Domáce Kultúra

Ministerstvo kultúry sľubuje férový výber. Hľadá šéfa Novej scény

Zdroj: DNS / René Miko

BRATISLAVA – Ministerstvo kultúry pracuje naplno a hľadá nových šéfov kultúrnych inštitúcií. Po Slovenskom národnom divadle (SND) prišiel rad aj na bratislavské Divadlo Nová scéna (DNS). Rezort sľubuje férový a transparentný výber. Záujemcovia sa o túto stoličku môžu uchádzať takmer do konca novembra.

 

Koronavírus poznačil takmer všetky výberové konania. Aj od nového šéfa Divadla Nová scéna sa očakávajú nápady, ako aj počas takýchto situácií môže divadlo zostať v kontakte s divákmi. Uchádzači musia do svojich projektov0 zapracovať víziu efektívneho financovania inštitúcie, ale aj inovatívne riešenia, ktoré posunú divadlo vpred. Nesmú zabúdať na divákov a najmä detské publikum. ,,Mali by garantovať inovatívnu a rozmanitú dramaturgiu, ktorá bude zahŕňať aj umelecky náročnejšie produkcie,” uvádza rezort kultúry.

Do výsledku vyhláseného výberového konania je vedením Divadla Nová scéna dočasne poverená Ingrid Fašiangová. Nový šéf by mal nastúpiť v marci 2021.

 

Fašiangovú by mal už onedlho nahradiť nový šéf. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Vízie a očakávania

Rezort vníma Novú scénu ako divadlo, ktoré ponúka moderný priestor pre jedinečné zážitky z produkcie hudobno-dramatických a činoherných diel. Novým vedením chce zaistiť rozvoj divadelnej kultúry a dostupnosť pre všetkých nadšencov umenia. Okrem odborných znalostí bude ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) klásť dôraz aj na osobnosť. Na pozícii riaditeľa DNS chce vidieť človeka, ktorý má výborné komunikačné zručnosti a je vo svojej práci precízny, spoľahlivý a zanietený.

Ministerstvo kultúry garantuje uchádzačom otvorený a transparentný postup. Výberové konanie sa riadi novými pravidlami ministerskej smernice o výberových konaniach. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 26. novembra. Okrem toho rezort žiada, aby sa nová hlava divadla zapájala do rozvoja divadelného umenia v rámci pripravovanej stratégie rezortu do roku 2030.

 

Nová scéna vytvára priestor na moderné umenie. Zdroj: DNS

Večer plný zábavy

Koronavírus zasiahol aj Novú scénu. Napriek tomu, že diváci nemôžu prísť do divadla, divadlo chodí za nimi. Spustilo totiž sériu online koncertov pod názvom Malá nočná hudba. Tvorcovia majú za sebou už prvý z nich. ,,A dopadol na výbornú. Veríme, že sme si to, aj keď na diaľku, spolu užili a tešíme sa na pokračovanie,” dodalo divadlo.

Diváci mohli vidieť známe mená – Mirka Gális Partlová, Dárius Koči, Lukáš Pišta, Vladislav Plevčík, Michal Candrák, Lenka Machciníková, Pavol Plevčík, Monika Drgáňová, Petra Dubayová a.h. Nebude chýbať ani kapela – Ľubomír Dolný, Matúš Ferko, Martin Kapusník, Ján Lau, Peter Zajaček. Počas večera moderátori Dávid Hartl a Patrik Vyskočil odhalili o interpretoch viac, akoby mnohí čakali. S online stretnutiami plnými zábavy a živej hudby nekončia. Séria livestreamov bude pokračovať v dvojtýždňovom intervale.

Divadlo Nová scéna je štátna príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Zameriava sa najmä na hudobno-dramatické diela. Vytvára podmienky pre vznik a uvádzanie pôvodných slovenských muzikálov a taktiež známych diel zo svetovej muzikálovej a operetnej scény.

 

Muzikálové hviezdy majú za sebou prvý online koncert. Zdroj: DNS / René Miko

Mohlo by vás zaujímať: