Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Zostali iba spomienky. Svet umenia zažil niekoľko bolestivých odchodov

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Do umeleckého neba odišlo aj tento rok niekoľko nezabudnuteľných legiend. Po sebe zanechali spomienky a dokonalé umelecké diela. Speváci, herci či hudobní skladatelia svojim originálnym a nezabudnuteľným talentom skrášľujú svet, ktorý je pre mnohých nateraz veľkou neznámou. Prinášame prehľad smutných momentov, ktoré zostanú navždy v srdciach fanúšikov a blízkych.

 

  • †5.1.2018 Marián Labuda

Najznámejší slovenský herec naposledy vydýchol vo veku 73 rokov v jednej z bratislavských nemocníc. Herec skolaboval, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke neďaleko Bratislavy. Podľa medializovaných informácií mu prišlo zle pri nastupovaní do auta.

Narodil sa v Hontianskych Nemciach a krátko po absolvovaní Vysokej školy múzických umení nastúpil do Slovenského národného divadla. Účinkoval vo vyše 200 filmoch, často komédiách, a tiež v desiatkach seriálov a televíznych programov. Preslávila ho najmä titulná rola v slávnom Menzelovom filme Vesničko má středisková. Labuda bol v roku 1968 spoluzakladateľom Divadla na korze, po jeho zákaze prešiel na Novú scénu. Od roku 1990 bol členom Činohry Slovenského národného divadla.

 

  • †16.1.2018 Vladimír Bartoň

Vo veku 69 rokov zomrel dlhoročný člen umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. „Vladimír Bartoň bol človek a herec s veľkým srdcom, humorom a charizmou, s nezameniteľným hereckým a hlasovým prejavom a divadelnou dušou,“ uviedol vo vyhlásení kolektív DAB.

Bartoň sa narodil v Bratislave. Vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. S Dušanom Kaprálikom a Jozefom Bednárikom tvorili nerozlučnú trojicu nezabudnuteľných Troch mušketierov. Diváci ho mohli vidieť napríklad ako grófa Nyáriho v muzikáli Pacho sa vracia alebo v muzikáli Báthoryčka v úlohe Františka Nádasdyho. Hral napríklad aj vo Fidlikantovi na streche.

Bartoň počas umeleckého života stvárnil aj desiatky filmových a televíznych úloh. Zdroj: dab.sk

 

  • †27.3.2018 Rasťo Vacho

Hudobník, gitarista a architekt zomrel vo veku 72 rokov. Pôsobil v prvej česko-slovenskej art-rockovej kapele Collegium Musicum na čele s legendou slovenskej hudby Mariánom Vargom. Ešte pred príchodom do Collegia bol členom formácie The Blues Five. Spolupracoval aj s jedným z najvýznamnejších československých súborov tradičného džezu Traditional Club. Spolupracoval aj s hudobníkmi ako Janko Lehotský, Pavol Hammel či Dežo Ursíny.

Ako architekt bol autorom a spoluautorom viacerých architektonických projektov a štúdií. Bol členom Slovenskej komory architektov.

Vacho bol nielen výborný hudobník, ale aj architekt. Zdroj: TASR / František Iván

 

  • †8.4.2018 Juraj Herz

Režisér a herec zomrel vo veku 83 rokov. ,,Nikdy na teba nezabudnem Juraj, ďakujem, že som ťa poznal a že som mohol s tebou pracovať. Odpočívaj v pokoji,” napísal vtedy na sociálnej sieti herec Andrej Hryc.

Narodil sa v Kežmarku. Absolvoval Umelecko-priemyselnú školu v Bratislave a vyštudoval bábkoherectvo na DAMU v Prahe. Bol hercom a režisérom v divadle Semafor, neskôr režisérom na Barrandove. Ako herec sa predstavil napríklad vo filmoch Limonádový Joe aneb Koňská opera, Pacho, hybský zbojník či Což takhle dát si špenát. Režíroval filmy ako Znamení Raka, Holky z porcelánu. Vydal autobiografiu Autopsie (pitva režiséra). Získal niekoľko ocenení, napríklad Českého leva za dlhoročný prínos, na filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne cenu Zlatá kamera.

Herz vydal autobiografiu Autopsie (pitva režiséra). Zdroj: TASR / Michal Svítok

 

  • †10.4.2018 Viliam Karmažin

Vynikajúci dirigent zomrel vo veku 95 rokov. Narodil sa v Leopoldove. Bol známy svojou drobnou postavou. Dirigoval spevácky zbor Zvon, kde pracoval 70 rokov.

Karmažin je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najdlhšie slúžiaci dirigent na svete. Svoju paličku nepustil z rúk celých 76 rokov. Posledný koncert dirigoval deň pred svojimi 90. narodeninami.

Karmažin získal Zlatú plaketu za šírenie dobrého mena Slovenska. Zdroj: SITA / MZV SR

 

  • †4.8.2018 Stano Dančiak

Slovenský nezabudnuteľný herec zomrel vo veku 75 rokov. Dlhodobo bojoval so zdravotnými problémami, ktoré sa mu stali osudnými. Dlhé roky ho trápila cukrovka, v dôsledku ktorej stratil zrak.

Narodil sa v Bratislave. Výkon, na ktorí mnohí nezabudnú je prepožičanie hlasu mimozemšťanovi Alfovi. Hral v Slovenskom národnom divadle, v ktorom dal po čase aj s priateľmi výpoveď a spolu s nimi sa podujal na založenie Divadla na Korze. Pôsobil aj na Novej scéne. ,,S hlbokým zármutkom sme prijali správu o úmrtí významnej osobnosti slovenskej kultúry a umenia, skvelého herca a bývalého kolegu Stanislava Dančiaka. Rodine, priateľom a blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť,” zareagoval na smutnú správu kolektív Novej scény.  Zahral si v niekoľkých snímkach: Námestie svätej Alžbety, Kým sa skončí táto noc či Vrah zo záhrobia. Diváci a diváčky si ho môžu pamätať aj zo snímok Svědek umírajícího času alebo Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý.

Dančiak sa preslávil hlasom, ktorý prepožičal aj slávnemu Alfovi. Zdroj: TASR / archív

 

  • †24.9.2018 Jana Kocianová

Speváčka, ktorá bojovala s rakovinou zomrela vo veku 72 rokov. Narodila sa v meste Šaštín-Stráže. Do povedomia sa dostala víťazstvom v televíznej súťaži Zlatá kamera.

Spolupracovala s mnohými legendami: Karel Gott, Janko Lehotský, Július Satinský, Milan Lasica. Na konte má albumy napríklad Zahoď starosti, Nekonečná láska či Otče náš.

Speváčka sa stala známou víťazstvom v relácii Zlatá kamera. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš

 

  • †10.11.2018 Marián Geišberg

Nezabudnuteľný herec s dokonalým hlasom zomrel vo veku 64 rokov. Bojoval s vážnymi ochoreniami, vlani ho hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb.

Herec sa narodil v Piešťanoch a vyrastal na Myjave. Vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pôsobil v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, neskôr v Divadle SNP v Martine a Divadle pre deti a mládež v Trnave. Od roku 1992 bol členom činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Účinkoval v niekoľkých filmoch a viacerých televíznych inscenáciách a okrem toho bol známy aj ako folkový pesničkár a autor.

Vedenie SND prijalo správu o Geišbergovom úmrtí s veľkým žiaľom. „Slovenská kultúra stratila v osobnosti Mariána Geišberga nielen vynikajúceho herca, talentovaného prozaika, básnika a hudobníka, ale aj vyhranenú osobnosť, ktorá sa nikdy nebála vyslovovať k aktuálnym spoločenským témam a za svojimi občianskymi postojmi si vždy vedela aj stáť,“  národné divadlo.

Zákerná choroba vyhrala nad hercom Geišbergom. Zdroj: SITA / Ján Slovák

 

Ďalšie nezabudnuteľné legendy

Tento rok nás opustili aj ďalší velikáni: skladateľ a hudobník Fedor Frešo, rozhlasový herec Vladimír Minarovič, spisovateľ a režisér Peter Krištúfek, sólistky opery SND Anna Kajabová-Peňašková a Štefánia Hulmanová.

 

Galéria
Marián Labuda patril medzi najlepších slovenských hercov. Zdroj: SITA / Tomᚹ Benedikovič
Vladimír Bartoň počas umeleckého života stvárnil aj desiatky filmových a televíznych úloh. Zdroj: dab.sk
Rasťo Vacho bol členom v kapele Collegium Musicum. Zdroj: COLLEGIUM MUSICUM
Juraj Herz získal ocenenie Zlatá kamera na Art Film feste. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Viliam Karmažin bol najdlhšie pôsobiaci dirigent na svete. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Stano Dančiak sa preslávil jedinečným hereckým talentom. Zdroj: TASR / Vladimír Benko
Jana Kocianová spolupracovala s mnohými speváckymi hviezdami. Zdroj: SITA / Marián Peiger
Marián Geišberg za sebou zanechal niekoľko hudobných diel. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Fedor Frešo bol vynikajúci skladateľ a hudobník. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Vo veku 81 rokov zomrel dlhoročný rozhlasový herec Vladimír Minarovič. Zdroj: TASR / RTVS
Bývalá popredná sólistka Opery SND Anna Kajabová-Peňašková zomrela vo veku nedožitých 81 rokov. Zdroj: SITA / Archív SND
navigate_before
navigate_next