Domáce Kauzy Top

Ficov priateľ, ktorý mal v rukách štátne peniaze, pozná verdik. Ústavný súd odobril väzbu pre Kičuru

Ústavný súd súhlasil s väzbou pre obvineného bývalého šéfa SŠHR Kajetána Kičuru. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura je opäť bližšie k väzbe. Súhlasilo s ňou plénum Ústavného súdu SR, ktoré tak vyhovelo žiadosti generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Kičura je obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. 

 

Ako zdôvodnil predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan, “ústavný súd takto rozhodol z dôvodu, že nebola preukázaná existencia takých okolností, ktoré by znamenali nejaký zásah orgánov činných v trestnom konaní do súdnej moci.” Súd zároveň prihliadol aj na fakt, že Kičura má nepretržite prerušený výkon funkcie sudcu od roku 2012 a skutky, za ktoré je obvinený, nesúvisia s výkonom sudcovskej funkcie.

Následne bude o návrhu na väzobné stíhanie bývalého šéfa SŠHR rozhodovať Špecializovaný trestný súd. “Úrad špeciálnej prokuratúry ešte dnešného dňa v nočných hodinách doručí sudcovi pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Banská Bystrica návrh na vzatie obvineného do väzby,” citovala prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimíra Kuruca agentúra TASR.

Na Ústavný súd sa obrátil Čižnár

Polícia urobila domovú prehliadku u bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv v utorok ráno v rámci akcie s názvom Rezervy. V tom istom čase mali príslušníci NAKA podľa portálu Aktuality.sk vykonať prehliadku aj v dome Kičurovho otca Roberta. Dôvodom malo byť to, že v čase, keď štátne hmotné rezervy podpísali zmluva na nákup rýchlotestov na COVID-19, Kičurovi staršiemu malo na účet prísť minimálne 200-tisíc eur.

Vo večerných hodinách polícia informovala, že Kajetána Kičuru obvinili z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. “Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a úkony smerujúce k náležitému objasneniu skutkového stavu v predmetnej veci nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,” uviedla polícia.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa s týmto obvinením stotožnil a generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi predložil žiadosť o vydanie súhlasu na vzatie Kičuru do väzby. „Prokurátor ÚŠP vydal 21. apríla súhlas na zadržanie troch osôb v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti súvisiacej s činnosťou SŠHR. Všetky tri osoby polícia včera zadržala. Následne po ich vypočutí bola jedna osoba prepustená zo zadržania a voči jednej osobe následne vzniesol prokurátor ÚŠP obvinenie za podozrenie z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti,” uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Generálny prokurátor posunul návrh na Ústavný súd, ktorý rozhodol, že muž, ktorý 8 rokov nakladal s verejnými prostriedkami, má ísť podľa nich do väzby.

Zdroj: FB / Polícia SR

Prvý odvolaný po nástupe novej vlády

Kičura až do minulého mesiaca šéfoval Správe štátnych hmotných rezerv. Do funkcie ho dosadila ešte jednofarebná vláda Smeru-SD v roku 2012. Predseda strany Robert Fico Kičuru dokonca označil za svojho priateľa. Poznať sa mali z prostredia justície ešte z 90. rokov. Kičura je vyštudovaný právnik a v minulosti pôsobil na Okresnom súde v Čadci.

Z funkcie predsedu SŠHR ho odvolala vláda Igora Matoviča. Bol vôbec prvým, kto po výmene vlád skončil na svojom poste. Dôvodom mala byť nedôvera voči jeho osobe. Nový premiér si to iba deň po svojom menovaní namieril práve do Kičurovho úradu a vyjadril nespokojnosť nad tým, čo tam našiel. Matovič prehovoril o podozreniach z nehospodárnych nákupov testov na koronavírus. Kičura ich mal kúpiť iba 200-tisíc namiesto 4 miliónov. Matovičovi chýbalo aj vysvetlenie, prečo o nákupe rokovali práve s firmou Lacorp. “Nikto nám nebol za celý deň schopný povedať, ako prišli na to, že oslovia firmu, ktorá má minimálny obrat, v živote v takomto biznise nepôsobila a nič o nej nenájdete na internete, čo by hovorilo, že by bola schopná zabezpečiť takéto prostriedky,“ uviedol Matovič. Nákupy mali byť tiež predražené.

Zdroj: TASR / Michal Svítok

Byty pre syna

V čase, keď sa vláda zaoberala Kičurovým odvolaním, priniesli médiá informácie o tom, že jeho 21-ročný syn Krištof Kajetán Kičura mal výhodne kúpiť dva byty v centre Bratislavy. Na rovnakej adrese vlastní byt aj istý Rudolf Kičura s rokom narodenia 1936. Byty mal Kičura mladší kúpiť v čase, keď úrad vedený jeho otcom nakupoval spomínané rýchlotesty. Dokopy ho nehnuteľnosti vyšli 200-tisíc eur, no nie je na ne uvádzané žiadne záložné právo. Vyplýva z toho, že na kúpu bytov si nemusel brať hypotekárny úver. Kajetán Kičura priznal, že synovi finančne pomohol, ale odmietol, že by tieto peniaze pochádzali z nezákonných zdrojov.

Polícia následne na základe medializovaných informácií začala ex offo trestné stíhanie, ktoré vyústilo až do dnešného rozhodovania o vzatí Kajetána Kičuru do väzby.

Polícia vzniesla obvinenie aj voči osobe M. S. a to za zločin podplácania.

Mohlo by vás zaujímať: