Domáce Šport Top

Zväz na čele s Kohútom chce odstaviť Lintnera z čela hokejovej ligy. Kluby už dostali list

SZĽH chce odstaviť Richarda Lintnera z vedenia slovenskej najvyššej hokejovej ligy. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Len dva mesiace pred hokejovými majstrovstvami čelí slovenský hokej opäť vnútorným sporom. Tie vyvolalo rozhodnutie prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martina Kohúta vziať najväčšiu hokejovú ligu spoločnosti Pro-hokej, ktorú riadi posledné štyri roky Richard Lintner. Podľa informácií Glob.sk zväz už rozoslal všetkým klubom Tipsport ligy list, v ktorom plánované zmeny oznámil. Nájdete ho na konci textu. K prevzatiu súťaže má dôjsť od 1. júna tohto roka. 

 

Hokejový zväz podpísal prvú zmluvu so spoločnosťou Pro-hokej v roku 2015. Tá prevádzkovala a riadila našu najvyššiu hokejovú súťaž Tipsport ligu. Generálnym manažérom bol od sezóny 2015/2016 bývalý hokejový reprezentant Richard Lintner. Ten pri poslednej voľbe prezidenta SZĽH v roku 2016 podporoval verejne práve Martina Kohúta, ktorý mu dnes berie všetky rozhodovacie právomoci v lige. “Potvrdzujeme, že Slovenský zväz ľadového hokeja má záujem riadiť našu najvyššiu ligu. V súčasnosti podnikáme všetky potrebné kroky, aby sa tak stalo. O ďalšom postupe v tejto veci však budeme informovať na tlačovej konferencii po skončení sezóny,” reagoval pre Glob.sk hovorca SZĽH Peter Jánošík.

Podľa našich informácií však nejde len o záujem. Zväz už podnikol všetky kroky preto, aby pod svoje krídla prevzal celú súťaž. V liste s dátumom 22. február 2019, pod ktorým je podpísaný generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček a Glob.sk ho má k dispozícii, klubom oznamujú, ako bude liga – vrátane Extraligy po novom fungovať. Zväz pod seba od júna preberie všetky záväzky a právomoci v oblasti športovo-technickej, legislatívnej, finančnej, marketingovej a sociálnej. V dokumente sa píše, že Extraligu bude riadiť výlučne SZĽH. Ako dôvody uvádza Valíček podporu, výchovu a rozvoj talentovaných hokejistov. Jednotlivým klubom sľubuje presné sumy peňazí a kompletný servis. SZĽH však dáva klubom niekoľko podmienok – okrem iného, aby v každom zápase Extraligy štartovali aspoň dvaja hokejisti U20 a to v priemere desať minút.

Z akých peňazí chce zväz súťaž financovať, sme sa zatiaľ nedozvedeli. Kompetentní rovnako neodpovedali na otázky, komu chcú zodpovednosť za ligu vložiť do rúk.

Pripravení rokovať

Spoločnosť Pro-hokej, a.s. rozhodnutiu SZĽH nateraz nerozumie. Podľa našich informácií zástupcovia firmy vedeli, že sa niečo chystá, spôsob, aký zväz zvolil, ich však prekvapil. So SZĽH sú vraj pripravení aj naďalej rokovať – dokonca aj o naplnení vyššie spomínaných podmienok. Čo je za rozhodnutím Kohúta a spol. vraj dnes nikto netuší. Pro-hokej dokázal kluby a celú ligu finančne utiahnuť. Podľa finstatu.sk končila spoločnosť posledné roky v pluse. Tržby sa pohybovali napríklad v roku 2017 vo výške 1,7 milióna eur.

Na vzniknutú situáciu Pro-hokej na čele s Richardom Lintnerom reagoval. “V princípe ide o to, že my sme sa v poslednej zmluve, ktorá je aktuálna, zaviazali, že tému ďalšej spolupráce budeme počas doby trvania zmluvy rokovať ,” povedal. “Pro-hokej dnes potvrdil, že máme záujem aby riadenie ligy bolo minimálne na ďalšiu sezónu poverený Pro-hokej najmä preto, že sa už ďalšia sezóna pripravuje,” tvrdí Lintner s tým, že táto téma nie je témou dňa.

Podľa neho sú už prípravy na ďalšiu sezónu v plnom prúde. “Navrhujeme, aby sme ďalej rokovali a hľadali spôsob ako vylepšovať spoluprácu,” povedal Lintner. Infomácie v médiách sú podľa neho predčasné a je dostatok času na diskusiu o ďalšej spolupráci. Tvrdí, že Pro-hokej je na rokovania stopercentne pripravený. “Máme na to tri mesiace,” povedal. Zároveň povedal, že kluby majú záujem, aby Pro-hokej minimálne ďalšiu sezónu riadil Tipsport ligu. Podľa neho počas posledných rokov dosiahli veľké úspechy napríklad s oddlžovaním klubov. “Realita to ukazuje, prax to ukazuje tiež, budeme radi ak budeme môcť slovenský hokej posunúť ďalej,” povedal. Tvrdí, že téma vyzerá dramatickejšie ako skutočne je.

List pre hokejové kluby od SZĽH

SZĽH informoval jednotlivé hokejové kluby, že od 1.6.2019 preberá pod seba našu najvyššiu hokejovú súťaž. Pro-hokej končí. Zdroj: Archív

 

Spoločnosť Pro-hokej,a.s. je pripravená rokovať s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom. Zdroj: TASR – Jaroslav Novák