Domáca Domáce Ekonomika Politika Top

Kažimírovi môže plány skrížiť prezident. Gašparovič ukázal, že sa to dá

Prezident Ivan Gašparovič už jednému kandidátovi zavaril. Otázne je, čo urobí Andrej Kiska. Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Isté nemá nič. Iba deň potom, ako podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) oznámil, že má záujem o stoličku guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) potvrdil, že Kažimíra na tento lukratívny post navrhne. Kreslo ostane prázdne po Jozefovi Makúchovi, ktorý ohlásil svoj predčasný odchod k 1.marcu 2019. Kažimírovi však ani napriek súhlasu vlády, či parlamentu nemusia jeho plány výjsť. Koniec koncov dôkazom je nie až tak dávna minulosť.  

 

Podľa zákona guvernéra ako aj viceguvernérov NBS “vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou Slovenskej republiky.” Koaliční partneri strany Smer-SD ešte v utorok avizovali, že Kažimír má ich podporu. Pre Glob.sk to potvrdil predseda SNS Andrej Danko a rovnako tak aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár. Prekážkou pre súčasného ministra financií v ceste za vytúženým miestom by tak mohol predstavovať už len prezident Andrej Kiska. Predošlá hlava štátu už v minulosti cestu do vysokej riadiacej funkcie v NBS parlamentom zvolenému kandidátovi, zmarila.

Prípad “Tvaroška”

V roku 2006 sa končilo funkčné obdobie viceguvernérke Národnej banky Slovenska Elene Kohútikovej, ktorá bola zodpovedná za riadenie menovej politiky, či za operácie na voľnom trhu. Vtedajšia dosluhujúca vláda Mikuláša Dzurindu na uvoľnené miesto navrhla štátneho tajomníka ministerstva financií a jedného z najbližších spolupracovníkov šéfa rezortu Ivana Mikloša, Vladimíra Tvarošku. 

Pre toho sa veci najskôr vyvíjali sľubne. Parlament návrh vlády schválil a vyzeralo to tak, že Tvaroška sa už čoskoro presunie z rezortu financií do Národnej banky Slovenska. Všetko však zmenil postoj prezidenta Ivana Gašparoviča. Po tom, ako prezidentská kancelária dostala návrh na Tvaroškovo vymenovanie, vtedajšia hlava štátu začala skúmať, či ako kandidát spĺňa zákonné podmienky. Pre Gašparoviča bolo prekážkou, že Tvaroška podľa neho nemal päťročnú odbornú prax v menovej oblasti alebo finančníctve. Vládou navrhnutého a parlamentom odobreného kandidáta tak do funkcie nevymenoval. Kreslo viceguvernéra bolo obsadené až po viac ako roku Viliamom Ostrožníkom. 

Vladimír Tvaroška patril k najbližším spolupracovníkom ministra financií Ivana Mikloša.
FOTO: TASR

Nepomohol ani Ústavný súd

Vláda Mikuláša Dzurindu podala ešte v roku 2006 návrh Ústavný súd na podanie výkladu Ústavy. Ten v roku 2009 rozhodol, že Gašparovič týmto svojim rozhodnutím Ústavu neporušil. “V prípade, ak dospeje k záveru, že tieto predpoklady navrhnutý kandidát nespĺňa, návrhu vlády Slovenskej republiky nevyhovie,” argumentoval. 

Sám Tvaroška sa s odstupom času k veci vyjadrovať nechcel. Pre Glob.sk povedal, že “to bolo dávno,” Momentálne pôsobí v súkromnej sfére. 

Kiska mlčí

Prezidentská kancelária sa zatiaľ k tomu, či je pre nich Kažimír na post guvernéra NBS dostatočne odborne spôsobilý, nevyjadrila. “Najskôr musí kandidáta schváliť parlament a potom sa ním bude zaoberať prezident,” povedal ešte v utorok  poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. Podľa informácií Glob.sk by však Kažimírovi problémy robiť nemal. Medzi oboma politikmi má totiž existovať dohoda o tom, že Kiska súčasného finacmajstra do funkcie vymenuje. 

Kiska prízvukuje, že najskôr musí kandidáta na guvernéra NBS schváliť parlament. FOTO TASR – Michal Svítok