Ágh. Zdroj: Ivan Majerský – TASR