Domáce Kauzy Top

Prokurátor a vyšetrovateľ sa nezhodli. Výsledkom je, že Trnka za mreže nejde

Dobroslav Trnka. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Niekdajší najvyšší muž našej prokuratúry to má nahnuté. Dobroslava Trnku včera skoro ráno zadržala NAKA. Následne absolvoval dlhý, približne osem hodín trvajúci výsluch, po ktorom putoval do cely predbežného zadržania. Muži zákona by bývalého generálneho prokurátora radi nechali vo väzbe. Vo veci už podnikli potrebné kroky. Prokurátor však dôvody na vzatie do väzby nevidí. 

 

Aktualizované 13:58 o stanovisko ÚŠP

Aktualizované 18:50 o stanovisko Polície SR

Ako uviedla polícia na svojej facebookovej stránke, “spisový materiál spolu s podnetom na podanie návrhu na vzatie do väzby bol včera vo večerných hodinách doručený prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry.” Ten musel do zajtra rána rozhodnúť, či Trnka ostane za mrežami.

Úrad špeciálnej prokuratúry dnes popoludní následne informoval, že dôvody na väzbu pre Trnku nevidí. “V predmetnej trestnej veci bolo zo strany dozorujúceho prokurátora preštudované uznesenie o vznesení obvinenia JUDr. D. T., ako aj súvisiaci vyšetrovací spis, pričom bolo zistené, že v danom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa,” uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Trnka tak bol prepustený zo zadržania. To, ktorý prokurátor vo veci rozhodoval, neprezradila.

Polícia vo svojej reakcii len skonštatovala, že dozorový prokurátor sa nestotožnil s právnym názorom vyšetrovateľa NAKA a Trnka tak bol prepustený. “Polícia to nebude komentovať. Vyšetrovateľ NAKA bude konať v zmysle ďalších pokynov prokurátora,” uviedli. Tie im však zatiaľ doručené neboli.

Na videu s Počiatkom

Za Trnkovým štvrtkovým zadržaním má byť video, ktoré ho zachytáva počas rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom v čase, kedy bol generálnym prokurátorom. Vzniknúť malo tajne v jeho kancelárii. Dvojica na ňom rozoberá viacero citlivých tém, vrátane káuz Lemikon a Tipos. Hovoria aj o provízii, ktorú mal vtedajší šéf SNS Ján Slota získať v súvislosti s predajom emisných kvót. Na umiestnení tajnej kamery v Trnkovej kancelárii sa mal podieľať Marian Kočner.

“Príslušníci NAKA zadržali D.T. v súvislosti s trestným činom zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Keď to bude možné, poskytneme viac informácií neskôr,” uviedla včera polícia na sociálnej sieti. Počiatek bol v súvislosti so spomenutým videom tiež vypočutý. Ako nám potvrdil, stalo sa tak ešte v decembri minulého roka.

Muži zákona bývalého generálneho prokurátora zadržali v jeho dome v Hamuliakove. Následne bol prevezený do nitrianskej pobočky NAKA. Budovu opustil až krátko po piatej hodine popoludní a následne ho odviezli v policajnom aute na neznáme miesto. Noc strávil v cele predbežného zadržania.

Na kauzu Lemikon si posvietia

Hoci prokurátor sa rozhodol Trnku nezobrať do väzby, informácie z medializovanej nahrávky ostávajú v pozornosti orgánov činných v trestnom konaní. “Na margo medializovanej nahrávky ohľadne rozhovoru JUDr. D. T. s Ing. J. P- v súvislosti s kauzou LEMIKON LIMITED je možné hovoriť o existencii podozrenia z možného spáchania rôznej ekonomickej trestnej činnosti. Bude preto potrebné zo strany polície preveriť ekonomické vzťahy a ich účel v danej veci a v prípade zistenia relevantných skutočností, vyvodiť zodpovedajúce právne kroky,”  uviedlaTökölyová.

Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik