Zahraničné Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Top

Pre koronavírus hrozí európskym podnikom bankrot. Odborník vraví, ako sú na tom slovenské firmy

Koronavírus robí problémy euróspkym firmám v Číne. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Koronavírus do veľkej miery ochromil Čínu. Celé dodávateľské reťazce boli prerušené. Práca v druhej najväčšej ekonomike sveta má však už byť obnovená. No nie je to také jednoduché, ako tvrdia európske spoločnosti v krajine. Kríza môže spôsobiť bankroty.

 

Čínske radikálne kroky v boji s pľúcnou chorobou spôsobiliy zmätok a veľké problémy európskym firmám v krajine. Obchodná komora Európskej únie (EÚ) v Číne v utorok v Pekingu oznámila, že navzájom si protirečivé pravidlá lokálnych úradov extrémne sťažujú pokračovanie v práci po predĺžených prázdninách (kvôli koranavírusu) súvisiacich s oslavami čínskeho nového roku. “Rozsah výziev je obrovský,” povedal predseda komory Jörg Wuttke novinárom.

Dodávateľské reťazce sú prerušené. Produkty nemohli byť nalodené, vyžadovalo si to totiž hory dokumentov. “Je to logistická nočná mora,” povedal Wuttke. Tovar nemohol byť preto doručený zákazníkovi alebo spotrebiteľovi. Wuttke tak vyzval čínsku stranu: “Prestaňte mať protichodné predpisy v celej krajine.” Činnosť úradov vraj musí byť lepšie koordinovaná. 

Hrozí celosvetový nedostatok antibiotík a liekov

Čínsky premiér Li Kche-čchiang už pred týždňom vyzval “k pokračovaniu práce” a k zabezpečeniu dodávok potrebného tovaru. Vzhľadom na narastajúci počet infikovaných a úmrtí spôsobených koronavírusom Sars-CoV-2 boli opatrenia na izolovanie v krajine ešte sprísnené. Prezident Európskej obchodnej komory predpokladá, že zdravotná kríza v krajine “nebude tak rýchlo prekonaná”.

Na svetovom trhu chýbajú aj náhradné diely z Číny.  Keďže nepremávajú takmer žiadne lode a lietadlá, nie je možné tovar prepravovať. “Dostať veci z Číny je veľmi náročné,” povedal Wuttke. Pretože sa ani čínskemu farmaceutickému priemyslu nevyhli problémy, mohlo by na celom svete dôjsť k nedostatku antibiotík a iných liekov. 

Čínsky premiér Li Kche-čchiang už pred týždňom vyzval “k pokračovaniu práce” a k zabezpečeniu dodávok potrebného tovaru. Zdroj: TASR / AP

Sú znepokojení

Obchodná komora tiež nechápe povinnú 14-dňovú karanténu v Pekingu pre cestujúcich z cudziny a zvyšku Číny.

Wuttke k tomu povedal: “Je predsa komické, že môžem nastúpiť v Pekingu do lietadla a vo Frankfurte nejdem do karantény.” Ale naopak to neplatí. Cestujúci z Nemecka, ktorí nie sú vírusom postihnutí, musia ísť v čínskom hlavnom meste do izolácie.

Rozhodnutie vydané v piatok je tiež v rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). “Kto by vo Frankfurte nasadol do lietadla, keď by tu išiel do karantény?” pýta sa Wuttke a dodáva, že toto nariadenie výrazne poškodzuje podnikanie. “Sme rozhodne veľmi znepokojení,” vraví.

Hrozia bankroty

Najmä malé a stredné firmy sú krízou vážne postihnuté. Mnohé z nich môžu vydržať nanajvýš dva alebo tri takéto ťažké mesiace. Ak im štát neposkytne finančnú pomoc alebo inú podporu, hrozia im bankroty. “Keď bude takto kríza pokračovať ešte mesiac, bude to pre podniky devastujúce,” uviedol Paul Sives, zástupca podnikateľskej komory v juhozápadnej Číne.

Kým niektoré firmy už začali opäť pracovať, stále im chýbajú dodávatelia. V priemyselnom parku v regióne začalo pracovať päť z 50 podnikov. “Domino efekt je katastrofálny,” prízvukuje. Ale každý miestny okres má svoje vlastné pravidlá, ako obnoviť výrobu.

Kúrenie je zo strachu vypnuté

Niektoré miestne orgány požadovali od zamestnancov, aby mali za deň dve masky na tvár. Firma musela dokladovať, že má ich zásobu na dva týždne. Ďalšie úrady však požadovali, aby si zamestnanci vymieňali rúška každé štyri hodiny, čo zahŕňa aj cestu do a z práce. Lenže v Číne nie je dostatok masiek a preto nemôžu obnoviť prevádzku.

“Byrokracia a zmätok sú najdôležitejšie slová, ktoré počujeme od svojich členov,” povedal Carlo D’Andrea, zástupca komory EÚ v Šanghaji.  Problémom je aj vykurovanie, ktoré je vo firmách odstavené, pretože sú obavy, že sa vírus môže šíriť ventiláciou. Nemohlo sa pracovať, pretože v kanceláriách bola zima a zamestnanci by mohli prechladnúť. 

Kvôli koronavírusu hrozí nedostatok liekov. Zdroj: pixabay

Problémy so spoluprácou s EÚ

Pre mnohé spoločnosti je epidémia “budíčkom”, povedal Wuttke. Uznáva, že závislosť od Číny je príliš veľká, “keď táto krajina ide dole vodou”. Preto sa premýšľa o tom, ako “neukladať všetky vajcia do jedného hniezda” a v budúcich rokoch svoje investície viac diverzifikovať. Už aj tak sa začali firmy v posledných dvoch rokoch obzerať po iných krajinách kvôli obchodnej vojne USA a Číny. 

Stagnácia v Číne a prísne pravidlá karantény v Pekingu tiež brzdia kooperáciu medzi Čínou a Európou. Či sa uskutoční 30. marca návšteva šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej v Pekingu, zostáva nejasné, uviedol Wuttke. Existujú obavy, že rozhovory o navrhovanej dohode o ochranne investícií medzi oboma stranami nebudú napredovať. Rokovací tím EÚ už nemôže cestovať do Pekingu.

Ako sú na tom slovenské firmy?

Ako pre Glob.sk uviedol Igor Paulíček z Útvaru medzinárodnej spolupráce Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), slovenské firmy nie sú v podobnej situácii ako iné európske firmy z veľkých krajín – ako Nemecko alebo Francúzsko, ktoré tam majú svoje pobočky a závody, kde vyrábajú svoje produkty. “Slovenské firmy buď väčšinou dovážajú do Číny nejaké produkty, alebo si dávajú vyrábať produkty na zakázku u svojich čínskych partnerov,” vysvetlil.

Ako však dodal, je niekoľko slovenských technologických firiem, ktorých aktivity by moli byť obmedzené kvôli nariadeniam ohľadom koronavírusu. “Bankroty však nehrozia, podľa môjho názoru, žiadnej slovenskej firme. Slovensko nemá v Číne veľa firiem. To, k čomu ale momentálne dochádza, je obmedzenie obchodných aktivít v Číne a s čínskymi partnermi, vzhľadom na obmedzenia, ktoré boli prijaté,” dodal Igor Paulíček.

Mohlo by vás zaujímať