Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť

Zoznam uchádzačov o post prezidenta je kompletný. O palác zabojuje 15 kandidátov

Zdroj Glob.sk/ David Duducz

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Celkovo 15 kandidátov zabojuje o post prezidenta SR v marcových voľbách. O polnoci uplynul termín, dokedy mohli prihlášky doručiť do parlamentnej podateľne. Medzi uchádzačmi sú dve ženy a 13 mužov.

 

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky po posúdení petičných hárkov a ostatných náležitostí, ktoré musí kandidát spĺňať, vyradil z kandidátky troch záujemcov. V prípade Jána Molnára došlo podľa viacerých poslancov NR SR k manipulácii s petičnými hárkami, Radovan Znášik nebude v čase voľby prezidenta spĺňať zákonom stanovený vekový limit a uchádzač Martin Konečný neodovzdal potrebný počet podpisov. Na postup do boja o post najvyššej ústavnej funkcie bolo potrebné získať aspoň 15 tisíc podpisov od občanov, alebo minimálne 15 poslaneckých podpisov. Medzi kandidátmi sú takto trinásti občianski kandidáti a dvaja poslaneckí kandidáti.

21-členná komisia, ktorá bola zložená zo zamestnancov Kancelárie NR SR, prekontrolovala viac ako 22,5 tisíc petičných hárkov a uznala takmer 224 tisíc podpisov. „Chcel by som veľmi úprimne poďakovať a vyjadriť obdiv členom komisie, ktorí dobrovoľne, a nad rámec svojich ostatných pracovných povinností, preskúmavali návrhy a počítali hlasy. Odviedli naozaj skvelú prácu v rekordne rýchlom čase. Vďaka ich vysokému pracovnému nasadeniu sa podarilo uzavrieť kandidátku na prezidenta už na druhý deň po ukončení možnosti sa prihlásiť. A to aj napriek tomu, že zákonom stanovená lehota sa končí až o šesť dní,“ uznal predseda Komisie na preskúmavanie návrhov na kandidátov na prezidenta Tomáš Kostelník.

Voľby prezidenta SR sa budú konať 16. marca.  V prípade, že žiaden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu všetkých právoplatných voličov, dvaja najúspešnejší kandidáti postúpia do druhého kola, ktoré sa uskutoční 30. marca. Nový prezident by mal nastúpiť do funkcie 15. júna 2019 na pravé poludnie.