Domáce Šport Top

Zvláštne praktiky UEFA. Tresty pre Slovan aj reprezentáciu zaváňajú účelovosťou a neprimeranou tvrdosťou

Radosť hráčov Slovana v zápase Európskej ligy proti Besiktasu Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Zložité, problematické a nepríjemné obdobie prežíva v súčasnosti slovenský futbal na klubovej či reprezentačnej úrovni. Paradoxne ani nie výsledkovo a herne, ale v zákulisí, na diplomatickom fronte a hlavne na tribúnach. Čo je ďalší paradox.

Kým ešte pre pár mesiacmi bol problém dostať diváka na štadióny, ktorý tam nechcel ísť ani zadarmo, teraz je situácia opačná. Fanúšik by sa na slovenskú reprezentáciu išiel pozrieť a zabaviť sa. Takisto aj na Slovan Bratislava v európskych pohároch, ale jednoducho nemôže. Európska futbalová únia UEFA zavrela Slovákom brány ako trest za správanie sa fanúšikov. V Európskej lige na Tehelnom poli v dvoch dueloch s Besiktasom Istanbul a Wolwerhamptonom Wanderers a v kvalifikácii na EURO 2020 v Trnave s Walesom. Za údajne diskriminačné, urážlivé a xenofóbne správanie sa a prejavy. Na prvý pohľad jasné, zrozumiteľné a adekvátne sankcie za porušovanie pravidiel UEFA. Tvrdé, limitujúce, dehonestujúce, exemplárne tresty, ktoré majú byť odstrašujúcim príkladom pre podobné praktiky na slovenských štadiónoch.

No situácia a realita nie je tak jednoduchá a jasná. Sú tu informácie, ktoré tresty od UEFA dávajú do iného svetla a menia pohľad na vec. UEFA totiž v prípade Slovana, ani pri slovenskej reprezentácii nepoužívala rovnaký meter. Ani základné právne pravidlá či praktiky. Nehovoriac, že nedodržiava ani zásadu „in dubio pro reo”, čiže pri pochybnostiach v prospech obvineného. Čo je jednou z kľúčových zásad aplikujúcich sa v rámci trestného konania a ktorá vychádza z právnych myšlienok rímskeho práva. Pričom je neoddeliteľne spätá so zásadou prezumpcie neviny, ktorá má zásadný význam nielen v trestnom, ale aj v športovom práve.

Právny zástupca ŠK Slovan Bratislava JUDr.Juraj Kuráň vysvetľuje pozadie trestov pre klub od UEFA. Zdroj: TASR

Aj o tom sa Glob.sk rozprával s právnym zástupcom Slovana Bratislava JURAJOM KURÁŇOM, ktorý zastupuje klub aj v odvolacom konaní s UEFA. Ako je známe, Slovan by mal mať od UEFA uzavretý štadión aj na druhé domáce stretnutie Európskej ligy s anglickým Wolwerhamptonom 19.októbra. Ale podľa Kuráňa to nie je definitívne. Lebo tak ako pri trestoch za dvojzápas so Sutjeskou Nikšič a Feronikeli je tu možnosť, že príde k zníženiu, respektíve k zmene rozhodnutia odvolacieho disciplinárneho orgánu, ktorý tento trest zmenil.

„Trest odohrať zápas s Besiktasom bol na základe jedného rozhodnutia, ale za dve spojené konania. Bol to akoby súhrnný trest. Za dva spomenuté zápasy. Jeden trest bol nepodmienečný na 1 duel bez divákov a druhý trest bol podmienečný, uzavretie štadióna s odkladom na jeden rok. Medzitým bol udelený ďalší trest, takže v jednom období tu boli tri tresty odohrať zápasy v európskych pohároch bez divákov,“ povedal Kuráň

Slovan tak mal odohrať tri zápasy pred prázdnymi tribúnami, pričom jeden bol s podmienečným odkladom. Ak by sa klub neodvolal, tak by dnes všetky stretnutia v Európskej lige boli pred vyľudneným Tehelným polom. Zrušenie podmienečného trestu tak bolo podľa Kuráňa pre Slovan nielen prelomové, ale aj zásadné a rozhodujúce. Keď bolo totiž ešte aktuálne živé konanie so Sutjeskou a Feronikeli, bolo otvorené ešte ďalšie za stretnutie s PAOK Solún, kde bol Slovan potrestaný ďalším zápasom bez divákov a ďalšou pokutou 50 tisíc eur.

No a tu je prvý, ale veľmi dôležitý moment, ktorý rozhodnutie disciplinárky UEFA dáva do úplne iného svetla. Delegát UEFA, ktorý bol prítomný na zápase, žiadne pochybnosti, ani prejavy rasizmu, intolerancie, diskriminácie či xenofóbie nedal do zápisu o stretnutí. Nič nenamietal. Podľa Juraja Kuráňa UEFA prihliadala viac na správu „nezávislého pozorovateľa“, ktorý bol na štadióne v utajení a ktorý predložil na UEFA svoje informácie. Čo sú podľa neho zvláštne praktiky.

„Tu si treba uvedomiť, že UEFA v rámci svojho kontrolného systému zapojila takzvaných observerov FARE, čo je organizácia, ktorá súbežne s delegátom UEFA poskytuje informácie, ktoré sa týkajú rasistických, diskriminačných či xenofóbnych prejavov a pokrikov. Podkladom a základom trestu po dvoch zápasoch s Nikšičom a Feronikeli boli práve správy od týchto pozorovateľov FARE, ktoré ale neboli vôbec komunikované hlavným delegátom UEFA. Čiže to, čo povedal delegát FARE, nepovedal delegát UEFA. Napriek tomu, komisia, ktorá o trestoch rozhodovala zobrala do úvahy správy observera, ktorá nie je úplne autentická. Navyše takúto osobu nemožno podľa arbitrážneho poriadku UEFA ani konfrontovať, ani predvolať ako svedka. To bol aj dôvod, prečo sme podali odvolanie, na základe ktorého odvolacia komisia prijala naše argumenty a zmenila čiastočne názor.“

Fanúšikovia Slovana Bratislava počas zápasu 2.predkola Európskej ligy proti kosovskému KF Feronikeli. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

Je to minimálne netransparentné, ak nie účelové, keďže pozorovateľom musel byť niekto, kto mal dostatočné jazykové znalosti, čiže vedel po slovensky, rozumel, čo hovoria hráči aj diváci z Čiernej Hory alebo Kosova. Alebo aj Srbska, keďže aj ich fanúšikovia boli na tribúnach. Nezávislosť a neutralita takýchto pozorovateľov je preto minimálne sporná a ich pohľad na vec môže byť aj osobný.

„To je asi otázka na diplomaciu futbalového zväzu, ale aj ďalších asociovaných krajín z Európy. Ja totiž považujem za diskriminačné, aby hlavný delegát UEFA povedal názor, ktorý je prelomený názorom jedného človeka, je anonymný  a nemá ani také právomoci a nástroje ako hlavný delegát. Boli tu použité aj amatérske videá, kde najmä zvuková stránka je veľmi slabá, v srbštine a je to asi iba 10 sekúnd. Kde vidieť, že to nie sú fanúšikovia Slovana. Že to boli provokatéri, ktorí nemajú nič spoločné so Slovanom. Napriek tomu sa to považuje za rozhodujúci právny názor pre udeľovanie trestov,“ doplnil právny zástupca Slovana.

Stále sa hovorí, že medzi fanúšikmi je aj množstvo provokatérov z iných krajín. No celková objektívna zodpovednosť je vždy a stále na usporiadajúcom klube, v tomto prípade na Slovane Bratislava. Juraj Kuráň tieto informácie rozmenil na drobné.

„Nechcem komentovať a už kritizovať disciplinárny poriadok UEFA, to mi neprináleží, ale to, že je istým spôsobom jednosmerný, si dovolím povedať. Objektívna zodpovednosť je nastavená tak, že bez ohľadu na to, kto poruší pravidlá, zákony, poriadok na štadióne, či je to jedna osoba, 20 fanúšikov, či celá tribúna, tak tu sa aplikuje objektívna zodpovednosť na celý klub, či zväz. Ale tu treba povedať, že tu existuje rozpor, nakoľko v inej časti disciplinárneho poriadku UEFA sa objektívna zodpovednosť viaže iba na konanie fanúšikov Slovana. Na Slovane skupina dvadsiatich Srbov vykrikovala protikosovské heslá a urážala Kosovo a Albánsko, čo bolo politická provokácia zo strany nie slovanistických fanúšikov. Ale bolo to utajeným pozorovateľom vnímané a chápané ako provokácia všetkých fanúšikov Slovana, čo nie je pravda. Provokovali srbskí fanúšikovia a problém, bol srbsko-kosovský. Nie slovenko – kosovský. Ale trest dostal Slovan a jeho priaznivci.“

Futbalisti bratislavského Slovana v zápase play-off Európskej ligy s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

No trest v podobe uzavretia štadióna nedostal iba Slovan, ale aj slovenská reprezentácia. Po stretnutí kvalifikácie o postup na EURO 2020 Maďarsko – Slovensko v Budapešti. Takisto za fanúšikov. Nuž a tu diskriminácia a účelovosť UEFA smrdia rovnako ako pri Slovane. Maďarská reprezentácia totiž dostala rovnaký trest, odohrať duel s Azerbajdžanom bez divákov. My v Trnave proti Walesu. Pritom maďarskí fanúšikovia boli ako utrhnutí z reťaze. Provokovali, urážali, ponižovali, vypískali slovenskú hymnu. Celý zápas boli hysterickí a neovládateľní. Tu tiež možno hovoriť o dvojakom metri disciplinárky UEFA.

„K tomu by som povedal, že pri úplne jednoduchom porovnaní  tu absolútne nie je rovnaký pohľad na vec. Trestať slovenskú a maďarskú futbalovú asociáciu. Celý štadión v Budapešti vykrikoval nenávistné pokriky na Slovákov, slovenský národ a „naši“ tiež fanúšikovia zo Žitného ostrova sa k tomu pridali. Ale Slováci dostali rovnaký trest ako Maďari. K tomu pokutu 20 tisíc eur. No my máme hrať proti Walesu bez divákov, čo je možno rozhodujúci zápas v skupine, kým Maďari budú hrať s posledným Azerbajdžanom. Tu nech si každý urobí názor, či platia rovnaké pravidlá a jeden meter na všetkých. Aj preto by sa mal slovenský futbalový zväz radikálne brániť, voči tomuto nehoráznemu trestu. Nemá to nič spoločné s nejakým princípom spravodlivosti či fair-play. To je normálny podraz voči Slovensku. Aj preto treba zabojovať, aby sa zápas s Walesom hral pred plnými tribúnami a pokiaľ by SFZ prejavil záujem, môžem byť s mojimi skúsenosťami ich právnikom v tejto veci nápomocný. Ide predsa o Slovensko a náš postup na majstrovstvá Európy,“ vyjadril presvedčenie Kuráň.

Situácia so Slovanom a uzavretím štadióna na zápas s Wolwerhamptonom ešte nie je uzavretá. Slovan totiž podal odvolanie. Argumentácia jeho právneho zástupcu Juraja Kuráňa je jasná.

„My by sme odvolanie nepodávali, ak by sme nemali argumenty, keby sme nevideli možnosti a neverili tomu, že môžeme dosiahnuť úspech. Aj keď treba povedať, že duel s PAOK Solún je z hľadiska UEFA predložených dôkazov pre Slovan menej priaznivý. Ale máme k dispozícii viacero právnych argumentov, ktoré sme v odvolaní aplikovali a ktoré by mohli zvrátiť rozhodnutie UEFA o uzatvorení štadióna. Je tu stále šanca a preto je ešte predčasné hovoriť, že to bude stretnutie bez divákov a určite by som nehádzal flintu do žita. Keď sa podarilo uspieť v prvom rozhodovaní v prípade Sutjeska a Feronikeli môže sa tak udiať aj v rámci odvolacieho konania v prípade PAOK Solún.“