Domáce Spoločnosť

Zvieracia ombudsmanka kritizuje postup policajtov v prípade utýranej mačky. Svedkyňu mali odrádzať od jeho nahlásenia

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Organizácia Zvierací ombudsman rieši prípad utýranej mačky v meste Šaštín – Stráže, ktorá napokon zraneniam podľahla. Policajti mali pri nahlásení udalosti pochybiť. Zvierací ombudsman žiada o exemplárne vyšetrenie a postihnutie páchateľa. Agentúru SITA o tom informovala Natália Babicová z organizácie.

 

„8. januára som na bezplatnej linke právneho poradenstva Zvieracieho ombudsmana prijala podnet od ženy, ktorá sa spolu so svojou dcérou stala svedkyňou ohavného činu, ktorý môžeme v zmysle zákona kvalifikovať ako týranie zvierat. Boli na prechádzke, keď videli, ako niekto prehodil mačku cez plot na betón. Utrpela ťažké zranenia a krvácala,” priblížila Adriana Veselá zo Zvieracieho ombudsmana. Svedkyňa sa rozhodla prípad nahlásiť na polícii. „Príslušníci policajného zboru mali k prípadu odmietavý postoj a oznamovateľku dokonca odrádzali od jeho nahlásenia. Navyše, zo strany polície nedošlo k zabezpečeniu hlavného dôkazu, ktorým boli pozostatky zabitej mačky,” uviedla Veselá.

Takéto správanie príslušníkov policajného zboru podľa nej v právnom štáte nemá miesto, keďže verejní činitelia by mali mať morálne, vzdelanostné a hodnotové štandardy na vysokej úrovni. „Často sa však stretávame s opakom. Niektorí verejní činitelia sú voči násilným činom na zvieratách nielen necitliví, ale ich dokonca vykonávajú či zľahčujú. Potvrdzuje sa to nielen v tomto prípade, ale aj v prípade zastreleného psa v obci Dojč z novembra 2019,” objasnila zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

V minulosti sa takýto čin mohol hodnotiť ako priestupok, ak cena zvieraťa nepresahovala 266 eur. Po novele zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vec, ale cítiaca bytosť, sa už však hovorí o trestnom čine.