Domáce Politika Spoločnosť Top

ONLINE Oslavy výročia SNP vyvrcholili. Na vojenskej prehliadke sa predviedlo to najlepšie, čo máme

Oslavy SNP sa konajú každoročne. Tohtoročné prinesú aj niekoľko noviniek. Zdroj: Glob.sk /Peter Korček

BANSKÁ BYSTRICA (Zuzana Janíková/Veronika Kováčová) – Je to tu. Práve v týchto chvíľach začínajú v Banskej Bystrici veľkolepé oslavy Slovenského národného povstania. Pripomenutie 75. výročia tejto hrdinskej udalosti si vyžiadalo dlhé mesiace príprav a program bude skutočne stáť za to. Doobeda si naši traja najvyšší ústavní činitelia uctia pamiatku padlých a ocenia veteránov. Poobede príde vrchol dňa, vojenská prehliadka. Glob.sk bude počas celého dňa priamo na mieste. Všetko dôležité, čo sa dnes v meste pod Urpínom udeje, nájdete v našom online. 

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste dnešné oslavy SNP v Banskej Bystrici sledovali spolu s nami. 

16:45 Ďalším bodom programu je vystúpenie umeleckého súboru SĽUK. Následne sa o 17:45 začne premietať film “Povstanie”.

16:30 Slávnostná vojenská prehliadka na nábreží v Banskej Bystrici sa skončila. Trvala jednu hodinu a 15 minút a vystúpilo na nej približne 1 500 vojakov a 200 kusov techniky.

16:20 Vojenská prehliadka sa blíži k svojmu koncu. Teplé počasie si však počas nej vyžiadalo svoje obete. Kvôli horúčave odpadlo alebo malo nevoľnosti niekoľko ľudí. Dostať vodu je momentálne v mieste konania prehliadky problém, keďže pohyb na nábreží je obmedzený a na mieste je veľa ľudí. Kvôli prehliadke sa nedá dostať napríklad k železničnej stanici ani do iných budov. Problémy sprevádzali aj začiatok prehliadky, keď sa ľudia “zasekli” v podchode.

Zdroj: Glob.sk

15:15 V uliciach Banskej Bystrice sa začala dlhoočakávaná vojenská prehliadka. Počas nej naša armáda predvedie to najlepšie, čo máme.

 

14:55 Čas medzi predpoludňajším a popoludňajším programom si návštevníci vypĺňali napríklad aj osviežením. Využiť na to mohli stánky s jedlom či pitím. Napriek horúcemu počasiu, ktoré dnes v Banskej Bystrici vládne, si to totiž na oslavy namierili stovky návštevníkov. O pár minút vypukne hádam najočakávanejšia časť tohtoročných osláv – veľkolepá vojenská prehliadka.

12:28 – Dopoludňajší program sa ukončil modlitbou. Poobede budú pri pamätníku vystupovať hudobné skupiny pre deti aj dospelých. Glob.sk vám o 15:00 prinesie živý prenos vojenskej prehliadky. Pozývame vás preto sledovať náš facebook alebo tento článok, živé video vložíme aj priamo sem.

12:09 – Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla dvoch priamych účastníkov povstania povýšiť. Jedného povýšila osobne a druhého in memoriam – dekrét prevzal jeho synovec. Do hodnosti generálmajora vo výslužbe povýšila Jána Iľanovského a Imricha Jacka Lysáka do hodnosti brigádneho generála in memoriam.

Padlým vzdali úctu aj poslanci. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

12:04 – Pellegrini zdôraznil, že oslavy sú potrebné a že je veľmi dôležité pripomínať si takéto výročia. Zároveň vyzval k tomu, aby dospelí pripomínali mladým, čo dokáže fašizmus. “Veďme ich k tolerancii,” povedal Pellegrini.

11:57 – Príhovor má predseda vlády Peter Pellegrini.  “Vážení hrdinovia SNP, vám dnes patrí úcta celej slovenskej spoločnosti,” povedal. Pellegrini opisuje najmä utrpenie, ktorým si prešli povstalci. “Ste hrdinami a slovenský národ vám má za čo ďakovať,” hovorí.

11:55 – Po skončení príhovoru nasledovala pieseň “Rodný môj kraj”. 

11:50 – Príhovor má predseda Zväzu protifašistických bojovníkov. “Aj dnes vidíme, že SNP  ukázalo, že slovenský ľud sa zachoval dôstojne a čestne,” hovorí. Podľa neho je našou povinnosťou vážiť si odkaz našich starých otcov a uctievať si “vzácnych posledných 500 pamätníkov povstania.”

11:40 – “Mne, aj mojim kolegom z Ruskej federácie, je česť odovzdať vám pozdravy pri príležitosti 75. výročia SNP,” hovorí Iľjas Umachanov, podpredseda Rady federácie Ruskej federácie. Vzdáva úctu partizánom, povstalcom, ale aj Červenej armáde. Hovorí o oslobodzovaní Slovenska. “Vzdávame úctu aj tým, ktorí už dnes nie sú medzi nami,” hovorí. “Nemáme právo zabúdať na vojnu a na to, že fašisti chceli zlikvidovať celé národy, najmä Slovanov a Židov,” hovorí. Vzdal úctu aj 60 – tisícom Rusov, ktorí sú pochovaní na Slovensku a položili život za oslobodenie. Po každom preklade jeho slov nasleduje veľký aplauz davu ľudí.

Príhovorom predchádzalo pietne kladenie vencov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:38 –“Česká republika dáva jasný signál, aký zmysel pre nás má SNP,” povedal Jaroslav Kubera, predseda českej snemovne. Pripomenul, že SNP sa zúčastnili aj Česi žijúci na Slovensku.

11:28 – Po Dankovom príhovore nasledovala pieseň “Kto za pravdu horí”. Nasleduje príhovor zahraničného hosťa.

11:19 – K slovu sa dostal predseda parlamentu Andrej Danko. “Mrzí ma, že sú dnes medzi nami ľudia, dokonca aj v politike, ktorí prekrúcajú históriu a obliekajú si fašistické uniformy,” povedal Danko na úvod. Potom privítal vzácnych zahraničných hostí, “osobitne v nebývalom počte mojich priateľov z Ruska,” povedal. Následne mu dav ľudí, ktorí program sledujú, zatlieskali. Danko hovorí o “štandardnom fašizme”, ale aj o “liberálnom fašizme.” Kritizuje vulgarizmy na internete a tvrdí, že manipulácia a propaganda majú dnes na Slovensku veľkú silu. Varoval tiež pred drogami a pred manželstvami párov rovnakého pohlavia.

Predseda vlády dnes bude oceňovať vojnových veteránov a veteránky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:16 – “Tak ako každá doba, tak aj dnešná má svoje hrozby,” povedala prezidentka. Vyzvala k rešpektovaniu druhých ľudí a ich názorov. Podľa nej je práve toto najlepším možným spôsobom, ako rešpektovať odkaz SNP.

11:12 – “Som rada, že môžem po 75. rokoch od povstania z tohto miesta poďakovať všetkým, ktorí riskovali svoje životy za záchranu európskej civilizácie,” povedala na úvod príhovoru prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka je prvou ústavnou činiteľkou, ktorá má príhovor. Na úvod jej slov sa ju niekoľko ľudí snažilo vypískať.

Prezidentka bola prvou ústavnou činiteľkou, ktorá mala príhovor. Zdroj: Glob.sk

11:10 Ako prvý si slovo zobral riaditeľ múzea SNP Stanislav Mičev. Privítal zúčastnených hostí a všetkým poprial príjemný deň. Po  jeho úvodnej reči už nasleduje pieseň “Pochod povstalcov.” Opäť v prevedení speváckeho zboru.

11:02 Súčasťou programu je aj minúta ticha. Vzápätí nasleduje štátna hymna Slovenskej republiky. “Nad Tatrou sa blýska” si spoločne so zborom zaspievali aj zúčastnení hostia.

10:20 – Po pietnom akte kladenia vencov bude otvorenie slávnostného zhromaždenia a príhovory hostí.

10:18 – Vence pred pamätník položili aj naši traja najvyšší ústavní činitelia: prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Andrej Danko a predseda vlády Peter Pellegrini. Pamiatku si uctili aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska či členovia vlády. Veniec k pamätníku položil napríklad aj minister obrany Peter Gajdoš. Po nich sa tohto aktu zúčastnili zástupcovia zahraničných štátov.

10:12 – V priestoroch pamätníka sú už aj vojnoví veteráni a veteránky. Minister obrany Peter Gajdoš sa hneď po kladení vencov za nimi vybral, podal si s nimi ruku a povedal im pár slov mimo pohľadu kamier.

10:01 – Hudba hrá a politici kladú vence k pamätníku SNP.

Úctu povstalcom vzdali domáci aj medzinárodní hostia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:58 – Pred malou chvíľou sa preletom stíhačiek odštartovali oslavy SNP. V týchto chvíľach slávnostný orchester hrá úvodnú pieseň. Nasledovať bude pietny akt kladenia vencov.

Banská Bystrica sa stala v roku 1944 centrom Slovenského národného povstania. Presne pred 75. rokmi sa desaťtisíce odvážnych mužov a žien postavili nacistom. Tento deň je jedným z najvýznamnejších v histórií Slovákov. Práve vtedy sme ukázali, aký národ sme. Dnes sa Banská Bystrica stane centrom opäť – a to osláv pri príležitosti výročia začiatku povstania.

Program  bude trvať až do večerných hodín. Banská Bystrica musela prijať viacero opatrení, sú uzavreté niektoré ulice a mesto si pre návštevníkov pripravilo záchytné parkoviská. Viac si prečítajte TU.