Domáce Kauzy Top

Bašternák priznal vinu. Súd ho posiela na päť rokov za mreže

Ladislav Bašternák na súde priznal vinu a svoj čin ľutuje. Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA (redakcia/TASR) – A je to tu. Ladislav Bašternák priznal vinu, svoj čin oľutoval. Urobil tak dnes ráno na hlavnom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava II. Obžalobu zo zločinu neodvedenia dane a poistného na podnikateľa podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v marci tohto roka. Súd uznal podnikateľa po krátkej porade vinným. Bašternáka posiela na päť rokov nepodmienečne za mreže. Zároveň skončil na rovnaký čas aj s podnikaním.

 

Podnikateľ Ladislav Bašternák dorazil do budovy súdu v sprievode svojho obhajcu Petra Filipa. Pred začiatkom pojednávania sa k prípadu odmietli obaja vyjadriť. Pred sudkyňou Bašternák priznal vinu a svoj čin ľutuje. Celá vec tak nabrala rýchly spád. Súd nemusiel riadne pojednávať, aby dokazoval vinu a vypočúval svedkov. Rozhodoval už len o výške a miere trestu ako aj výške škody.

Ladislava Bašternáka obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry z neodvedenia daní a poistného v marci v roku 2017 po medializácií prípadu. Podnikateľ cez firmu BL-202 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12-miliónov eur. Spomínaný komplex stavala firma spojená s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. Skutočná suma bytov však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur. Bašternák následne využil účinnú ľútosť a vyplatil na účet Finančnej správy spomínané dva milióny.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však ľútosť neakceptoval, na podnikateľa podal na súd obžalobu. “Cieľom prevodov bytov bolo len vylákanie daňovej výhody. Výsledkom bol vykázaný nadmerný odpočet DPH vo výške takmer dva milióny eur,” uviedol na súde pri prednesení obžaloby prokurátor Marián Varga. Bašternákovi navrhol vzhľadom na to, že sa priznal, najnižší trest, minimálne stráženie a prepadnutie majetku.

Bašternákov obhajca s týmto trestom nesúhlasí. „Vypočul som si záverečnú reč prokurátora. Nestotožnujem sa s návrhom trestu odňatia slobody a s návrhom trestu prepadnutia majetku,” povedal obhajca Peter Filip. Svojho klienta navrhuje spod obžaloby oslobodiť, nakoľko priznal vinu a dlžnú časť štátu uhradil.

Denník N informoval, že podnikateľ sa svojho majetku začal pár dní pred pojednávaním zbavovať. Len šesť dní pred súdom previedol svoju luxusnú vilu pod Slavínom na manželku. Dom jej vraj daroval 31. októbra 2018, vyplýva to podľa denníka z aktuálneho listu vlastníctva. Prečo prokuratúra nezaistila Bašternákov majetok skôr? „Nebol zákonný dôvod,“ povedal prokurátor.

Po reči prokurátora a vyhlásení samotného Bašternáka bolo pojednávanie prerušené. Súd sa ani nie hodinu radil o tom, ako v prípade Bašternáka rozhodne. Krátko pred jedenástou hodinou súd vyhlásil, že Bašternák je vinný. Podnikateľa odsúdil na päť rokov nepodmienečne vo väznici s najnižším stupňom stráženia. Trest mu súd mimoriadne znížil, nakoľko podnikateľ svoj čin oľutoval a vratku štátu vrátil. “Trest má zabezpečiť ochranu spoločnosti pred páchateľom, odradiť ho od páchania ďalších činov,” zdôvodnila rozhodnutie sudkyňa Okresného súdu Bratislava II.

Bašternák zároveň dostal zákaz podnikať tiež po dobu piatich rokov. Majetok Bašternákovi súd ponechal, neprepadne v prospech štátu.

Voči rozhodnutiu sa Bašternák odvolá. “Tak ako som to navrhol vo svojej záverečnej reči, trest sa dá znížiť až na dva roky,” reagoval obhajca podnikateľa Peter Filip. Ten žiada pre svojho klienta podmienku.

 

Galéria
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Zdroj: TASR / Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR/Martin Bauman
Ladislav Bašternák. Zdroj: TASR / Martin Bauman
navigate_before
navigate_next