Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Slovenský biatlon na úvod sezóny zhorel do tla. V Östersunde to bola poriadna hanba

Paulína Fialková na trati Svetpového pohára v biatlone vo švédskom Östersunde. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Ešte na jar tohto roka sa slovenský biatlon vyhrieval na slniečku mediálneho záujmu, úspechov a medzinárodného uznania. Kráľovnou terčov a bielej stopy bola Anastazia Kuzminová, korunnou princeznou Paulína Fialková. 

 

Boli to zlaté časy – slovenského športu aj biatlonu. No skraja novej sezóny ostali zo všetkého iba ruiny a prach. Za viac ako polroka padol slovenský biatlon z Olympu na dno tmavej, neprehľadnej a depresívnej rokliny. Nie že by aj v úspešných olympijských sezónach bolo v ňom všetko s kostolným poriadkom, skvostne naprogramované, naplánované a ideálne. Ale úspechy, tituly a medaile všetko tak po slovensky strčili do kúta a buchot šampanského prehlušil kvílenie starých dverí, škrípanie zubov či zachmúrené pohľady znepriatelených strán. Ale do športového dôchodku odišlo zlaté vajce v podobe večne usmiatej „Nastenky“ Anastazie Kuzminovej a zrazu prišlo cunami.

Biatlonistka Anastasia Kuzminová odišla do športového dôchodku. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Aby bol biatlonový guláš poriadne štipľavý, tak si dámy a páni vo funkcionárskych kreslách tesne pred sezónou uvarili aj poriadne zapáchajúcu palácovú revolúciu. Biatlonisti defenestrovali prezidenta zväzu Tomáša Fuska a v tejto čarovnej atmosfére sa išlo do Östersundu na úvodné preteky Svetového pohára. Výsledok. Katastrofa. Jasnovidecké vyhlásenia Martina Otčenáša pred odchodom do Švédska preto teraz ešte viac pobavili. „Myslím si, že horšie ako vlani to už byť nemôže,” povedal Otčenáš. Mal pravdu, horšie to byť nemôže. Ale ďaleko, ďaleko horšie určite áno. Pozrime sa na to štatisticky, keďže meradlom úspechu, kvality a úrovne sú vždy výsledky.

Horšie to byť nemôže

V pretekoch miešaných dvojíc Slovenko diskvalifikovali, keďže dvojicu Terézia Poliaková – Michal Šíma súperi predstihli o kolo. Miešaná štafeta bola trinásta. V individuálnom šprinte mužov bol z našich najlepší Šimon Bartko na 76. mieste. Martin Otčenáš bol 80., Tomáš Hasilla 91. a Michal Šíma bola na peknom, okrúhlom stom mieste. Pritom na štarte bolo spolu 108 biatlonistov… Ženy na tom boli o chlp lepšie. Ivonu Fialkovú klasifikovali na 27. mieste, Paulínu Fialkovú 44., Veroniku Machyniakovú 90. a Teréziu Poliakovú podobne ako Šímu na stom mieste. Biatlonistiek bolo na severe Európy 105.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková na trati pretekov Svetového pohára v Östersunde. Zdroj: TASR / AP

Buď v Östersunde testovali naši biatlonisti nový materiál, lyže a malokalibrovky, alebo chceli konkurenciu takticky zmiasť. Inak je na mieste otázka čo vlastne robili v príprave a tréningu. Podobné umiestnenia totiž robia hanbu im samým aj slovenskému biatlonu. To, že to boli iba prvé preteky sezóny je taká detská výhovorka a alibi. Vždy sú prvé, druhé aj posledné preteky a keď si dobrý, tak je ti to úplne fuk. Teraz už naozaj treba iba veriť, že bude platiť Otčenášová veštecká veta. „Myslím si, že horšie ako vlani to už byť nemôže.” Dúfajme, veď zo zimných športov mal na Slovensku doteraz úroveň iba hokej, zjazdové lyžovanie a biatlon…

Mohlo by vás zaujímať: