Kultúra Spoločnosť Zahraničné

Zomrela legendárna rómska speváčka Věra Bílá. Podľahla infarktu

Na archívnej snímke z roku 2005 je Věra Bílá s rómskou hudobnou skupinou "Holub Ansábel & Věra Bílá". (TASR/Milan Kapusta)

PRAHA (TASR/SITA) – Vo veku nedožitých 65 rokov zomrela v utorok ráno česká rómska speváčka Věra Bílá. S odvolaním sa na rodinného príslušníka o tom informoval server Romea.cz.

 

Interpretka, ktorá spievala po rómsky, česky i slovensky, mala už dlhší čas zdravotné ťažkosti, uviedla česká spravodajská televízna stanica ČT24. Podľa informácií Romea.cz Bílú v pondelok večer hospitalizovali v plzenskej Fakultnej nemocnici, kde bojovala o život. Speváčka zomrela na infarkt.

Věra Bílá sa mala v piatok vrátiť na pódium, kde mal odštartovať jej comeback koncertom s Janom Bendigom a Milanom Krokom. Legendárna speváčka pred rokmi vypredala parížsku Olympiu a v Bielom dome spievala vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi.

Věra Bílá sa narodila 22. mája 1954 ako Věra Giňová, priezvisko si zmenila po sobáši s Františkom Bílým. Objavila ju speváčka Zuzana Navarová a príležitostne spolupracovala aj s rómskou speváčkou a hudobníčkou Idou Kelarovou.

Štrnásť rokov vystupovala so skupinou Kale, s ktorou vydala štyri albumy. Hrali po celej Európe a v Severnej Amerike. Britské noviny o Bílej písali ako o rómskej kráľovnej či Elle Fitzgerald rómskej hudby.

Objavila sa aj na striebornom plátne napr. vo filmoch Dušana Hanáka Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ.

V minulosti slávna speváčka však začala holdovať hazardu a mnoho peňazí minula na hracie automaty. Z tohto dôvodu sa dostala do finančných problémov.

V roku 2002 vystúpila Věra Bílá aj na koncerte v bratislavskej Športovej hale na Pasienkoch. Publiku sa predstavila so svojou skupinou Kale a nechýbalo ani osvedčené dueto s Jankom Kuricom zo skupiny Vidiek O maňo.

V roku 2005, keď im manažér Jiří Smetana dohodol sériu koncertov v zahraničí, však náhle odišla do Prešova, kde mala korene jej rodina a začala vystupovať na vlastnú päsť. Po smrti manžela a syna sa však zrútila, žila v ubytovni a niekoľkokrát sa neúspešne pokúšala o comeback. Česká televízia nedávno v premiére uviedla dokument Poslední naděje Věry Bílé.

 “Keď mi Boh nedal deti, vynahradil mi to niečím iným,” vravievala Věra Bílá.