Zahraničné Politika

Zvrat v situácii na Ukrajine. Zelenskyj uzavrel so separatistami dôležitú zmluvu

Volodymyr Zelenskyj sa stále teší veľkej dôvere voličov. Zdroj: TASR/AP

KYJEV – Zdá sa, že sa v mierovom procese na východe Ukrajiny podarilo urobiť poriadny krok vpred. Zástupca ukrajinskej vlády a proruskí separatisti z Luhanska a Donecka podpísali v utorok dôležitú zmluvu o osobitnom štatúte sporných regiónov. Okrem toho sa dohodlo ďalšie stiahnutie vojsk, uviedla Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

 

Dohoda sa považuje za prelom na ceste k novému summitu v tzv. Normandskom formáte s Francúzskom, Nemeckom, Ukrajinou a Ruskom. V stredu dokonca zaznel z Kremľa súhlas so stretnutím. Zatiaľ sa hľadá vhodný termín. Už pred niekoľkými týždňami došlo k veľkej výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou. Bol to prvý dôležitý krok na ceste k normalizácii vzťahov medzi Moskvou a Kyjevom.

Použije sa “Steinmeierova formula”?

V prípade aktuálne podpísanej dohody ide o tzv. Steinmeierovu formulu. Je pomenovaná po súčasnom nemeckom prezidentovi a bývalom ministrovi zahraničia Frankovi-Walterovi Steinmeierovi. Tá predpokladá, že separatistické regióny na východe Ukrajiny dostanú počas miestnych volieb dočasný osobitný štatút. Trvalý štatút by mali odtrhnuté regióny získať až po tom, ako medzinárodná pozorovateľská misia potvrdí, že boli voľby slobodné a spravodlivé.

Na obrázku je nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Zdroj: SITA/AP

Žiadne voľby pod hlavňami samopalov

Problém sa však ukrýva v detailoch. “Steinmeierovu formulu” totiž inak interpretuje Kyjev a inak Moskva. Napríklad ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že voľby sa môžu konať iba vtedy, ak ukrajinské bezpečnostné zložky budú kontrolovať aj hranice na východe, alebo sa prípadne stiahnu všetky jednotky. Iba tak by sa zabezpečilo, že sa volieb môžu zúčastniť aj kandidáti lojálni Kyjevu.

Gazeta.ru však napísala, že v texte Steinmeierovho plánu sa nespomína stiahnutie jednotiek či odovzdanie kontroly nad hranicou Ukrajiny a Ruska.

Zelenskyj v utorok po podpise dohody ale ubezpečil: “Nebudú žiadne voľby pod spúšťami samopalov.”

Moskva vníma prijatie Steinmeierovho plánu ako pozitívny vývoj, ktorého dôsledkom by mohla byť schôdzka tzv. normandskej štvorky. Pre niektoré sily na Ukrajine bol tento krok prijatý nejednoznačne – opozícia v parlamente i nacionalisti hovoria dokonca o tom, že Zelenského vedenie zradilo Ukrajinu.

Zelenskyj sa stále teší dôvere ľudí

Prezident Volodymyr Zelenskyj má aj naďalej dôveru Ukrajincov už aj preto, že sa mu podarilo z Ruska priviesť naspäť 35 bývalých väzňov, vrátane známeho režiséra Olega Sencova a tiež námorníkov, na ktorých ruskí vojaci strieľali v Kerčskom prielive a zajali ich.

Tým sa mu podarilo vniesť posun do mierového procesu v Donbase. Okrem toho chce dostať na slobodu aj ďalších väzňov.

Režisér Oleg Sencov bol medzi vymenenými väzňami. Zdroj: TASR / AP

Aktivistom sa Steinmeierov plán nepáči

Niektorým ukrajinským aktivistom sa Steinmeierov plán nepáči. Ako informuje TASR, oznámili, že zakladajú Hnutie odporu proti kapitulácii. Takisto informovali, že na kyjevskom Námestí nezávislosti zvolávajú na nedeľu zhromaždenie.

Nacionalistom a radikálom nie je pochuti spomínaná dohoda o osobitnom štatúte regiónov v oblasti Donbasu počas tamojších volieb. Tento nový prístup označujú za kapituláciu a požadujú, aby sa spojili parlamentné a mimoparlamentné zoskupenia spojili.

Podľa nich mier nie je možné dosiahnuť na základe plánov a dohôd, ktoré “sú v rozpore s ústavou, medzinárodným právom i so záujmami Ukrajiny”.

“Nechápeme, ako sa dá dosiahnuť mier s Ruskom, ktoré ho ani nechce. Namiesto toho sa nám (Rusko) pokúša nanútiť podmienky, ktorých cieľom je likvidácia ukrajinskej štátnosti,” cituje TASR ich vyhlásenie.