Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Kiska a Pellegrini sa stretli v debate. Padli ostré slová o Ficovi

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Debata dvoch politikov o tom treťom. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo sa proti sebe postavili bývalý prezident a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska a premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Bola to vôbec ich prvá vzájomná debata pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Okrem aktuálnych tém, ako je tragédia z Prešova, sa venovali aj minulosti – a osobe Roberta Fica.

 

Fico má, rovnako ako aj Kiska, na krku aktuálne obvinenie zo strany polície. Vznesené voči nemu bolo pre podnecovanie extrémizmu vo videu, v ktorom sa zastal odsúdeného Milana Mazureka z ĽSNS. Kisku zasa tento týždeň dobehla kauza rodinnej firmy KTAG, cez ktorú si financoval časť svojej prezidentskej kampane. Bývalý prezident je obvinený z daňového trestného činu. Aktuálne obvinenia tak boli jednou z hlavných tém diskusie. Kiska je presvedčený, že “ak by spravodlivosť na Slovensku fungovala, obvinenie by nikdy nebolo na stole.” Iný názor má na vec Pellegrini. Ak vraj Kiska nič neurobil, nemal ani nič dodatočne meniť v účtovníctve firmy. “Postaví sa pred kamery a začne vyplakávať. Chcem sa jasne ohradiť voči tomu, aby niekto tvrdil, že tu máme policajnú mafiu,“ uviedol Pellegrini. Následne sa však debata čoraz viac točila okolo jediného muža – Roberta Fica.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

O Ficovi

Pellegrini ozrejmil aktuálnu situáciu súvisiacu s Ficovým zdravotným stavom. Ten sa včera kvôli problémom s vysokým tlakom nezúčastnil slávnostného snemu strany Smer-SD a musel ísť do nemocnice. „Jeho problémy s tlakom sú dlhodobejšieho charakteru. V sobotu išlo o nadmerne vysoké hodnoty. Jeho stav je však stabilizovaný a pevne verím, že čoskoro sa opäť objaví v dobrej kondícii,“ povedal Pellegrini. Skoré uzdravenie mu zaželal aj Kiska.

O Ficovi sa hovorilo aj ďalej. Kiska opäť spomenul situáciu sprevádzajúcu voľbu ústavných sudcov. Na stretnutí, na ktorom bol okrem neho a Fica aj jeho vtedajší hovorca Roman Krpelan a Peter Pellegrini sa mu mal Fico vyhrážať, ak ho nevymenuje za predsedu Ústavného súdu. „Popieram, že by to bola nejaká pomsta za to, že Kiska nechcel vymenovať Fica za predsedu Ústavného súdu,” nesúhlasil Pellergini.

Kiska zároveň hovoril o Ficovi aj v súvislosti so zmenou vlády v marci 2018, keď mu mal Fico povedať, že podá demisiu, no aj tak bude všetko riadiť. “Pánu Pellegrinimu verím,” povedal Kiska. Dodal, že problém je v tom, že stranu Smer-SD ovláda Fico, a nie on. Reagoval tak na Pellegriniho uistenie, že Smer-SD nebude po voľbách spolupracovať s Kotlebovou ĽSNS.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Iba sporadicky

Andrej Kiska ostré predvolebné debaty okúsil ešte pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Vtedy ako politický nováčik absolvoval diskusie okrem iného so svojim protikandidátom a súperom v druhom kole volieb Robertom Ficom. Po zvolení do úradu prezidenta sa Kiska diskusných relácií tvárou v tvár politickému oponentovi už nezúčastňoval. Dôvodom bolo najmä to, že z pozície najvyššieho ústavného činiteľa nemal na politickom poli rovnocenného „súpera“.

Kisku sme tak mohli v politických reláciách vidieť už iba sporadicky, väčšinou samostatne. Výnimkou boli televízne debaty na úrovni troch najvyšších ústavných činiteľov – teda prezidenta, predsedu parlamentu a premiéra. Tie boli však väčšinou tematicky spojené s významným výročím či udalosťou. Zoči voči pred kamerami a televíznymi divákmi sa takto Pellegrini s Kiskom, vtedy aj za prítomnosti Andreja Danka, stretol napríklad ešte v lete 2018 v relácii RTVS „O päť minút dvanásť“. Dvojica sa v konfrontácii nevyhla ani názorovému stretu týkajúcemu sa dôvery v štát a štátne inštitúcie, ako aj aktuálnych problémoch školstva a zdravotníctva. Bolo to v čase, kedy bol Kiska stále prezidentom, no už dal jasne najavo svoje ďalšie politické ambície mimo paláca po skončení funkcie. Vtedy sa však ešte nevedelo, akú budú mať konkrétnu podobu.

Ostrieľanejší v diskusiách je z tohto pohľadu Peter Pellegrini. Súvisí to aj s faktom, že Pellegriniho pôsobeniu v premiérskom kresle predchádzal výkon iných funkcií – bol poslancom, predsedom parlamentu, štátnym tajomníkom rezortu financií, ministrom školstva či podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.

Mohlo by vás zaujímať: