Domáce Politika Top

Zrušenie amnestií prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní

BRATISLAVA – Poslanci NR SR odhlasovali, že o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR budú rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Za skrátené legislatívne konanie okrem koaličných poslancov hlasovali aj poslanci, ktorí nie sú členmi žiadneho poslaneckého klubu, a to Peter Marček, Rastislav Holúbek, Martina Šimkovičová a Alena Bašistová. Dnes teda poslanci rokujú o návrhoch na zrušenie Mečiarových amnestií v prvom čítaní, druhe a tretie čítanie majú na programe vo štvrtok 30. marca.

Návrh vlády

Ako povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), je vo verejnom záujme vyrovnať sa s amnestiami čo najskôr, preto vláda navrhuje skrátené legislatívne konanie, aj keď ona sama nie je veľký fanúšik skrátených konaní.

„V spoločnosti aj na politickej scéne existuje nejaké momentum, a aj keď sa zrodilo po 20 rokoch, tak je všeobecná vôľa presadiť zrušenie Mečiarových amnestií. Neviem si predstaviť, že by koalícia po tom, ako našla zhodu, prišla s tým, že pripraví návrh, dá ho na pripomienkovanie a keď všetko dobre pôjde, v júni pôjde do prvého a v septembri do druhého čítania. Na momentum treba zareagovať a využiť ho,” vyhlásila.

Prejav neúcty k ústave, tvrdí opozícia

Proti rokovaniu v skrátenom legislatívnom konaní je opozícia. Ondrej Dostál (SaS) sa odvolával na Rokovací poriadok, ktorý stanovuje, kedy môže dôjsť k skrátenému legislatívnemu konaniu. Vládny návrh však podľa neho podmienky na skrátené konanie nespĺňa a z ústavy tak robí trhací kalendár.

„Zákon je predkladaný v zhone. Nie sú ohrozené žiadne práva, aby boli amnestie zrušené do dvoch týždňov. Zrazu je to naliehavé,“ povedal s tým, že spôsob prijímania legislatívy je účelový. „Je to prejav neúcty k ústave,“ dodal.

Čo navrhuje koalícia?

Koalícia navrhuje Mečiarove amnestie zrušiť novelizáciou ústavy a rozšírením kompetencie parlamentu o právo ich zrušiť trojpätinovou väčšinou, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.

Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné, alebo nie je. Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.

Foto: SITA