Politika Top Zahraničné

Zúfalí Taliani žiadajú pomoc Európy, problémom migranti: Ak nepomôže, chcú urobiť toto

RÍM – Situácia v Taliansku je čoraz kritickejšia. Juhoeurópska krajina sa v letných mesiacoch borí s problémom ešte väčšieho prílivu migrantov zo severnej Afriky. Preto zvažujú krok, ktorý by ostatné európske krajiny zrejme nepotešil.

Ako uvádza web Euractiv, Taliani rozmýšľajú nad udelením dočasných humanitárnych víz migrantom z Líbye, čo by im umožnilo cestovať po celej Európe. Počas tohto roka totiž do krajiny po mori prišlo už viac ako 93-tisíc utečencov, čo je o 17% viac ako vlani

Naťahovanie so zvyškom EÚ

Podľa britského portálu The Guardian je šanca, že to budú môcť Taliani urobiť nízka, avšak tento krok považujú skôr za zvýšenie tlaku na ostatné európske krajiny, aby krajine z Apeninského polostrova pomohli.

Talianske ministerstvo zahraničia pritom myšlienku dočasných víz v minulosti označilo za špekuláciu, dnes už však uvádza, že patrí medzi zvažované možnosti. Ako vysvetľuje zástupca ministerstva Mario Giro, Taliansko sa chce vyhnúť jednostranným gestám, ale je proti prísnemu uplatňovaniu práva EÚ, ktoré vyžaduje, aby migranti zostali v krajine, do ktorej prišli ako do prvej.

„Neakceptujeme, že sa z nás stáva európskymi hotspot, ani sa necítime vinní, pretože zachraňujeme ľudí, takže rozhodovanie o tom, čo robiť s migrantami, ktorí prichádzajú, je zodpovednosťou každého,” dodal Giro.

 

Zdroj: ph, Foto: SITA