Banská Bystrica Bratislava Domáce GPlus Košice Nitra Prešov Regióny Spoločnosť Top Trenčín Trnava Žilina

Čo so stromčekom po Vianociach? Takto sa ho zbavíte úplne zadarmo

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Najkrajšie sviatky roka sú za nami a nezostáva nič iné, len  vrátiť sa do bežného kolotoča povinností. Bodku za nimi dáva najmä rušenie vianočnej výzdoby v príbytkoch, ako aj odzdobovanie vianočných stromčekov. Lámať si hlavu nad tým, čo spraviť so živým alebo umelým stromčekom po sviatkoch, si viac nemusíte. Glob.sk pre vás pripravil podrobný prehľad vývozov vianočných stromčekov vo všetkých slovenských krajoch. 

 

Bratislavčanom bude tradične k dispozícií pri likvidácii vianočného odpadu spoločnosť OLO. Odvoz opotrebovaných, vyschnutých či nepoužiteľných stromčekov začína dnes (7. januára) a potrvá až do 31. marca. Ak patríte medzi obyvateľov rodinných domov, stačí, ak ho umiestnite k zberným hniezdam. V prípade, že žijete v bytovom dome, stromček umiestnite k zberným nádobám. O zvyšok sa už postará odpadová spoločnosť. Vianočného stromčeka sa však môžete zbaviť aj osobným vývozom do zberného dvora spoločnosti OLO (Stará Ivanská cesta 2, Bratislava). Pracovníci spoločnosti ho od vás prevezmú a zlikvidujú zadarmo. Zo štatistík vyplýva, že až do roku 2019 produkcia odpadu v Bratislave neustále stúpala. Zlom nastal až v roku 2019, kedy zber vianočných stromčekov klesol pod hranicu 125 ton.

V Bratislave sa zber vianočných stromčekov začal 7. januára a potrvá do 31. marca. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

V Trnave sa o nepotrebný vianočný odpad postará spoločnosť FCC. Zber vianočných stromčekov sa uskutoční v tomto meste až 1. februára. Živé stromy určené na likvidáciu musia byť odzdobené, bez reťazí a vyložené pred domom do 7:00 hodiny. Pracovníci ich následne vyvezú a stromy skončia v kompostovisku. S umelými stromčekmi to však bude iné. Tie je potrebné zaviesť do zberných dvorov ako objemný odpad. ,,Rovnako majú na zberné dvory ísť aj živé stromčeky z bytov, pretože mimo odpadových nádob nie je v súlade s platným VZN povolené odkladať žiaden druh odpadu,” dodala pre Glob.sk hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Nitrianske komunálne služby začali s vývozom nepotrebných stromčekov po Troch kráľoch. Špeciálne vozidlo vyzdvihne len tie stromčeky, ktoré budú umiestnené pri kontajneroch. Obyvatelia rodinných domov ich môžu položiť k nádobám na bioodpad. Živé stromy skončia v kompostárni. Pre zvieratá sú stromy nevhodným krmivom či pomôckou na obrusovanie zubov, nakoľko aj jeden zabudnutý háčik môže spôsobiť fatálne následky.

Živé vianočné stromčeky nemôžu slúžiť zvieratám ako krmivo či hračka. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Vianočné stromčeky začnú zo sídlisk Trenčína miznúť už dnes. Mestské hospodárstvo a správa lesov vyzbiera stromčeky zo stanovíšť nádob na komunálny odpad zo sídliskových častí. ,,Vždy v pondelok a utorok z mestskej časti Juh, v stredu z mestskej časti Stred, vo štvrtok v mestskej časti Sever a v piatok v mestskej časti Západ,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. Aj Trenčín ponúka bezplatné odovzdanie stromčeka vo všetkých troch zberných dvoroch (na Zlatovskej, Soblahov­skej i na ulici K zábraniu). Stromčeky budú zlikvidované ako bioodpad.

Obyvatelia žilinských sídlisk už teraz môžu ukladať vianočné stromčeky k smetným nádobám, alebo ich môžu bezplatne odovzdať v zberni odpadu. Mesto však bude zberať len živé stromčeky. Tie skončia v kompostárni. ,,Stromčeky sa štiepkujú a štiepka sa kompostuje, prípadne sa využíva ako mulčovací materiál pri nových výsadbách,” doplnil pre Glob.sk hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Už od včera sa v Banskej Bystrici spustil zber živých vianočných stromčekov a potrvá do 10. februára. Odvoz je zabezpečený jedenkrát do týždňa. Stromčeky je opäť potrebné uložiť k odpadovým nádobám na viditeľné a dostupné miesto. Keďže živé stromy budú použité na výrobu kompostu, musia byť zbavené všetkých ozdôb. Umelé stromčeky môžete vyhodiť na miesta určené pre nadrozmerný odpad. ,,Zatiaľ nemáme odberateľa, ktorý by takéto stromčeky chcel inak zhodnotiť. Preto budú zneškodnené, nakoľko nie sú vyrobené len z plastu, a teda ich nemôžeme dať do triedeného zberu,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa Banskej Bystrice Dominika Mojžišová.

Mesto Banská Bystrica bude zabezpečovať likvidáciu vianočných stromčekov do 10. februára. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Na východe Slovenska už tiež prebieha likvidácia vianočných stromčekov. V Prešove sa ich zber začal dnes (7. január) a potrvá do konca januára. Už tradične bezplatný odvoz zabezpečia Technické služby mesta Prešov. ,,Stromčeky, ktoré je potrebné dôkladne “odzdobiť”, môžu občania ukladať ku kontajnerom pri svojich bytovkách, alebo ich priniesť na jeden zo zberných dvorov na ulici Bajkalská 33 a Jesenná 3 v čase od 8.00 – 18.00 hod., vždy od pondelka do soboty,” upresnil pre Glob.sk hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

O zber vianočných stromčekov sa v Košiciach postará spoločnosť KOSIT. ,,Očistené” stromčeky začnú pracovníci zbierať 7. januára. Táto bezplatná služba potrvá ešte dva až tri týždne. Obyvatelia majú taktiež možnosť odniesť stromček osobne do zberných dvorov na uliciach Jesenského 4, Pri bitúnku 11 a na Popradskej ulici.

Mohlo by vás zaujímať:

Nepotrebné živé stromčeky skončia väčšinou na kompostovisku. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič