Regióny Trnava

Zvieracie krematórium pri Trnave nebude, podnikateľka si to rozmyslela

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BUČANY – Zvieracie krematórium v obci Bučany v okrese Trnava po ráznom odmietnutí obyvateľmi zrejme nebude. Veterinárna lekárka Beáta Schatz Filová, ktorá ho chcela postaviť, doručila na Okresný úrad v Trnave žiadosť o zrušenie zisťovacieho konania v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Ako dôvod uviedla doručené pripomienky a verejný nesúhlas obce Bučany.

 

„Ďakujem za správne rozhodnutie a želám úspešné podnikanie v uvedenom odbore niekde, kde to naozaj nebude mať na obyvateľstvo negatívny vplyv,“ zareagoval na najnovšiu informáciu starosta Bučian Rastislav Kurinec. Dodal, že obyvatelia obce si definitívne oddýchnu až vtedy, keď im z Okresného úradu v Trnave doručia rozhodnutie o zastavení konania.

Obecné zastupiteľstvo v Bučanoch v októbri na mimoriadnom zasadnutí odmietlo zámer postaviť v katastri ich obce krematórium pre spoločenské zvieratá. Starostu Kurinca poslanci poverili, aby podnikol „všetky možné kroky“, ktoré zabránia vybudovaniu tohto zariadenia. Nahnevaní obyvatelia navrhovateľke odkázali, aby si krematórium postavila v mieste svojho bydliska.V zámere im chýbali niektoré dôležité fakty, ako napríklad blízkosť niekoľkých rodinných domov alebo rešpektovanie chráneného vtáčieho územia, v ktorom má hniezdiť sokol rároh.

Kremačné zariadenie malo podľa vypracovaného zámeru pomôcť pri riešení problému, čo s uhynutými zvieratami. Naftová pec bola určená na spaľovanie spoločenských zvierat, jej maximálna kapacita bola päť ton za deň. V širšom okolí Trnavy momentálne zvieracie krematórium nie je.