Domáce Politika Top

Fico musel náhle do nemocnice. Snem Smeru-SD patril Pellegrinimu

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová, Petra Hollá) Slávnostný snem strany Smer-SD, ktorý sa dnes konal v bratislavskej Inchebe pri príležitosti 20 rokov existencie, bol bez predsedu Roberta Fica. Ten musel náhle odísť ešte pred oficiálnym začiatkom pre zdravotné problémy. Priamo v budove ho museli vyšetriť záchranári.

 

Novinárom to potvrdil priamo Fico s tým, že dôvodom je vysoký krvný tlak. Následne odišiel do nemocnice. “Prosím, nech nie sú žiadne špekulácie. Mám obrovský problém s krvným tlakom, musím odísť zo snemu. Idem do nemocnice,” povedal Fico. Na dnešnom slávnostnom sneme mal ako predseda strany vystúpiť s príhovorom. Strana oficiálne nepotvrdila, do ktorej nemocnice bývalý premiér zamieril. Podľa našich informácií by však mohlo ísť o Nemocnicu sv. Michala, kde má mať Fico svojho ošetrujúceho lekára. Tá patrí pod ministerstvo vnútra.

Úvodné slovo na sneme si tak zobral Juraj Blanár, ktorý mu predsedal. Po ňom sa už prihovoril podpredseda strany a premiér Peter Pellegrini, ktorý na Ficovu neprítomnosť upozornil zúčastnených hostí a delegátov. Za dôvod Ficovho náhleho odchodu označil „vážny problém s vysokým, naozaj vysokým, krvným tlakom.“ Neskôr popoludní informoval, že Ficov stav by mal byť stabilizovaný a jeho vysoký tlak by mal byť “pod kontrolou.” 

Tlačová konferencia po skončení slávnostného snemu strany Smer-SD:

Na prejavy Roberta Fica a Petra Pellegriniho bola podľa programu vyčlenená hodina. Hlavné slovo mal však nakoniec iba premiér – podpredseda strany a líder kandidátky. Svojej úlohy hlavného rečníka sa zhostil aktívne. V pozadí s nápisom “zodpovedná zmena” a novým logom Smeru-SD poukázal na bohatú 20 ročnú históriu strany.

Predniesol však aj svoje vízie smerom do budúcnosti. Podľa neho sa treba zbaviť balastu, ktorý tu prirodzene za viac ako štvrťstoročie našej samostatnosti vznikol, ale aj prehodnotiť niektoré rozhodnutia. Za zásadnú vec však označil aj potrebu vízie. „Bez snov nie je možné posúvať svoje hranice,“ uviedol. Poukázal tiež na viaceré problémy, ktoré sú na Slovensku citelné.

Zdroj: Glob.sk

Podľa Pellegrini čaká Smer-SD “ťažká a tŕnistá cesta.” Prebiehajúcu predvolebnú kampaň označil za najťažšiu, akú Smer-SD vo svojej histórii zažil.

Počas Ficovej neprítomnosti si Pellegrini „kopol“ aj do postoju strany Smer-SD k stratifikácii nemocníc. Nosnú novelu z dielne ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej musel Pellegrini počas týždňa stiahnuť z rokovania parlamentu, nakoľko nemala politickú podporu. Problém s ňou mal pritom dlhodobo najmä Robert Fico. Podľa premiéra treba mať však „v prvom rade na pamäti prospech krajiny a až potom prospech svojej vlastnej strany.“

Pellegriniho prejav trval viac ako pol hodiny a po ňom nasledovalo jeho “promo video”, ktoré strana Smer-SD zverejnila ešte 1. decembra na sociálnej sieti.

Zdroj: Glob.sk

Pellegrinimu asistoval Kaliňák

Pellegrini mal hlavné slovo aj na tlačovej konferencii po skončení snemu. Napriek tomu, že pred novinárov sa postavil okrem neho aj Peter Žiga, Juraj Blanár, Denisa Saková, Richard Raši a Robert Kaliňák, okrem premiéra už prehovoril iba jeden z nich – Kaliňák. Bývalého ministra vnútra k slovu vyzval sám Pellegrini, aby bližšie ozrejmil situáciu ohľadne postoja strany k rasizmu a extrémizmu po obvinení predsedu Roberta Fica. Obaja sa pritom Fica zastali. Pellegrini zároveň rezolútne odmietol prípadnú povolebnú spoluprácu s Kotlebovou ĽSNS.

Podpredseda strany okrem toho hovoril o ambícii vyhrať ďalšie, v poradí piate voľby. Strana je podľa neho na to odborne aj personálne pripravená. „Sme najstabilnejšou politickou stranou v našej krajine a máme šancu na skvelý výsledok aj v ďalších voľbách. Nezakrývame si oči a vieme, že strana Smer bude hlavným terčom politických a mediálnych útokov, ale sme zomknutí a presvedčíme občanov, že politika sociálnej demokracie a stabilný prístup musia zvíťaziť,“ uviedol.

Otázka výmeny predsedu nie je podľa neho momentálne v strane témou. To, či sa pri najbližšej voľbe šéfa strany bude o post uchádzať, však nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Na úvod zaznela hymna, všetci delegáti museli povstať. Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Na jesennom sneme strany v Bratislave, z ktorého musel robert Fico odísť predčasne pre zdravotné problémy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
Zdroj: Glob.sk
navigate_before
navigate_next