Domáce Kauzy Top

EXKLUZÍVNE Zo slov zúfalej mamy Lukáša mrazí. Povedala, ako to naozaj bolo s operáciou hlavy jej syna

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Po dlhých týždňoch sa dnes ráno konečne začalo operovať. Len 15-ročného Lukáša Hrúza, ktorý ešte koncom júla absolvoval prvú operáciu v Národnom centre detských chorôb, dnes museli opäť operovať. Na starosť si ho vzal popredný slovenský neurochirurg prof. Juraj Šteňo, ktorý v minulosti operoval aj bývalého podpredsedu NR SR a funkcionára ĽS-HZDS Viliama Vetešku, ktorého si vyžiadala sama rodina. Ten kvôli údajným nezhodám medzi nemocnicami (Národný ústav detských chorôb a nemocnica Kramáre) prišiel o miesto hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Dekan lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo začal operovať spolu s jeho tímom odborníkov krátko pred poludním. 

 

Podľa informácii Glob.sk mladého Lukáša ešte aj v týchto chvíľach operujú. Po niekoľkohodinovej operácii by ho mali previezť na Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), kde sa preberie. Následne by mal byť znova prevezený do NÚDCH. Michaela Hrúzová, mama 15-ročného Lukáša, pre Glob.sk krátko po poludní povedala, že operácia zatiaľ prebieha v poriadku a bude trvať až do konca služby, čiže zhruba do 15. až 16. hodiny. “Stále čakáme a veríme, že sa snažia. A tí tam hore im pomáhajú,” povedala starostlivá mama Lukáša. Je si vedomá, že už teraz hrozia chlapcovi rôzne komplikácie. “Po prvé, v hlave sa mu vytvára hydrocefalus, po druhé, už mu do tej hlavy niekto liezol, a po tretie, je veľké riziko reoperovať niekoho prácu,” vysvetlila. Chlapec sa do povedomia verejnosti dostal po tom, čo jeho prípad medializovala jeho matka Michaela Hrúzová. Ako povedala, v Národnom ústave destských chorôb ho prvotne hospitalizovali kvôli tráviacim problémom, a to ešte 17. júla.

“Vedeli sme, že niečo nie je v poriadku, pretože zvracal. Ale mysleli sme si, že to bude žalúdok. V NÚDCH-u vlastne zistili, že ide o nádor na mozgu. Trnavská nemocnica nás sem poslala kvôli tomu, že mal zlé výsledky obličiek, vysokú hladinu nejakej látky. Na ARE mi povedali, že sme naozaj prišli v hodine dvanástej, a že ho zachránili,” povedala pani Hrúzová. Ako dodala, v papieroch sa následne dočítala, že jej syn má aj zväčšenú pečeň. Okrem toho mal aj iný problém s mozgom – vytvoril sa mu hydrocefalus. Ten sa mu snažili odstrániť 19. júla, kedy mu z hlavy spravili vývod, aby uvoľnili tlaky spôsobené ochorením – a teda, aby odstránili nahromadený mozgovo-miechový mok. Podľa odborných zdrojov môže byť hydrocefalus spôsobený nádorom v mozgu. V rovnakom čase mu podľa slov matky dávali dokopy aj obličky a pripravovali ho na veľkú operáciu hlavy, kde mu mali vybrať nádor. 

Chlapcovi spravili vývod, ktorý mu odvádza nahromadený mozgovo-miešny mok z hlavy. Ten sa vytvoril kvôli hydrocefalu. Zdroj: archív

To biele si nevšímajte

Operácia prebehla v pondelok 22. júla. “Vtedy nám doktorka z ARA detskej kliniky povedala, že vybrali všetko, čo bolo viditeľné voľným okom. A aj keď niečo zostalo, že to potom vyoperujú. 24. júla mu následne robili pooperačné MR (magnetická rezonancia – pozn. redakcie), v ktorom skontrolovali, či je všetko v poriadku, a či sa im podarilo vybrať všetko, ako hovorili. Následne Lukášovi večer rozprávali, že sa im nepodarilo vybrať všetko, ale v pondelok alebo v utorok mu to vyoperujú. Po ich odchode sa na mňa pozrel a hovorí: Mama, ale veď povedali, že všetko viditeľné voľným okom vybrali. A teraz, dva dni po operácii mi hovoria, že mi tam niečo nechali? Tak som si vypýtala papiere, aby som si to naštudovala,” uviedla Lukášova mamina. Doktorka jej mala povedať, že dokumentáciu dostane až ráno, a odvtedy ju nemala. “Chodila som tam, pýtala ju, zbytočne sme tak mali konflikty medzi sebou. Toto by si mali do budúcna vyriešiť, aby sa mamičky nehádali so sestričkami, ktoré sa im starajú o deti,” dodala. Po pár dňoch (26. júla) si Michaela sadla s doktorom Chrenkom, ktorý Lukáša operoval – vysvetlil jej, čo si má všímať a čo nie.

Tínedžer bol v detskej nemocnici na Kramároch prvýkrát prijatý ešte 17. júla. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Doslova mi povedal, že toto biele, čo je na mozgu, to si nevšímajte. A to bolo to, čo zoperoval – išlo o cystu. Potom mi ukázal snímky po operácii, že čo tam ostalo, a dal nám na výber – buď pôjdeme domov alebo budú reoperovať. Tak sme išli domov, to nám odporučil aj doktor,” povedala s tým, že naďalej v nemocici  pýtala synove papiere. Po príchode domov si podľa vlastných slov začala riešiť kliniky v zahraničí. Tu však narazila na háčik – potrebovali dokumentáciu a snímky magnetickej rezonancie pred a po operácii. V ruke však mala iba jedinú vec – prepúšťaciu správu. “Opäť som sem prišla, pýtala som si to a MR mi dali – ale iba predoperačné z 18. júla. Nikto z rodiny toto správanie lekárov nevedel pochopiť. Prv sme s manželom celú vec brali tak, že sa nám pán Chrenko bál povedať celú pravdu, keď nám nedali pooperačné MR, ani celú dokumentáciu. Pravdu som sa dozvedela až 5. septembra, kedy som prišla za pánom profesorom Šteňom. Predtým sme vyše týždňa komunikovali s jeho sekretariátom, kde nám povedali, že nám pán profesor pomôže, ale potrebuje všetky MR, CT (počítačová tomografia – pozn. redakcie) a celú dokumentáciu. Tú sa následne podarilo zohnať až im,” vysvetlila situáciu. 

Odvolanie je choré

Dodala, že aj keď volal niekto iný z rodiny, vždy tvrdili, že im dali všetko, čo mohli. Koncom augusta následne išli na kontrolné CT a dohodnutý termín na nefrológii kvôli obličkám. Následne bol Lukáš 5. septembra opäť hospitalizovaný. “Pán Chrenko mi vysvetlil, že bol hospitalizovaný kvôli tomu, aby urýchlili MR, že vtedy je uprednostnený. Poobede som išla za pánom profesorom Šteňom, ktorý mi všetko povedal. Keď som sa dozvedela, že tam ostal skoro celý nádor, som skoro odpadla. Vtedy som ho poprosila, či mi syna nebude znovu operovať. Napriek všetkému som lekárom z NÚDCH-u vďačná, pretože mi zachránili syna. Keď som však v piatok prišla za pani ministerkou Kalavskou, poprosila som ju, nech rozhodne, veď ona je šéfka. Nechala to však na nemocnice, nech sa dohodnú medzi sebou,” rozrozprávala Michaela s tým, že jej doktor Chrenko navrhol termín reoperácie na 9. septembra.

9. septembra mal pán Chrenko rodičom priznať, že nádor v mozgu ostal takmer celý. Navrhol im doktora, ktorý by Lukáša znova operoval, toho však odmietli, pretože, ako povedala Michaela, stratili dôveru. Deň na to poslali oficiálnu žiadosť o to, aby operáciu vybavil profesor Šteňo, samotnému neurochirurgovi. Rovnako žiadosť poslali aj ďalším štyrom ľuďom, aby to brali na vedomie. Išlo o riaditeľa NÚDCH Ladislava Kuželu, prednostu neurochirurgickej kliniky nemocnice Kramáre Andrejovi Šteňovi (syn Juraja Šteňa), námestníkovi nemocnice Kramáre Alexandrovi Mayerovi, a riaditeľke Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáte Vandriakovej. Následne 23. septembra napísala rodina ministerke Kalavskej list, kde ju žiadali o pomoc, pričom vysvetlili celú situáciu. Zhodou okolností list posielali v deň Lukášových 15. narodenín. V NÚDCH-u stále hovorili, že prevoz do inej nemocnice, aj keď vzdialenej zhruba 200 metrov, je rizikový.

Ospravedlnenie, aj slzy

Profesor Šteňo rodine povedal, že Lukáša si na dospeláckom oddelení nemôžu nechať, lebo nespĺňa potrebné podmienky, pretože je pediatrický pacient, a má okrem nádoru na mozgu aj iné, pridružené choroby. Lukášova mamina však priznala aj to, ako to bolo naozaj ohľadom toho, že sa dve nemocnice nevedeli medzi sebou dohodnúť. “To nie je pravda. Profesor Šteňo nám od začiatku chcel pomôcť. Do snímkov, ktoré mal k dispozícii, som mu dovolila nahliadnuť a použiť na to, čo je treba. A že ho ministerka potom odvolala? Veď to je choré! A za čo ho odvolala? Že je ten najlepší?” pýta sa.

Profesor Juraj Šteňo podľa slov matky bojoval od začiatku v prospech Lukáša. Napriek tomu ho ministerka zdravotníctva odvolala postu hlavného odborníka rezortu pre neurochirurgiu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Rovnako poukázala na to, že Lukáš má od prvej operácie problém s rukou – a to buď pricviknutý nerv alebo je to dôsledok toho, ako bol chlapec uložený počas prvej operácie. “Nemuseli sme tu dnes takto byť, keby bol niekto od začiatku úprimný. Ja som sa pánovi Šteňovi ospravedlnila za to, ako to skončilo, mne to bolo ľúto, aj som si kvôli tomu poplakala, že za cenu ľudského života, mu toto urobia. Je to naozaj hnus, ničím si to nezaslúžil, z jeho strany sa ničím neprevinil. Iba so mnou bojoval slušnou cestou. Ja som mu aj povedala, že nech to dopadne akokoľvek, nebudem ho viniť,” uzavrela s tým, že sa jej syn na to, že ho bude profesfor Šteňo operovať, veľmi tešil.

NÚDCH obvinenia odmieta

NÚDCH tvrdenia Lukášových rodičov odmieta. ,,Musíme skonštatovať, že sme nepochybili a zdravotnú starostlivosť sme poskytli správne. Komplikácia, ktorá po operačnom zákroku nastala, je žiaľ jedna z možných komplikácií, ktorý takýto zákrok má,” skonštatoval generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Postup pri operácii mali neurochirurgovia z NÚDCH konzultovať s prestížnym zahraničným pracoviskom, ktoré vraj odobrilo kroky lekárov. Dodal, že pre detského pacienta je najlepšie, ak má zdravotnú starostlivosť (operácia a následná rekonvalestencia) pod jednou strechou.

“Neurochirurgom, ktorí budú u nás operovať z iných pracovísk, ponúkame v predoperačnom období oboznámenie sa s naším prístrojovým vybavením, aby sa prišli oboznámiť, zaškoliť a vyslovili prípadne požiadavky, ktoré treba splniť, aby operácie prebehli bez problémov a na špičkovej úrovni tak, aby detský pacient dostal u nás vysoko kvalitnú zdravotnú starostlivosť s najlepšími odborníkmi,” vysvetlil s tým, že obdobnú spoluprácu ponúkali aj Jurajovi Šteňovi. “Týmto postupom dokážeme aj v tomto medicínskom odbore, tak ako vo všetkých ostatných, rozšíriť ponuku na možnosť výberu operatéra. Chceme pomôcť všetkým deťom zo Slovenska na jednom špičkovom detskom neurochirugickom pracovisku a netraumatizovať spoločnosť, tento prípad uzavrieť a sústrediť sa na pacienta,” pripomenul na záver.