Domáce Politika Top

Kolotoč s vypočúvaním kandidátov na ústavných sudcov začne odznova. Uchádzači budú časovo limitovaní

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov sa nezadržateľne blíži. Budúci týždeň sa začne trojdňová túra na ústavnoprávnom výbore. Záujem o pôsobenie na Ústavnom súde tentoraz prejavilo 29 kandidátov. Pred výborom budú mať šancu ukázať to najlepšie, čo je v nich.

 

Už o týždeň budú mať kandidáti možnosť predstaviť nielen svoje pracovné skúsenosti a výsledky, ale aj publikačnú činnosť. Na verejnom vypočutí, ktoré je naplánované od 21. do 23.marca, sa okrem členov výboru a ostatných poslancov môže zúčastniť aj prezident. Prípadne ho môže zastúpiť vedúci pracovník kancelárie. Hlava štátu má počas procesu právo, keď o to požiada, dostať slovo. Ako Glob.sk informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan, na vypočúvaní ,,tak ako naposledy, budú jeho zástupcovia”.

Aktuálne sa o post ústavného sudcu uchádza 29 kandidátov. Do podateľne Národnej rady bolo doručených celkovo 51 návrhov. Najviac navrhovanou bola šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Na poslednú chvíľu vzala späť súhlas so svojou kandidatúrou Eva Fulcová. Medzi nominovanými sa ale objavilo päť nových mien, Pavol Boroň, Katarína Čechová, Stanislav Irsák, Rastislav Kaššák a Vlastimil Pavlikovský. ,,Podľa môjho názoru je dostatočný počet kvalitných kandidátov a budem apelovať na poslancov, aby sme zvolili potrebný, teda plný počet 18 kandidátov,‘‘ povedal predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej.

Oproti februárovej voľbe sa o post uchádza menej kandidátov. V prvej voľbe bolo do podateľne parlamentu dokopy doručených až 40 návrhov. Minister spravodlivosti Gábor Gál je s terajším počtom uchádzačov spokojný. ,,Počet je možno menší, ale z kandidátov sa dá vybrať veľmi dobrý Ústavný súd,‘‘ skonštatoval Gál. Zároveň dodal, že vo výbere je viac ako 18 kvalitných ľudí.

Časové mantinely

Januárové vypočutie trvalo tri dni do neskorých nočných hodín. Tento raz čaká kandidátov efektívne vypočúvanie. ,,Medzi koaličnými aj opozičnými poslancami vo výbore panuje zhoda na tom, aby sme uskutočnili vypočutie časovo efektívnejšie. Možno limitovať čas na úvodné predstavenie a potom dať časové mantinely aj na odpovede na otázky,‘‘ vysvetlil Madej. Riadna schôdza výboru je naplánovaná pred vypočutím budúci utorok, kde podľa informácií jeho predsedu tieto veci prediskutujú.

Vypočúvanie môžu absolvovať aj tí uchádzači, ktorí sa do procesu prihlásili opätovne. Podľa zákona musia byť pozvaní všetci. Zatiaľ ale ešte nie je známe, koľko uchádzačov sa vypočúvania zúčastní a koľko nie. ,,Či prídu uchádzači, neviem,‘‘ vyjadril sa k už vypočutým kandidátom Madej. Predstavenie kandidátov pred výborom nemá záväzný charakter a neúčasť na ňom neznamená, že konkrétny uchádzač nebude zaradený na hlasovanie.

 

Výbor na vypočúvanie pozval všetkých kandidátov. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Rozhodnutie súdu v nedohľadne

Ústavný súd funguje v provizórnom režime. Na súde zostali iba štyria sudcovia, ktorí následne vytvorili jeden senát, aby súd mohol prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Od 1. marca až do nástupu nových sudcov ho vedie ako predsedníčka Jana Baricová. Ďalšími sudcami sú Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš. Ochromenie súdu šéf rezortu spravodlivosti Gál zatiaľ nevníma. ,,Je to ešte krátky čas, čo Ústavný súd zostal len v počte štyroch ústavných sudcov, ale môžu sa stať prípady, že by sme rýchlo potrebovali rozhodnutie ústavného súdu a k tomu nedôjde,” dodal.

Po vypočúvaní prídu na rad poslanci, ktorých čaká samotná voľba kandidátov. Tá sa uskutoční na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 26. marca. Zákonodarcovia by mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie.

 

Galéria
Ochromenie súdu Gál zatiaľ nevníma. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Výbor budúci týždeń čaká vypočúvanie kandidátov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Ústavný súd funguje so štyrmi sudcami. Zdroj: ustavnysud.sk
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next