Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Politici sa vyjadrujú k Bašternákovi. Matovič chce Ficovi prenajať nový byt, Saková ďakuje polícií

Opoziční politici dnes najviac skloňovali meno expremiéra Roberta Fica. Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Rozsudok, vynesený nad Ladislavom Bašternákom, opäť rozvíril už tak dosť nepokojné politické vody. Sotva sa za podnikateľom zavreli dvere súdu, už sa k jeho osobe vyjadrovali politici i široká verejnosť. Ako sa dalo očakávať, názory sa diametrálne odlišovali. Najčastejšie sa spomínalo meno bývalého premiéra Roberta Fica. 

Ministerka vnútra pochválila prácu polície. “Rešpektujem rozhodnutie súdu, ktorý v stredu odsúdil Ladislava B. na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody v prípade neodvedenia dane a poistného,” napísala Denisa Saková na svoju sociálnu sieť. “Napriek tomu, že rozsudok ešte nie je právoplatný a platí prezumpcia neviny, chcem poďakovať policajtom a prokurátorom, ktorí na tomto prípade pracovali a pracujú. Ide o ďalší široko medializovaný prípad, ktorý polícia vyšetrila, prokurátor podal obžalobu a súd rozhodol, hoci zatiaľ neprávoplatne,” napísala ministerka.

Hoci opozícia spája Bašternáka najmä s expremiérom Robertom Ficom, poslanec Ľuboš Blaha vidí situáciu inak. “Bašternák páchal svoje daňové podvody za Radičovej vlády. Za tejto vlády ho odsúdili na 5 rokov. Kočner chodil za Radičovej vlády na raňajky so Sulíkom a spolurozhodoval o generálnom prokurátorovi. Za tejto vlády je zadržaný v base,” napísal si Blaha do svojho statusu. “To len na margo toho, kto chráni zlodejov. Bašternák a Kočner sú symboly slovenskej pravice. A počas našej vlády končia tieto symboly miklošovského karpatského kapitalizmu za mrežami. A dobre im tak,” tvrdí Blaha.

Opozícia sa obula najmä do Roberta Fica. Ten už dávnejšie avizoval svoje sťahovanie, nie je však známe, že by sa tak stalo. Mal by tak stále bývať v prenájme v luxusnom komplexe Bonaparte. Jeho byt vlastní práve podnikateľ Bašternák. “Robert Fico, nebuďte zbabelec, buď povedzte, že je to váš byt, ktorý ste vyplatili alebo sa odtiaľ odsťahujte a nerobte hanbu. Je to pľuvanec do očí každého jedného platiteľa daní,” povedal šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. Zároveň zopakoval , že v prípade, ak má Robert Fico finančné problémy, nájom nového bývania mu nemá problém zaplatiť.

Robert Fico býva v prenajatom byte v Bonaparte, kde mal byt aj Marian Kočner. Zdroj: SITA/Marko Erd

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová hovorila najmä o nefunkčnosti úradov. “Nefunguje výkon spravodlivosti a práva pre ľudí, ktorí sú spojení s politickými špičkami. Na túto kauzu neupozornili ani kontrolné inštitúcie, ani polícia, ani finančná správa, museli na ňu upozorniť médiá a opozícia,” uviedla na tlačovej besede hnutia.

Strana Sloboda a solidarita zašla v požiadavkach na Fica ešte ďalej. “Priznanie Ladislava B. usvedčuje vtedajšie vedenie finančnej správy, že konalo v prospech jeho záujmov a v rozpore s verejným záujmom. Usvedčuje bývalého ministra vnútra Kaliňáka (Smer-SD), že vynaložil extrémne veľké úsilie, aby tohto daňového podvodníka zachránil pred spravodlivosťou,” napísali liberáli v stanovisku. Podľa nich by mal po tomto rozsudku bývalý premiér navždy odísť z politiky. “Začali sme dobre, treba pokračovať. Ďalší na rade by mohli byť napríklad Fico a Kaliňák,” napísala si do statusu poslankyňa Jana Cigániková.

Rozsudok padol, nie je však definitívny

Ladislav Bašternák priznal vinu, svoj čin oľutoval. Urobil tak dnes ráno na hlavnom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava II. Obžalobu zo zločinu neodvedenia dane a poistného na podnikateľa podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v marci tohto roka. Súd uznal podnikateľa po krátkej porade vinným. Bašternáka posiela na päť rokov nepodmienečne za mreže. Zároveň skončil na rovnaký čas aj s podnikaním.

Podnikateľ sa voči rozsudku odvolal. Na ťahu je tak krajský súd.