Domáce Šport Top

VIDEO Sklamanie a šok. Vlhová vypadla v slalome vo fínskom Levi po najrýchlejšom prvom kole

Petra Vlhová na trati Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Mesiac čakali priaznivci zjazdové lyžovania na pokračovanie seriálu Svetového pohára. Po úvodných pretekoch na ľadovci v rakúskom Söldene bol na program slalom žien vo fínskom Levi.

Ide o kráľovskú disciplínu Petry Vlhovej, ktorá je síce v „obráku“ úradujúcou majsterkou sveta, ale medzi krátkymi bránkami je predsa len viac doma. Navyše na severe Európy sa jej tradične v uplynulých sezónach darilo, veď v Levi skončila prvá, druhá aj tretia. Vlhovej hlavnou konkurentkou na víťazstvo bola opäť fenomenálna Mikaela Shiffrinová, ktorá vo Fínsku už trikrát zvíťazila. Za posledné štyri ročníky tu bola tiež raz druhá, keď triumfovala práve Petra Vlhová. Štatistika, forma aj kvality tak boli jednoznačne na strane Američanky.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová v cieli po slalome Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

No boli tu aj Švajčiarka Wendy Holdenerová, Švédka Anna Swenn Larssonová alebo Rakúšanka Katarína Liensbergerová či je krajanka Katarína Trppeová. Kométa zo Söldenu, iba 17-ročná Novozélenďanka Alice Robinsonová na štarte pre zdravotné problémy chýbala. Shiffrinová si vyžrebovala nevďačné číslo 1 a pre ostatné slalomárky tak bola v podstate predjazdkyňou, kým Vlhová mala číslo 7. Po zdravotných problémoch a operácii, tréningovom manku a restoch v kondícii mala Vlhová v medziobdobí najmä fyzickú prípravu, keďže v Söldene to nebolo ani zďaleka optimálne. Štrnáste miesto bolo sklamaním a prvým krokom k návratu na minulosezónne pozície malo byť práve Levi. Slovenské očakávania boli preto veľké.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová na trati Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V Laponsku je to vždy lotéria, keďže sú tam úplne iné podmienky, na aké sme zvyknutí u nás. Tma, umelé osvetlenie, hmla a sneh inej konzistencie ako na svahoch v Rakúsku, Nemecku či vo Švajčiarku. Jazdiť v podobných extrémnych podmienkách bolo preto nielen zaujímavé, ale najmä komplikované a náročné. Viditeľnosť bola totiž v 1. kole minimálna, no trať bola skvele vypreparovaná, tvrdá, s množstvom umelých bubnov, ale na úvod sezóny aj nezvyčajné dlhá.

Prvé kolo absolvovali slalomárky za minútu a malo 67 bránok. Jeho autorom bol Shiffrinovej tréner na technické disciplíny a postavil ich presne podľa jej gusta. Ale potešil aj Vlhovú. 24-ročná Liptáčka totiž dosiahla v prvom kole najrýchlejší čas, keď na Shiffrinovú mala k dobru 13 stotín sekundy. Na prvom medzičase strácala 26 stotín. Na Vlhovej nebolo vôbec poznať, že mala tréningový výpadok, ani zdravotné problémy. Išla priam dokonalú jazdu a hodila Shiffrinovej rukavicu. Bolo to pre ňu skvelé prvé kolo a výzva do druhého. Veď tretia Truppeová už nabrala takmer sekundovú stratu.

“Nebola to bezchybná jazda, vrchnú časť som mala pomalú. Strminu som zajazdila dobre, lyžovala som tu dosť dní, aby som vedela, ako mám ísť. Treba zlepšiť vrch a ísť naplno do druhého kola. Či som prvá, druhá alebo piata, vždy dám zo seba maximum. Bola som trošku nervózna, ale cítila som sa dobre a teraz to opadlo. Budem sa plne koncentrovať na druhú jazdu,” uviedla Vlhová po prvom kole.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj: TASR / AP

V druhom kole, ktoré sa išlo za mierne priaznivejších podmienok ako úvodné, bola situácia jasná – súboj dvojice Vlhová – Shiffrinová o víťazstvo. Ďalšie slalomárky mali od dominantného dua už priveľké odstupy. Organizátori tak mal jednoduchšiu dilemu, kto dostane už tradičnú cenu pre víťazku, ktorou je sob. Otázkou bolo, či pribudne štvrtý pre Shiffrinovú. Po Rudolphovi, Svenovi a Mr. Gru. Alebo druhý pre Vlhovú, ktorý by robil spoločnosť sobovi Igorovi.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. zdroj: TASR / AP

Výborný výkon v 1. kole predviedla česká reprezentantka Martina Dubovská. Paradoxne Slovenka, ktorá od juniorského veku reprezentuje Česko. So štartovým číslom 56 bola desiata. Dubovská v druhom kole nadviazala na výkon z prvého kola a napokon skončila deviata. Skvelý výsledok. Perfektné druhé kolo predviedla Švajčiarka Holdenerová, ktorá ako šiesta po prvom kole nadelila konkurencii po svoje jazde takmer jeden a pol sekundy. Výzva aj pre dvojicu Vlhová – Shiffrinová.

Najskôr sa na svah dostala Američanka a po relatívne kontrolovanej prvej jazde, kde sa Shiffrinová spustila dolu svahom s istou rezervou, to v druhom kole rozbalila. Na rozbitej trati a za hmly išla na hranici rizika a už jednotlivé medzičasy naznačovali, že to je súboj o každú stotinu sekundy. V cieli mala k dobru na Holdenerovú jednu sekundu a 78 stotín a predviedla najrýchlejšie druhé kolo. Vlhová musela ísť na maximum a úplne na hranici rizika. Čas Shiffrinovej bol totiž famózny. No v druhom kole vydržala Vlhová na trati iba niečo viac ako 10 sekúnd, keď sa dostala mimo ideálnu stopu a na terénnej vlne chytila “špicara”. Bolo po všetkom a sklamanie v slovenskom tábore obrovské. Zbytočná chyba. Vlhová vypadla a stratila ďalšie dôležité body v slalome aj celkovom hodnotení Svetového pohára. Tam kraľuje Shiffrinová so 180 bodmi, Vlhová ich má 18.

Petra Vlhová po 2. kole slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Úprimne ani neviem, čo sa stalo, v tej bráne bola akurát vlna a išla som tam príliš agresívne. Špičky sa mi zarezali do svahu a bolo zle. Samozrejme som vedela, že všetky dievčatá predo mnou išli naplno, chcela som aj ja, no urobila som chybu, aká sa mi dlho nepodarila. Veľmi ma to mrzí a som sklamaná. Išla som buď alebo, ale musím to teraz predýchať, lebo ma to veľmi mrzí. Kto neriskuje, nevyhráva. No je iba začiatok sezóny, takže sezóna je iba pred nami,” povedala po pretekoch Petra Vlhová

Dvadsaťštyriročná Shiffrinová dosiahla 61. prvenstvo v pretekoch SP, z toho 41. v slalome, ktorým sa v tejto disciplíne osamostatnila na čele historického poradia od Švéda Ingemara Stenmarka. “Nemyslela som na víťazstvo a nikto sa ma na to ani nepýtal. Petra lyžuje veľmi dobre napriek ťažkému štartu sezóny, keď sa musela vyrovnať s chorobou. Išla agresívne, je veľmi silná fyzicky i mentálne. Mala som šťastie, ale podala som aj dobrý výkon, takže som spokojná,” povedala Shiffrinová v cieli.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Levi

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:57,57 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj,) +1,78 s, 3. Katharina Truppeová (Rak.) +1,94, 4. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +2,41, 5. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +2,51, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) +3,17, 7. Katharina Liensbergerová +3,24, 8. Katharina Huberová (obe Rak.) +3,40, 9. Martina Dubovská (ČR) +3,67, 10. Lena Dürrová (Nem.) +3,73, … Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila 2. kolo