Domáce Spoločnosť Top

FOTO Ulice Banskej Bystrice zaplnili tanky. Pozrite si prípravy veľkolepej vojenskej prehliadky

Zdroj: Facebook SNS

BRATISLAVA  – Veľkolepým oslavám predchádzajú veľkolepé prípravy. Už zajtra si celé Slovensko pripomenie 75. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania a ani tento rok to nebude bez osláv a  rôznych akcií. Tie najväčšie sa, ako inak, odohrajú v centre povstania – Banskej Bystrici. A predchádzali im veľké prípravy a opatrenia.

 

Tohtoročné oslavy budú patriť k vôbec najväčším v našej histórii. Ich súčasťou budú tento rok nielen tradičné vystúpenia najvyšších ústavných činiteľov či vzdanie holdu vojenským veteránom, ale aj jedna z najväčších vojenských prehliadok v našej novodobej histórii a večerný galaprogram.

Nočné nácviky

Ulice Banskej Bystrice zaplní už zajtra o tretej hodine popoludní viac ako 200 kusov bojovej techniky vrátane 15 kusov tej leteckej. Pochodovať mestom budú aj vojaci rozdelení v 35 pochodových zostavách. Vojenskú prehliadku pritom Slovensko nezažilo viac ako desaťročie. Tá zajtrajšia si preto vyžiadala náležité prípravy. V noci z utorka na stredu si jej priebeh na generálke vyskúšali stovky vojakov aj technika. Ako prezradil počas noci náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, nácviku sa zúčastnilo 1 843 vojakov a 192 kusov techniky. Minimálne ďalších 300 ľudí bolo v zabezpečovacích zmenách a podporných úlohách. Nácvik si vyžiadal tiež uzatvorenie cesty I/66. Do ulíc však prilákal aj množstvo divákov.

Zdroj: Facebook SNS

Generálke predchádzali prípravy, ktoré začali už vo februári tohto roka. Nasledovali sústredenia na Lešti a Sliači. Podľa ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) chcú ozbrojené sily takýmto spôsobom poďakovať tým, ktorí položili životy za našu slobodu, mier a demokraciu a vzdať úctu bojovníkom v SNP. Zároveň však pripúšťa, že majú tiež občanom ukázať, ako prebieha modernizácia našej armády. v Banskej Bystrici by sa malo totiž zajtra predviesť to najlepšie, čo doma máme.

Bohatý program 

Oslavy v Banskej Bystrici odštartujú o 10. hodine preletom leteckej techniky a pietnym kladením vencov pri Pamätníku SNP. Nasledovať budú príhovory hostí a hymna Slovenskej republiky. K zúčastneným prehovorí aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini. Ocenení budú tiež vojenskí veteráni. Súčasťou programu budú aj hudobné vsuvky, spievať sa bude napríklad známa hymnická pieseň “Kto za pravdu horí”.  Popoludní je naplánované vystúpenie orchestra a už spomínaná veľkolepá vojenská prehliadka na nábreží. Nasledovať bude vystúpenie SĽUK-u a premietanie filmu Povstanie. Na večer je zasa pripravený ohňostroj a galaprogram, na ktorom vystúpia viacerí známi interpreti.

Viaceré obmedzenia

Počas osláv je potrebné rátať aj s viacerými obmedzeniami. Ako informovalo múzeum SNP, “vstup do areálu pod Pamätníkom SNP bude cez bezpečnostné rámy.” Priniesť si nemôžete nože, ostré predmety či sklenené fľaše. Pripraviť sa treba tiež na obmedzené možnosti parkovania a do niektorých ulíc sa nedostanete vôbec. V meste bude zriadená kyvadlová doprava, upravené budú aj harmonogramy prímestskej dopravy.

Vyjsť v ústrety tým, ktorí sa chcú do Banskej Bystrice prísť pozrieť osobne, sa rozhodli železnice. Lístky zo všetkých staníc do Banskej Bystrice budú stáť iba polovicu svojej bežnej ceny.  “Cestujúci zaplatí len jednu cestu, lebo s opečiatkovaným cestovným lístkom na železničnej stanici Banská Bystrica – mesto alebo v pokladni Múzea SNP cestujete naspäť zadarmo,” spresnilo Múzeum SNP.

Dianie v meste pod Urpínom, ktoré si pripomenie jeden z najvýznamnejších dní v našich novodobých dejinách, bude pre vás Glob.sk mapovať priamo na mieste. Všetko podstatné, čo sa v Banskej Bystrici odohrá, vám prinesieme ONLINE už zajtra od 10. hodiny.

Viac záberov z nočného nácviku na veľkolepú prehliadku nájdete v našej GALÉRII:

 

Galéria
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
Zdroj: Facebook SNS
navigate_before
navigate_next