Domáce Kauzy Koronavírus Politika Top

Ficov kamarát, ktorý roky rozhodoval o štátnych peniazoch, dnes vysvetľuje kúpu bytov

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Prvá hlava padla. Kajetán Kičura už nie je šéfom Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Vláda na čele s Igorom Matovičom ho z funkcie odvolala po tom, ako sa úradujúcemu premiérovi počas víkendovej kontroly v SŠHR nepozdával Kičurov nákup zdravotníckeho materiálu v boji s nákazou Covid-19. Strata funkcie však nemusí byť nateraz jediným Kičurovým problémom. Muž, ktorý sa v minulosti uchádzal o talár ústavného sudcu, musí totiž vysvetľovať, kde zobral státisíce na byty pre svojho syna. Zaujíma to totiž nielen médiá, ale aj políciu. 

 

Vyštudovaný právnik v minulosti pôsobil na Okresnom súde v Čadci. V čase, keď rezort spravodlivosti riadil Štefan Harabin, sa Kičura stal predsedom tohto súdu. Odvolaný bol až za vlády Ivety Radičovej. Dlho však bez významnej funkcie nepobudol. Po predčasných voľbách si ho jednofarebná vláda strany Smer-SD vybrala za predsedu Štátnych hmotných rezerv, ktorým šéfoval nepretržite až do pondelkového rokovania vlády. K Smeru-SD má mať Kičura blízko. Okrem toho, že z neho sociálni demokrati urobili šéfa dôležitého úradu, mu chceli dopomôcť aj do kresla sudcu Ústavného súdu. Predsedu strany Roberta Fica dokonca Kičura označil za svojho priateľa. Poznať sa majú ešte z prostredia justície 90. rokov.

Kauzy a kauzičky

Kičurovo šéfovanie Správe štátnych hmotných rezerv býva spájané s viacerými kauzami. V roku 2014 mal napríklad štátny úrad podľa medializovaných informácií nevýhodne nakúpiť pšenicu a cukor a prerobiť tak až 700-tisíc eur. Jeho čelní predstavitelia si zasa mali dopriať pri výbere vozového parku a jazdiť na takých skvostoch ako Mercedes E 400 v hodnote presahujúcej 60-tisíc eur, na čo upozornilo Transparency International Slovensko (TIS).

Pozornosť vzbudili aj zmluvy, ktoré SŠHR podpisoval so súkromnou strážnou službou Bonul. V niekoľkých prípadoch dokonca musel zasiahnuť aj Úrad pre verejné obstarávanie. Kičura však to, že by SBS-ku Miroslava Bödöra „pretláčal“, vytrvalo odmietal. Urobil tak aj počas minuloročnej voľby kandidátov na ústavných sudcov. Vtedy sa opäť ukázalo, ako blízko má k strane Smer-SD. Kičuru do funkcie sudcu Ústavného súdu totiž navrhol smerácky poslanec Ján Podmanický. Vo voľbe však už úspešný nebol.

Kajetán Kičura absolvoval aj vypočúvanie pred poslancami v snahe získať funkciu sudcu Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Teplé miesto

V tom čase však zúfať nemusel. Aj naďalej totiž šéfoval SŠHR. Jeho koniec vo funkcii prišiel až po víkendovej zmene vlád, keď prvé kroky novopečeného premiéra Igora Matoviča viedli práve do Správy štátnych hmotných rezerv. To, že pod Kičurom sa trasie stolička, bolo jasné už v nedeľu, keď Matovič prehovoril o podozreniach z nehospodárnych nákupov testov na koronavírus. Kičura ich mal kúpiť iba 200-tisíc namiesto 4 miliónov. Matovičovi chýbalo aj vysvetlenie, prečo o nákupe rokovali práve s firmou Lacorp. “Nikto nám nebol za celý deň schopný povedať, ako prišli na to, že oslovia firmu, ktorá má minimálny obrat, v živote v takomto biznise nepôsobila a nič o nej nenájdete na internete, čo by hovorilo, že by bola schopná zabezpečiť takéto prostriedky,“ uviedol premiér. Nákupy mali byť tiež predražené.

Okrem toho Matovič avizoval, že „iba“ odvolanie Kičuru stačiť nebude. Všetky zistenia plánoval postúpiť orgánom činným v trestnom konaní. V pondelok následne polícia informovala, že začali ex offo trestné konanie v súvislosti s medializovanými informáciami o nákupoch Správy štátnych hmotných rezerv.

Kičura ešte pred svojím odvolaním z funkcie bránil testy, ich cenu a aj množstvo. Podľa jeho slov ich vždy malo byť iba 200-tisíc a pri Matovičovej návšteve sa pomýlil, lebo bol „zmagorený”. Dané testy okrem toho podľa neho schválila Svetová zdravotnícka organizácia a ich suma sa pohybuje od 20 do 40 eur za kus.

Kičurov úrad mal počas aktuálnej krízy zaobstarať testy na koronavírus Covid-19. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Výhodné nákupy syna

Aby toho nebolo málo, tak v čase, keď novopečená vláda hovorila o Kičurovom odvolaní z funkcie, médiá priniesli informácie o výhodnej kúpe bytov jeho dvadsaťročného syna. Krištof Kajetán Kičura je podľa výpisu z katastra nehnuteľností majiteľom dvoch bytov na lukratívnej adrese v centre mesta. Za zmienku stojí tiež fakt, že na rovnakej adrese vlastní byt aj istý Rudolf Kičura s rokom narodenia 1936.

Kičurov syn sa stal vlastníkom bytov 17., respektíve 18. marca 2020 – v čase, keď úrad jeho otca riešil nákup spomínaných testov. Na byty, ktoré mladého Kičuru vyšli dokopy 200-tisíc eur, zároveň nie je uvádzané žiadne záložné právo. Vyplýva z toho, že na kúpu bytov si nemusel brať hypotekárny úver. Jeho otec v tejto súvislosti priznal, že ako rodič synovi finančne pomohol. Akékoľvek nezrovnalosti okolo celej veci však odmieta a tiež odmieta, že by peniaze pochádzali z nezákonných zdrojov. Napriek tomu polícia informovala, že aj v tejto súvislosti bolo ex offo začaté trestné konanie. Kičura už absolvoval aj výsluch na NAKA.

Dnes už bývalý šéf SŠHR v poslednom zverejnenom majetkovom priznaní za rok 2018 uvádza príjmy z funkcie v sume necelých 23-tisíc eur. Prirátať k tomu treba približne 16-tisícové paušálne náhrady. Ostatné príjmy neuviedol. Priznal však vlastníctvo rodinných domov v Čadci a v Podbrezovej, garáže, auta a niekoľkých pozemkov.

Do talára sa tak skoro nevráti

Kičura bol síce odvolaný z postu predsedu SŠHR, no stále je členom Rady protimonopolného úradu. Aj do tejto funkcie ho dosadila v roku 2014 jednofarebná vláda Smeru-SD. V hre je tiež možnosť, že by sa vrátil do sudcovského talára. Prax pritom nevykonával osem rokov, počas ktorých mal výkon funkcie pozastavený. Kičura však nateraz túto možnosť vylúčil s odôvodnením, že sa cíti unavený a okrem toho má aj určité rodinné povinnosti. Návrat na súd mu nateraz neodporúča ani bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý ho vyzval, aby sa nevracal, kým nevyvráti podozrenia. Kičura ešte pár dní dozadu Pellegriniho chválil za jeho aktivitu pri boji s koronavírusom.

Mohlo by vás zaujímať: