Domáce GPlus Spoločnosť Top

Alkohol je najčastejšou príčinou smrti mladých ľudí. Holdujú mu už 11-ročné deti

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Pivo, pohár vína či poldecák “tvrdého” je pre niektorých Slovákov dennou realitou. No nie na darmo sa hovorí o alkohole ako o tichom zabijakovi. Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú pritom hrozivé. Alkoholu sa oddávajú už 11-ročné deti,  3/4 populácie počas roka pije a počet chronických alkoholikov je enormný. Viete koľko alkoholu vypijete za rok vy?

 

Deti sú ako špongia. Vnímajú všetko, čo sa okolo nich mihne či povie. Položte si ruku na srdce a spýtajte sa samého seba, či ste počas sviatkov niekedy ponúkli dieťaťu alkohol. Navádzanie na pitie už v rannom veku je pritom rizikovým momentom a môže dospieť až do vypestovania si závislosti. U mladých (od 15 do 29 rokov) je práve alkohol najčastejšou príčinou smrti, v podobe otravy alkoholom či dopravných nehôd.

Paradox

Podľa správy z roku 2018 Svetovej zdravotníckej organizácie až 70 percent populácie požíva alkohol. Ten sa nevyhýba ani pracujúcim ľuďom či tým, ktorí už majú rodinu. Považujú sa totiž za skupinu ľudí, ktorá nedokáže prestať s chronickým pitím. Taký človek v priemere za rok vypije 17 litrov čistého alkoholu, čo je v prepočte 664 pív alebo 755 pohárov vína či 830 pohárikov destilátu. Odborníci sa bohužiaľ stretli už aj s 11-ročnými deťmi, ktoré majú skúsenosti s alkoholom. Šokujúce je, že nad chlapcami v tomto smere vedú dievčatá.

Alkohol skúšajú už aj jedenásťročné deti. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Odvrátená tvár alkoholu

Zdvihnutým prstom pre všetkých Slovákov by mal byť fakt, že sa naša krajina radí medzi šesť krajín s najväčším počtom úmrtím spôsobeným alkoholom. ,,Vedieme” spolu s Rumunskom, Slovinskom a pobaltskými štátmi.

Azda nie je žiadnou novinkou, keď povieme, že alkohol so sebou prináša nielen chvíľkovú úľavu, ale aj chronické následky, ako rakovinu, choroby srdca, ciev či cukrovku. ,,Alkohol sa buď priamo podiela na ich vzniku (mnohé prípady rakoviny prsníka u žien), alebo zhoršuje priebeh a predčasne vedie k smrti ak aj ochorenie vzniklo z iných dôvodov, ak pacient neprestane piť,” vysvetlil vážnosť situácie odborník z Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Alkohol za volantom

Objavujú sa prípady, keď si nezodpovední vodiči sadnú za volant svojho auta a pritom si už ,,vyhodili z kopýtka”. Z 12 200 dopravných nehôd bol práve alkohol v 11-tich percentách spúšťačom takýchto udalostí. Ako uvádza ministerstvo vnútra, je pravdepodobnosť, že vodič s 0,5 promile alkoholu v krvi zapríčiní dopravnú nehodu vyššia o 100 percent v porovnaní s tým, ktorý nepil. So zvyšujúcim sa promile sa zvyšuje aj pravdepodobnosť nehôd. Pri 0,8 promile je možnosť spôsobiť dopravnú nehodu vyššia o 400 percent.

Z 12 200 dopravných nehôd bol práve alkohol v 11-tich percentách spúšťačom takýchto udalostí. Zdroj: SITA / Nina Bednáriková

Mohlo by vás zaujímať: