Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Zrušené lety a informácie na poslednú chvíľu. Slovákom študujúcim vo Veľkej Británii sa odporúča ostať doma

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Študenti na Slovensku to v týchto časoch majú ťažké. Musia sa pasovať s dištančnou výučbou, nemajú kontakt s kamarátmi a spolužiakmi, ani s učiteľmi. Pre koronavírus musia byť zatvorení doma a nikto nevie, kedy sa opäť vrátia do lavíc. Rovnaký problém však musia riešiť aj tí, ktorí sa rozhodli študovať v zahraničí. Katastrofálna situácia je v súčasnosti vo Veľkej Británii a v Írsku, kde sa masovo šíri nový druh koronavírusu. Ten je oveľa nákazlivejší, ako jeho pôvodná forma. Slovákom, ktorí sa rozhodli študovať v Británii na posledné chvíle rušili lety, prípadne krátko pred odletom im oznámili, aby ostali doma. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) pre nich nemá dobré správy ani do blízkej budúcnosti. 

 

Situácia v Európe v súvislosti s koronavírusom nie je vôbec priaznivá. Denne pribúda veľký počet nakazených a vlády jednotlivých krajín preto vyzývajú svojich občanov, aby necestovali. Toto opatrenie sa týka napríklad aj študentov, ktorí sa vzdelávajú v inej krajine, ako domovskej. Česi a Slováci vo veľkom študujú napríklad vo Veľkej Británii. Tá je však v súčasnosti na tom epidemiologicky zle a kompetentní sa preto rozhodli konať.

Do redakcie Glob.sk napísala Barbora, ktorej dva dni pred plánovaným odletom zo školy oznámili, aby do Veľkej Británii radšej necestovala. V súčasnosti študuje vo walešskom Cardiffe na jednej z tamojších škôl. Podľa jej slov je dôvodom takéhoto rozhodnutia aj fakt, že kvôli prísnym reštriktívnym opatreniam by museli byť študenti zatvorení na izbách a nemali by takmer žiadny sociálny život. “Údajne sa v poslednom čase stalo veľa samovrážd a pokusov o ne, daní ľudia totiž nevedeli zvládnuť situáciu, že nerobia, musia byť na izbe a prakticky minimalizovať aj kontakty so spolubývajúcimi. A hlavne, že nie sú so svojimi rodinami,” vysvetlila Barbora.

Vedúci odboru jej odporučil, aby minimálne celý január nepricestovala a keďže majú dištančnú formu výučby, aby sa vzdelávala doma. Rozhodla sa preto, že ostane radšej na Slovensku so svojou rodinou. “Kým som sa vrátila z Walesu, a ďakujem Bohu že to bolo ešte pred tým, ako sa začala šíriť informácia o novom type koronavírusu, sme mali zmiešané vyučovanie. Teoretické predmety sme mali dištančne a praktické prezenčne. Teraz je všetko online formou,” priblížila.

 

Zdroj: pixabay.com

Ako dnes tvrdí, obišla ešte dobre. “Kamarátka takto išla na letisko, všetko pobalené, taxík zaplatený, a napokon sa na letisku dve hodiny pred odletom dozvedela, že nikam nepôjde. Zrušili jej let,” prezradila. Tvrdí tiež, že v týchto dňoch majú všetky univerzity rozposielať zahraničným študentom maily, aby zvážili svoj príchod a radšej ostali doma.

Barbora okrem toho poukázala na to, že viaceré letecké spoločnosti ako British Airways alebo Ryanair rušia lety do Veľkej Británie a študenti, aj keby chceli, sa do krajiny dostanú len ťažko. Jej osobne však let nezrušili. Počíta však s možnosťou, že ak by sa chcela vrátiť do Británie už koncom januára, zrejme sa jej to nepodarí pre množstvo zrušených letov.

Doma zrejme až do Veľkej noci

Glob.sk v tejto veci oslovil štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Ako uviedol, britská vláda po značnom zhoršení epidemiologickej situácie zaviedla prísne opatrenia, ktoré výrazne obmedzujú pohyb na verejnosti. Okrem iného sa zatvárajú základné a stredné školy a deti tak ostávajú doma predbežne do polovice februára. To, aby všetci zahraniční študenti radšej ostali doma a do krajiny necestovali, zverejnilo britské ministerstvo školstva ešte 7. januára 2021.

 

Britský premiér Boris Johnson. Zdroj: TASR / AP

“Z odporúčaní vyplýva, aby si každý študent prehodnotil skutočnú potrebu svojej prítomnosti v UK, keďže existuje možnosť online vyučovania. Aj náš zastupiteľský úrad (ZÚ) v Londýne pripomína v tejto súvislosti odporúčanie zvážiť cestovanie do UK, ako aj aktuálnu povinnosť predložiť výsledok negatívneho testu a pretrvávajúci najvyšší 5. stupeň reštrikcií pohybu na verejnosti a stretávania sa, podľa ktorého nemajú občania opúšťať svoje domovy s výnimkou najnevyhnutnejších potrieb ako nákup potravín alebo liekov, zdravotné ošetrenie a pohyb v prírode,” upozornil Klus. Z tohto dôvodu má každý zahraničný študent prehodnotiť potrebu návratu do Spojeného kráľovstva. Podľa Klusa by tak mali spraviť až po tom, ako sa zlepší epidemiologická situácia v krajine a prehodnotia sa aktuálne platné opatrenia. Tiež upozornil na to, že britský minister školstva Gavin Williamson údajne pripúšťa možnosť predĺženia týchto opatrení do konca marca, prípadne do skončenia jarného trimestra, teda do veľkonočných prázdnin.

“Z nášho pohľadu je pochopiteľné, že sa Britská vláda, rovnako ako všetky ostatné vlády pokúša všetkými relevantnými spôsobmi obmedziť šírenie epidémie a obmedzenia pohybu osôb a ich stretávanie sú dôležitým, ak nie najdôležitejším prvkom v takomto úsilí. Verím, že aj s mimoriadne dobrým napredovaním vakcinácie v UK, bude po tomto období situácia lepšia a ďaleko priaznivejšia na cestovanie,” uviedol Klus. Rezort diplomacie na Slovensku odporúča, aby občania – či už za prácou, štúdiom, alebo oddychom – necestovali do zahraničia. “Podobné odporúčania aktuálne vydávajú svojim občanom aj iné krajiny EÚ,” uzavrel Klus.

Mohlo by vás zaujímať