Domáce Politika Top

AKTUÁLNE Sólymos podal po večernom vyčíňaní demisiu

László Sólymos oznámil, že podáva demisiu. Zdroj: FB / László Sólymos

BRATISLAVA – Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) podal demisiu. Urobil tak po tom, ako bol včera večer zadržaný políciou za vyčíňanie v podniku v centre mesta pod vplyvom alkoholu. 

 

Sólymos na krátkom, zhruba minútu trvajúcom tlačovom brífingu, svoje včerajšie správanie označil za “pre seba netypické”. Priznal, že momentálne prechádza v súkromí ťažkým obdobím. “Som jednoducho človek a zlyhal som,” povedal. Všetkých zároveň uistil, že materiálne škody, ktoré spôsobil, zaplatí a ospravedlnil sa rodine, kolegom na ministerstve, ako aj verejnosti. “Je mi ľúto, že moja štvorročná tvrdá práca je ukončená chybným krokom,” povedal. Následne oznámil, že podáva demisiu a bez možnosti položiť mu ďalšie otázky odišiel.

Trestné stíhanie

Incident, ktorý predchádzal Sólymosovej demisii, sa odohral v stredu podvečer v centre Bratislavy. Ministrovi mal robiť spoločnosť jeho brat. Sólymos mal pod vplyvom alkoholu poškodiť zariadenie podniku a fyzicky napadnúť jedného zo zamestnancov, ktorý musel byť následne ošetrený lekármi. Tiež mal vykrikovať, že je ministrom životného prostredia a hovoriť mal aj o ťažkom zdravotnom stave svojej mamy.

Sólymos mal noc stráviť v cele predbežného zadržania. “Včera krátko po 17.00 hod sme prijali na linke 158 oznámenie o výtržnosti v priestoroch ázijskej reštaurácie na Laurinskej ulici v Bratislave. Podľa doterajších informácií dvaja muži slovne, ako aj fyzicky napadli personál tejto reštaurácie, pričom po ich vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí tejto reštaurácie. Po príchode hliadka PZ dvoch mužov – L.S. a Z.S. obmedzila na osobnej slobode a eskortovala na policajné oddelenie,” uviedla polícia.

Ako ďalej informovali, poškodením sklenenej výplne dverí bola spôsobená škoda vo výške približne 1 000 eur. Jeden zo zamestnancov podniku musel byť zároveň záchrankou prevezený na ošetreniu do jednej z bratislavských nemocníc. “Poverený príslušník Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva a vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci,” dodala polícia. Po vykonaní potrebných úkonov boli obaja muži prepustení.

László Sólymos je na kandidátke strany Most-Híd trojkou. Zdroj: TASR / – Jaroslav Novák

Most-Híd s reakciou počkal 

Premiér Peter Pellegrini dnes informoval, že so Sólymosom hovoril a požiadal ho, aby predstúpil pred verejnosť, vysvetlil svoje správanie a ospravedlnil sa. “Predseda vlády SR Peter Pellegrini oceňuje krok ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa ako gesto politickej kultúry,” uviedol tlačový odbor úradu vlády.

Prezidentka Zuzana Čaputová už uviedla, že demisiu prijme. O tom, koho poverí riadením rezortu, bude informovať budúci týždeň.

Strana Most-Híd na celú záležitosť reagovala až po tom, ako Sólymos oznámil svoju demisiu. “Je nám ľúto, čo sa stalo. Vieme, že László Sólymos prežíva jedno z najťažších období svojho života. Okrem toho, že sme politici, sme aj ľudia,” uviedli na facebookovej stránke strany. Jeho rozhodnutie rešpektujú. “Rozhodol sa niesť dôsledky svojho konania a prijal politickú zodpovednosť,” dodali.

Sólymos je na kandidačnej listine Mosta-Híd v blížiacich sa parlamentných voľbách na treťom mieste, hneď za Árpadom Érsekom a Bélom Bugárom.

Mohlo by vás zaujímať: