Domáce Ekonomika Politika Top

Čaputová má v rukách osud Dankovho človeka. Rozuzliť môže dlhoročný problém

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) funguje už niekoľko rokov s neobsadenou stoličkou viceguvernéra. Andrej Kiska v čase svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta kandidáta na tento post, Jozefa Hudáka, nevymenoval. O nominantovi Slovenskej národnej strany (SNS), ktorého na pozíciu navrhla vláda a schválil parlament tak teraz môže rozhodnúť prezidentka Zuzana Čaputová. Tá má v rukách silný precedens. Zdedenú záležitosť po svojom predchodcovi sa ale nateraz riešiť nechystá ani ona.

 

Podľa zákona by mala mať Národná banka guvernéra, dvoch viceguvernérov a troch ďalších členov bankovej rady. Táto rovnica však už niekoľko rokov platí iba na papieri a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom čase zmeniť. Vládou navrhnutý a parlamentom odhlasovaný kandidát na post viceguvernéra NBS Jozef Hudák totiž doteraz nebol do funkcie menovaný prezidentom.

V Kiskovom mlčaní pokračuje aj Čaputová

Na začiatku bola pritom Hudákova cesta do kresla viceguvernéra priamočiara a nič nenaznačovalo tomu, že by nemala dospieť do zdarného konca. Do lukratívnej funkcie ho navrhla koaličná SNS. V strane sa venoval ekonomickým témam. Národniari ho najskôr dosadili aj do funkcie na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny. Okrem toho mal mať blízko aj k šéfovi strany Andrejovi Dankovi. Podľa Denníka N mali byť susedia.

Koncom minulého roka Hudáka do pozície viceguvernéra odobril aj parlament. Hudák dostal v tajnom hlasovaní 72 hlasov. Rovnako ako vtedajší minister financií, dnes už guvernér NBS Peter Kažimír, aj Hudák musel byť ešte vymenovaný prezidentom. Tu však nastal problém. Zatiaľ čo v Kažimírovom prípade všetko prebehlo hladko a od júna šéfuje NBS, v prípade Hudáka prezidentská kancelária dlhodobo tvrdila, že “prezident Andrej Kiska zatiaľ o Jozefovi Hudákovi, kandidátovi na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska nerozhodol.” 

Kedže Kiskovi taktika nerozhodnosti vydržala až do konca jeho mandátu, otázka menovania či nemenovania Hudáka na post viceguvernéra plynulo prešla na Zuzanu Čaputovú. Ani tá ju však zatiaľ nevyriešila. “Touto témou sa pani prezidentka zatiaľ nezaoberala,” povedal jej hovorca Martin Strižinec.

Zaoberať sa ňou nateraz nechce ani Dankova SNS, ktorá uviedla, že “predmetná vec je v rukách prezidentky, predseda SNS nezasahuje do jej kompetencií.” To, či zvažujú novú, priechodnejšiu nomináciu nám hovorkyňa strany Zuzana Škopcová nepovedala.

Andrej Kiska Jozefa Hudáka v paláci prijal. Do funkcie viceguvernéra ho však nevymenoval. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Viacero otáznikov

Problémom pri Hudákovi môže byť najmä nedostatočné vzdelanie a prax. Voči jeho menovaniu opakovane namietal dnes už bývalý guvernér Národnej banky Slovenska, Jozef Makúch. Vo veci sa dokonca obrátil aj na vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Podľa Makúcha bolo Hudákovo vzdelanie niečo, čo je “minimálne potrebné zvážiť”. Prekážala mu napríklad Hudákova znalosť angličtiny, ktorá nemala dosahovať požadovanú úroveň. Navyše mu u nádejného viceguvernéra absentovali potrebné pracovné skúsenosti. Prekážkou pre neho bol tiež Hudákov plán, s ktorým sa o post uchádzal. Ako viceguvernér totiž plánoval založiť novú zdravotnú poisťovňu, ktorá by mala byť pod dohľadom NBS a poskytovala by poistenie nadštandardu.

Vladimír Tvaroška patril k najbližším spolupracovníkom ministra financií Ivana Mikloša. Viceguvernérom NBS sa nestal.
Zdroj: TASR

Precedens už existuje, postaral sa oň Gašparovič

Problém s obsadením postu viceguvernéra Národnej banky Slovenska nie je na stole po prvýkrát. Hádam najznámejší prípad siaha do roku 2006. Dosluhujúca druhá vláda Mikuláša Dzurindu na uvoľnenú stoličku viceguvernéra po Elene Kohútikovej navrhla jedného z najbližších spolupracovníkov vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša, Vladimíra Tvarošku. Tento návrh následne odobril aj parlament. Bodkou malo byť menovanie prezidentom Ivanom Gašparovičom. K tomu však nikdy neprišlo. Vtedajšia hlava štátu totiž zhodnotila, že Tvaroška nespĺňa zákonné podmienky. Podľa Gašparoviča nemal požadovanú päťročnú odbornú prax v menovej oblasti alebo finančníctve. Vládou navrhnutého a parlamentom odobreného kandidáta tak do funkcie nevymenoval. Kreslo viceguvernéra bolo obsadené až po viac ako roku Viliamom Ostrožníkom.

Vláda Mikuláša Dzurindu podala na Ústavný súd ešte v roku 2006 návrh na Ústavný súd kvôli výkladu Ústavy. Ten v roku 2009 rozhodol, že Gašparovič týmto svojím rozhodnutím Ústavu neporušil. “V prípade, ak dospeje k záveru, že tieto predpoklady navrhnutý kandidát nespĺňa, návrhu vlády Slovenskej republiky nevyhovie,” argumentoval. Gašparovičovým rozhodnutím sa tak zrodil precedens, na ktorom mohol stavať Kiska. A môže dnes aj Čaputová.

Stolička jedného z viceguvernérov NBS ostáva stále neobsadená. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Bolo aj horšie

Naša centrálna banka si pamätá aj situáciu, keď boli prázdne obe stoličky viceguvernérov. V novembri 2017 skončilo päťročné funkčné obdobie Jánovi Tóthovi. Kedže vláda nikoho na jeho miesto dovtedy nenavrhla, parlament nemal koho odobriť a prezident vymenovať.

Situácia sa vyriešila až o pár mesiacov. Vláda do funkcie navrhla Ľudovíta Odóra z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a poslanci následne tento návrh svojmi hlasmi odsúhlasili. Vtedajší prezident Andrej Kiska ho menoval do funkcie vo februári 2018. Druhá stolička na čele našej najvýznamnejšej bankovej inštitúcie však ostala aj naďalej neobsadená.

Národná banka Slovenska sa k dlhodobo neobsadenému postu jedného z viceguvernérov nateraz nevyjadrila. Nekomentovali ani to, či a ako sa situácia podpisuje na chode samotnej banky. Pripomenuli však, že stolička je voľná už od roku 2010.