Politika Top Zahraničné

Zvrat na ceste Trumpa do Bieleho domu? Poraziť ho môže veľká zrada!

WASHINGTON – Je to ich posledná nádej? Odporcovia Donalda Trumpa, ktorému sa minulý týždeň podarilo prekvapiť a vyhrať americké prezidentské voľby, majú poslednú šancu. Optimizmom by však radšej sršať nemali.

Zvolenie Trumpa za hlavu štátu USA sa zvrátiť dá, je to ale v rovine fantázie, upozorňuje portál Vox. Kľúčovým je dátum 19. decembra, keď sa stretne zbor voliteľov. Tí by mali hlasovať podľa toho, ako dopadli voľby – Trumpovi sa podarilo získať 306 voliteľov, Clintonovej 232, pričom na víťazstvo je potrebných 270, vďaka čomu republikán oslavuje triumf aj napriek faktu, že od Američanov získal menej hlasov ako jeho sokyňa.

Nepravdepodobný, ale možný scénar

Čo sa teda 19. decembra môže stať? Scenár, ktorý je nepravdepodobný, avšak možný. V 20-tich štátoch jednotliví volitelia nie sú nijak viazaní hlasovať za kandidáta, ktorý v danom štáte vyhral, a vo zvyšných síce boli prijaté zákony, ktoré ich k tomu zaväzujú, avšak trestom za urobenie opaku je vo väčšine prípadov iba pokuta.

kolaz_clintonova_trump2

Je teda možné, že by sa niektorí volitelia vzbúrili a nepodporili by Donalda Trumpa, ale niekoho iného. Aby stratil potrebnú väčšinu, „zradiť” by ho muselo až 37 voliteľov. Ak by nastala takáto situácia, ale Clintonová by nemala podporu aspoň 270 voliteľov, tak prezidenta by volila Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšiu republikáni.

Hypoteticky presvedčiť voliteľov je navyše nesmierne náročná úloha, keďže sú dosadzovaní väčšinou za lojalitu a odvedené služby, čo znamená, že takáto „zrada” je veľmi nepravdepodobná.

Aj keby sa Clintonovej podarilo nazbierať 270 hlasov voliteľov, zrejme by s takýmto postupom nesúhlasila. Takéto niečo by navyše bolo výrazne nebezpečné pre americkú demokraciu, pripomína portál. Dodáva, že republikáni, ktorí majú v Kongrese väčšinu, by s menovaním Clintonovej za prezidentku určite nesúhlasili a nastala by tak konštitučná kríza.

Zdroj: ph, vox.com, Foto: SITA