Spoločnosť Zahraničné

Zostať v čase pandémie doma vyzývali aj nápisy na Cheopsovej pyramíde

Egyptské ministerstvo pre pamiatky nasvietilo pyramídy v Gíze aj preto, aby vyjadrilo vďaku zdravotnému personálu v boji proti novému koronavírusu v pondelok 30. marca 2020. Zdroj: TASR/AP

KÁHIRA – Na steny Cheopsovej pyramídy v egyptskej Gíze v pondelok večer premietali nápisy nabádajúce ľudí, aby v čase pandémie koronavírusu zostali doma. Informoval o tom v utorok spravodajský portál France Info.

 

Nápisy v angličtine a arabčine vyzývali ľudí, aby v ťažkej situácii držali spolu. Vyjadrovali aj vďaku všetkým, ktorí sa snažia epidémiu potlačiť či starajú sa o bezpečnosť.

Portál France Info poznamenal, že turistami zvyčajne zaplnený priestor pred pyramídou bol v pondelok večer takmer ľudoprázdny – s výnimkou niekoľkých novinárov pozvaných na svetelnú projekciu, aké sa tam zvyčajne večer robievajú pre turistov.

Egyptský minister pre pamiatky a cestovný ruch Chálid Ananí na brífingu uviedol, že Egypt takto vysiela odkaz celému svetu. Jeho krajina pristúpila k dezinfekcii všetkých pamätihodností či hotelov, aby boli po skončení pandémie pripravené prijať turistov.

Minister priznal, že pandémia spôsobila v cestovnom ruchu v Egypte obrovské straty. “Naša priorita je jasná: zdravie Egypťanov a turistov,” zdôraznil.

Egypt pre pandémiu zakázal prijímať lety zo zahraničia a nariadil aj zatvorenie múzeí a archeologických lokalít, a to do 15. apríla. Na boj proti koronavírusu okrem lekárov a zdravotníkov povolali aj armádu, ktorej zverili najmä dezinfekciu verejných priestorov.

V Egypte je oficiálne nahlásených 656 prípadov pozitívne testovaných ľudí a 41 úmrtí na komplikácie vyvolané novým koronavírusom.