Domáce Kauzy Politika

Zsuzsová a spol. majú na krku ďalšie obvinenie. Z prípravy úkladných vrážd Šufliarskeho, Žilinku aj Lipšica

Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR na základe doteraz vykonaných úkonov dnes vzniesol obvinenie voči štyrom osobám – Tomášovi Szabóovi, Zoltánovi Andruskóovi, Miroslavovi Marčekovi a Alene Zsuzsovej – z objednávky a prípravy úkladných vrážd dvoch prokurátorov a advokáta.

 

Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu vnútra. Prípad sa týka prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Štvorica je obvinená aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

 

Prípad príprav vrážd prokurátorov a Lipšica pôvodne vyšetroval ten istý tím ako vraždu Kuciaka, neskôr však prešiel pod policajnú inšpekciu. Dôvodom bolo podozrenie, že minimálne jeden z nich bol lustrovaný v policajných databázach. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo februári tohto roku uviedol, že podrobnosti, aké boli získané o potenciálnych obetiach, mohli byť získané len lustrovaním. V prípade Žilinku boli informácie podľa Čižnára “až hrozivo detailné”.

V prípade vraždy Kuciaka je spolu so spomínanou štvoricou obvinený aj podnikateľ Marian Kočner. Pre komunikáciu s ním skončil vo funkcii prvého námestníka generálneho prokurátora práve Peter Šufliarsky.

Šufliarsky reagoval na prípravu jeho vraždy

Príprava mojej vraždy môže súvisieť s výkonom funkcie prokurátora. V reakcii pre TASR na obvinenie Aleny Zsuzsovej a spol. to povedal bývalý prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.

Šufliarsky informoval, že bol v stredu upovedomený o vydaní uznesenia o vznesení obvinenia štyrom osobám pre konkrétny skutok. Dodal, že obsah rozhodnutia vyšetrovateľa nepozná.

Z prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica obvinil vyšetrovateľ inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa.

Čižnár lustráciu potvrdil

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo februári tohto roka potvrdil, že jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica na 99 percent lustrovali. Podľa Čižnára sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľa inšpekcia MV.

“U pána Žilinku boli tie informácie až hrozivo detailné a sami ich získať nemohli bez toho, aby nemali dobré kontakty,” povedal vo februári Čižnár. Odhadoval vtedy, že sa vyšetrovania prípravy vrážd prokurátorov a advokáta a vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po čase pravdepodobne spoja a vrátia sa pôvodnému tímu.

V súvislosti s vyšetrovaním tejto pripravovanej vraždy obvinili koncom júla Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa a ďalších podozrivých. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič 

V súvislosti s vyšetrovaním tejto pripravovanej vraždy obvinili koncom júla Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa a ďalších podozrivých Adama H. a Dávida Sz. zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó sú obvinení aj z vraždy Jána Kuciaka. Alena Zsuzsová je taktiež obvinená z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.