Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Zúfalé slová rodičov: Učitelia si uľahčujú prácu, nemáme čas na ich suplovanie. Ako dlho to ešte bude trvať?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Začal sa druhý týždeň, počas ktorého žiaci základných a stredných škôl vymenili školské lavice za detské izby. Vzdelávanie žiakov pedagógovia dočasne prenechali na rodičov, ktorí majú popri svojich pracovných a domácich povinnostiach, opakovať ale i preberať nové učivo so svojimi deťmi. Každá škola však poňala výčbu na diaľku po svojom a rodičia začínajú byť bezradní. Úlohy so svojimi deťmi nestíhajú preberať a navyše nevedia, či učivo dokážu deťom adekvátne vysvetliť. Preto učiteľom adresujú ostré slová kritiky. Aké však majú zúfalí rodičia možnosti a v akom rozsahu majú suplovať prácu učiteľov? Štátna školská inšpekcia to povedala na rovinu.

 

Mimoriadne opatrenia prijal aj rezort školstva, ktorý na základe rozhodnutia hlavného hygienika a záverov Ústredného krízového štábu SR, prerušil vyučovanie v školách od 16. marca až do odvolania. V tomto období sa žiaci vzdelávajú doma. Prostredníctvom webového portálu Edupage zadávajú učitelia žiakom domáce úlohy. Na ich vypracovanie majú stanovený čas. A častokrát ten, spolu s počtom úloh a zadaní, robí rodičom menších žiakov, s ktorými sa musí rodič učiť, najväčšie problémy.

Ostré slová rodičov

Nahnevaných rodičov čoraz viac pribúda. S deťmi nestíhajú vypracovávať množstvo domácich úloh, ktoré im učitelia posielajú. Myslia si, že to pedagógovia preháňajú a volajú po zmene. ,,Učiteľky posielaju deťom až prehnane veľa úloh, čo by reálne v škole neprebrali. Za necelý týždeň sme museli vypracovať 28 strán z matematiky a už poslali ďalšie,” napísal do redakcie namosúrený otec piataka. Síce mnohým rodičom umožňuje zamestnávateľ prácu z domu, na suplovanie pedagóga však čas nemajú. ,,Máme podozrenie, že si takto chcú učitelia uľahčiť prácu, aby potom toho mali menej. Ja a môj manžel máme home office a vôbec sa nestíhame so synom učiť,” ozvala sa mama, ktorej syn navštevuje štvrtý ročník. ,,Ranné testy na čas, poznámky z 10 strán z jedného predmetu, 8 strán z ďalšieho. Učitelia nám narúbu každý deň veľa cvičení. Čiže my – rodičia suplujeme učiteľov. Ale my sa musíme postarať o deti, navariť im, dať do poriadku domácnosť a hlavne – stále pracujeme. To učitelia evidentne nechápu. Niektoré dni som úplne zúfalá. Včera sme sa učili do pol deviatej večer,” opisuje aktuálnu situáciu ďalšia matka.

Rodičia nestíhajú s deťmi vypracovávať domáce úlohy. Zdroj: pixabay.com

Dávajú od toho ruky preč

Podľa rezortu školstva je na riaditeľovi školy, akú formu domácich úloh určí. Učiteľ zas zodpovedá za konkrétne zadania. ,,Ministerstvo neurčuje spôsob komunikácie učiteľov so žiakmi, rovnako ani charakter či množstvo zadávaných domácich úloh alebo spôsob ich kontroly a následného vyhodnotenia. Všetky tieto postupy sú v kompetencii učiteľa,” reagoval pre Glob.sk rezort školstva.

Neexistuje pritom žiadna norma, ktorá by upravovala množstvo zadaných úloh pre “štúdium z domu”. ,,Množstvo domácich úloh a ich náročnosť by malo byť výsledkom dohody učiteľov v rámci predmetových komisií, pričom by mali triezvo zvažovať, čo môžu žiaci ešte zvládať, kedy je už záťaž neprimeraná a v podstate už zadávajú úlohy rodičom a nie ich deťom. Dokonca si myslím, že momentálne existuje priestor na to, aby zadania boli tvorené s ohľadom na schopnosti a potenciál jednotlivých žiakov,” povedala pre Glob.sk hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová s tým, že rodičia môžu svoje námietky adresovať riaditeľovi školy, prípadne sa obrátiť na Štátnu školskú inšpekciu.

Pokiaľ majú rodičia výhrady na spôsob vyúčby, môžu sa obrátiť na riaditeľa školy alebo na inšpektorát. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čo bude ďalej?

Ako dlho ešte budú musieť zotrvať rodičia so svojimi deťmi v takomto režime, je nateraz otázne. Nový minister školstva Branislav Gröhling (SaS) po rokovaní vlády rozhodol, že sa tento rok výnimočne zrušia písomné maturity. Stane sa tak kvôli prerušenej výučbe. Ústne maturity by sa tak mali uskutočníť do dvoch týždňov od obnovenia výučby. Vzdelávací proces, aký ho poznáme, zostáva prerušený od 31. marca až do odvolania. Rovnako sa ruší aj testovanie žiakov 9. ročníka.

“Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája a potvrdenie lekára nebude potrebné, aby sme neurobili nával študentov smerom k ambulanciám. Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna,” upresnil minister školstva. Či sa bude musieť pristúpiť k predĺženiu školského roka sa ešte stále nevie. Minister však poznamenal, že sa bude snažiť, aby k štúdiu počas leta nemuselo dôjsť.

Tento rok sú stredoškoláci oslobodení od písomných maturít. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: