Zahraničné

Zomrel kráľ hollywoodskych muzikálov Stanley Donen

Zdroj: SITA / AP

LOS ANGELES – Vo veku 94 rokov zomrel už vo štvrtok v New Yorku na infarkt americký režisér a choreograf Stanley Donen, ktorý sa preslávil najmä muzikálmi Spievanie v daždi (1952) a Usmievavá tvár (1957). Denníku New York Times to v sobotu oznámil jeho syn Mark.

 

Donen bol jednou z posledných osobností takzvanej zlatej éry Hollywoodu. V 40. a 50. rokoch nakrútil filmy s hviezdami ako Fred Astaire, Gene Kelly, Cary Grant, Audrey Hepburnová, Richard Burton, Gregory Peck, Elizabeth Taylorová alebo Frank Sinatra. Stanley Donen sa narodil 13. apríla 1924 v Columbii, hlavnom meste štátu Južná Karolína. Už ako tínedžer chodil na hodiny tanca, na čo ho inšpiroval muzikál Letíme do Ria s Ginger Rogersovou a Fredom Astairom z roku 1933.

Dostal sa až na Broadway, kde v roku 1941 prvýkrát stál na javisku po boku Gena Kellyho, s ktorým sa rýchlo spriatelil. Spolu režírovali muzikál On the Town (V meste, 1949), ku ktorému zložil hudbu Leonard Bernstein a v hlavných úlohách sa objavili Kelly a Frank Sinatra. Po ňom nasledoval muzikálový hit Spievanie v daždi s Kellym a Debbie Reynoldsovou.

V jednom z jeho muzikálov – On the Town sa objavil aj spevák Frank Sinatra. Zdroj: TASR / AP

Ďalšie úspechy zaznamenal Donen s muzikálom Usmievavá tvár s Audrey Hepburnovou a Fredom Astairom, ako aj komédiou Indiscreet (1958), v ktorej do hlavných úloh obsadil Ingrid Bergmanovú a Caryho Granta. Táto dvojica účinkovala aj v kriminálnej komédii Šaráda (1963). V dráme Arabeska (1966) zahviezdili Sophia Lorenová a Gregory Peck.

Po roku 1970 a konci klasickej éry hollywoodskych štúdií prešiel Donen postupne k divadelnej réžii. Donen nebol nikdy nominovaný na Oscara. Túto cenu americkej filmovej akadémie dostal až v roku 1998 za celoživotné dielo. Za svoju tvorbu bol ocenený aj v roku 2004 Zlatým levom na filmovom festivale v Benátkach. Donen bol päťkrát ženatý a mal tri deti.