Domáce Kauzy Top

Ministerstvo financií nehovorí pravdu o tendri na licencie Microsoftu. Štát navyše zaplatí dvakrát

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo financií zavádza v zozname inštitúcií, pre ktoré vraj obstaráva licencie Microsoft za 48 miliónov eur bez DPH. Ide o nové cloudové licencie na zabezpečenie kancelárskeho softvéru pre približne štyridsať štátnych inštitúcií. Ministerstvo tvrdí, že to robí v ich mene a na základe prieskumu. To mal byť aj dôvod, prečo navýšili počet licencií zo súčasných 90-tisíc až na 101-tisíc. Podľa zistení Glob.sk je to však celé trochu inak. Mnohé inštitúcie potvrdili, že nové licencie používať nebudú. Ako ministerstvo teda prišlo na počet a cenu licencií, ktoré teraz obstaráva, je záhadou.

Tender ministerstva financií, pod ktorým je podpísaný generálny tajomník služobného úradu Albín Kotian, sprevádzajú od začiatku kontroverzie. Podľa Ľubomíra Illeka zo známeho itečkárskeho združenia Slovensko.Digital malo byť toto obstarávanie dávno zrušené. Okrem iného aj preto, že štátna správa reálne nevie povedať, aké programové vybavenie od Microsoftu potrebuje a v akom množstve. V súťažných podkladoch, ktoré sú v zmysle zákona neoddeliteľnou súčasťou obstarávania sa uvádza, že cieľom tendra je pokrytie licenčných potrieb zapojených organizácií na základe ich požiadaviek“. V jednej z príloh je kompletný zoznam inštitúcií, pre ktoré sa licencie Microsoft majú nakúpiť. Realita je podľa našich zistení ale iná.

Nechce ich ani prezidentský úrad, ani NBÚ, ani Ústavný súd

To, že nové licencie znamenajú okrem iného aj bezpečnostné riziko, sme už informovali. Z toho dôvodu je v zozname inštitúcií napríklad úplne zbytočný Národný bezpečnostný úrad SR (NBÚ SR), ktorý sa vyjadril, že “podmienkou pre prevádzku licencií v modeli Microsoft Office 365 je, že každý počítač sa najmenej raz za 30 dní MUSÍ prihlásiť priamo na servery Microsoftu a overiť licencie (a asi aj iné veci). A toto z prostredia úradu (z väčšiny počítačov) nie je možné. Preto úrad nebude môcť takéto licencie využívať.” 

Tu sa ale výpočet subjektov, ktoré v zozname ministerstva nemajú čo hľadať, nekončí. Ďalším je napríklad prezidentská kancelária. “Kancelária prezidenta SR momentálne nevyužíva a ani neplánuje využívať cloudové služby tretích strán. Bude naďalej využívať licencie Microsoft, ktoré má aktuálne k dispozícií,” odpovedal na naše otázky Martin Strižinec, hovorca prezidentky SR.

Nové licencie, ktoré fungujú na princípe cloudových služieb, nebude využívať ani Ústavný súd. “Ústavný súd Slovenskej republiky  v súčasnosti nevyužíva a ani neplánuje využívať žiadne cloudové služby, “ reagoval Tomáš Senaj z Kancelárie Ústavného súdu SR.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Tisíce licencií ministerstvo obstaráva zbytočne

Inštitúcie, o ktorých sme hovorili doteraz sú len špičkou ľadovca. Ide rádovo o stovky licencií obstarávaných zbytočne. Pri dvoch subjektoch zo zoznamu tých, pre ktoré sú nové licencie za 48 miliónov údajne určené, sa ale dostávame už na obrovské číslo – vyše sedem tisíc. Sociálna poisťovňa prostredníctvom svojho riaditeľa odboru komunikácie Petra Višvádera Glob.sk informovala, že “ponuku spoločnosti Microsoft na predaj balíka Office 365 neprijala. Sociálna poisťovňa plánuje pokračovať v aktuálnom modeli licencovania produktov Microsoft (permanentné licencií na softvér).” Zároveň priznal, že ich ministerstvo financií v súvislosti s týmto obstarávaním neoslovilo.

Podobne sa vyjadrila aj Všeobecná zdravotná poisťovňa: “V súvislosti s pokračujúcim verejným obstarávaním na MF SR, VšZP nie je zapojená do potenciálneho procesu migrácie na platformu Microsoft 365.” Pre Glob.sk to povedala hovorkyňa Slávka Gáborová. Podľa nej vo VšZP aktuálne neprebiehajú žiadne kroky smerujúce k migrácii na platformu Microsoft 365.

Sme tak v situácii, keď ministerstvo obstaráva pre mnohé inštitúcie produkt, ktorí nebudú  a ani neplánujú využiť. Niektoré sa dokonca plánujú dohodnúť s Microsoftom na vlastných zmluvách. Štát tak bude platiť za rovnakú vec dvakrát. Podľa Illeka malo byť obstarávanie dávno zrušené. Rezort to však očividne v pláne nemá a to ani napriek opakovaným výhradám Úradu pre verejné obstarávanie. “Ministerstvo financií sa už dohodlo s Microsoftom na novom licenčnom modeli. A obstarávanie to má len posvätiť.”

S otázkami sme 31.júla 2019 kontaktovali aj MF SR, ktoré dodnes nereagovalo. 

K téme sme už napísali:

Pre NBÚ je používanie Microsoftu kvôli rizikám nepredstaviteľné, rezort obrany s tým problém nemá

Bezpečnosť údajov ministerstvo financií nezaujíma. Pri Microsofte si ide svoje napriek rizikám 

Microsoft zaplatí milióny za uplácanie vládnych úradníkov. Podozrenia sú aj na Slovensku

ROZHOVOR Odborník IT o škandále Microsoftu: Súťaž na licencie by sa mala zrušiť