Domáce Regióny Top

Zvonové nohavice, neónové farby a obľúbený dederón. Toto boli najväčšie módne hity za socializmu

Móda v Československu bola za socializmu naozaj málo zaujímavá. Kto chcel byť IN, ten si musel skutočne moderné oblečenie buď ušiť podľa katalógu sám, alebo si nechať priniesť priamo z kapitalistickej cudziny. Zdroj: Archív

NITRA – Móda je azda jediným priemyslom, ktorý sa neriadi iba najnovšími štýlmi, pretože veľakrát sa vracia aj o niekoľko desaťročí dozadu. Presvedčia nás o tom nielen pohľady na mladých ľudí, ale aj dámy či pánov, ktorí i v súčasnosti majú oblečenie, aké sa nosilo pred tromi desaťročiami. Pozriete sa s nami na to, čo si obliekali naši rodičia v období socializmu.

Móda vo svete sa rozvíjala oveľa dynamickejšie, než v ČSSR. Naše štátne podniky síce vyrábali pomerne veľké množstvo odevov, lenže z nich sa veľa vyvážalo do socialistického tábora. Navyše výrobcovia veľmi pomaly reagovali na módne trendy. Bežné bolo, že z istého modelu sa vyrobilo neuveriteľné množstvo kusov, ktoré však trčalo v obchode aj niekoľko sezón. Naopak, po určitých modeloch sa len tak zaprášilo. Lenže tých bolo vyrobených žalostne málo. Ťažkopádna bola i komunikácia medzi výrobcami a dodávateľmi, nehovoriac o vývojových strediskách, kde síce pracovali odevní návrhári, ktorí mali chuť i nápady, no presadiť ich bolo u nás neraz veľmi ťažké, ak nie nemožné.

Aj takto sa obliekali niektoré naše ženy pred rokom 1989. Z obchodov u nás to ale určite nemali. Zdroj: Archív