Domáce Spoločnosť Top

Lukáš je po ťažkej operácii, zdá sa, z najhoršieho vonku. Jeho mama posiela lekárom jasný odkaz

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Ostro sledovaný zákrok 15-ročného Lukáša, ktorý musel čakať dlhé mesiace na operáciu nádoru mozgu, je konečne za ním. A vyzerá to tak, že úspešne. Redakcia Glob.sk včera nepretržite sledovala priebeh náročného zákroku a čakala na jeho výsledky priamo v nemocnici na bratislavských Kramároch. Zdravotný stav chlapca je nateraz stabilizovaný a podľa slov Lukášovej mamy sa zdá, že nádor je už konečne celý odstránený. Chlapec sa zotavuje opäť v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH).

 

Operácia mozgu Lukáša Hrúza bola náročná nielen pre rodinu, ale aj pre neurochirurgov, nakoľko chlapec už jednu operáciu nedávno prekonal. Tím operatérov bol na sále neurochirurgie pre dospelých šesť hodín, pričom Lukáš bol počas zákroku v úplnej anestéze. Po prebratí bol prevezený do NÚDCH, kde odvtedy lekári sledujú jeho zdravotný stav. Nateraz sa zdá, že je z najhoršieho vonku. ,,Operácia aj transport prebehol v poriadku. Podľa snímkov z magnetickej rezonancie sa zdá, že je to skutočne dobre spravené. Ešte ale nemám na 100 percent potvrdené od lekárov, že je celý nádor vonku,” povedala pre Glob.sk Lukášova mama. Počas najbližších dní sa ukáže, ako sa telo mladého pacienta vysporiada s takýmto veľkým zásahom. Podľa našich informácií je však jeho stav ani nie 24 hodín po operácii dobrý, nemá teplotu a je pri plnom vedomí. Pokiaľ bude dobrý zdravotný stav pretrvávať u Lukáša aj naďalej, mohol by byť prepustený už o dva týždne.

Operácie sa po všetkých peripetiách ujal uznávaný neurochirurg Juraj Šteňo a jeho tím, ktorého si vyžiadala rodina. K priebehu  zákroku sa nateraz vyjadrovať nechce. Bližšie informácie poskytne až po stabilizácii pacienta. ,,Zdravotný stav dieťaťa je teraz dobrý a stabilizovaný, nechcem to však zakríknuť. Moja profesia ma za desaťročia naučila niečomu, čo sa volá chirurgická pokora,” povedal pre Glob.sk Šteňo.

Lukáš bol opäť transportovaný do Národného ústavu detských chorôb. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nekonečná vďaka

Rodine po operácii syna spadol kameň zo srdca. Výkon, profesionalitu a ochotu profesora Šteňa a jeho tímu pred, počas a po zákroku zhodnotila pani Hrúzová jednoznačne. ,,100 percent? To je málo. Všetkým patrí vďaka milión, miliónkrát,” reaguje vďačná mama. Pri pochvale operačného tímu však jej vďaka nekončí. ,,Teraz sme na detskom ARE a nemôžem povedať ani pol krivého slova. Vieme, že sa skvele starajú o detičky a nebojím sa tam Lukáša nechať cez noc. Lekári, zdravotné sestry, bratia, tí všetci sa k nám správajú dobre,” pokračuje Hrúzová.

Rodina vie, že nie je ešte všetko vyhraté. Nateraz sa však z úspechu lekárov tešia. Zdroj: pixabay.com

Zachránil život, ale aj tak prišiel o miesto

Nekonečné prieťahy dvoch nemocníc, medzi ktorými ako obeť uviazol chlapec, nutne potrebujúci operačný zákrok na mozgu, vyriešila až ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská ráznym riešením. Napriek záchrane detského života však uznávaný slovenský neurochirurg Juraj Šteňo prišiel o post hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva SR pre neurochirurgiu. Šéfka rezortu zdravotníctva ho odvolala pred pár dňami z funkcie práve kvôli tejto kauze. Učinila tak potom, čo Šteňo zverejnil chlapcove snímky z magnetickej rezonancie. Kalavská to považuje “za hrubé porušenie lekárskej etiky”. Na to však Šteňo dostal súhlas Lukášovej matky, ktorá z celej situácie už bola zúfalá. ,,Profesor Šteňo nám od začiatku chcel pomôcť. Do snímkov, ktoré mal k dispozícii, som mu dovolila nahliadnuť a použiť na to, čo je treba. A že ho ministerka potom odvolala? Veď to je choré! A za čo ho odvolala? Že je ten najlepší?” pýta sa matka operovaného chlapca Michaela Hrúzová.

Kalavská ale trvá na svojom a svoje rozhodnutie neplánuje zobrať späť. ,,Šéfka rezortu zdravotníctva nepovažuje za štandardné riešiť zdravotný stav pacienta prostredníctvom médií, má sa to riešiť za zatvorenými dverami s kolegami – odborníkmi v danej oblasti s cieľom nájsť čo najvhodnejšie riešenie pre pacienta,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Kto nahradí Šteňa na poste hlavného odborníka, rezort zdravotníctva neprezradil.

Kalavská odvolala Šteňa z funkcie za údajné porušenie lekárskej etiky.  Zdroj: pixabay.com

Stojí si za svojim

Neurochirurg Šteňo pre Glob.sk povedal, že žiadne etické princípy dokázateľne neporušil. ,,K odvolaniu z pozície hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva SR budem samozrejme reagovať. Bude nutné sa vyjadriť k viacerým aspektom,” povedal na margo celej situácie Šteňo. Takéto vyjadrenie má nasledovať až potom, keď bude dieťa mimo ohrozenia života.

Operácia mladého chlapca stála neurochirurga Juraja Šteňa pozíciu hlavného odborníka. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Operácia Lukáša nepatrila medzi tie bežné. Zákrok, žiaľ, sprevádzali aj prieťahy medzi nemocnicami. Viac sa o celej situácii, prosbách rodičov, či o riziku transportu môžete dočítať TU.