Domáce Kultúra Spoločnosť

Zomrel bývalý sólista Opery SND Róbert Szücs

Zdroj: SND

BRATISLAVA – V pondelok (28. 9.) zomrel bývalý dlhoročný popredný sólista Opery Slovenského národného divadla (SND) Róbert Szücs. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu (30. 9.) o 13.00 h v historickej budove SND. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka divadla Izabela Pažítková.

 

Róbert Szücs sa narodil v Budapešti 24. novembra 1942, kde niekoľko rokov pracoval jeho otec. Rodina však pochádzala z Nových Zámkov, kam sa v roku 1944 vrátila. Operný a koncertný spev vyštudoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v triede profesora Imricha Godina.

Sólistom Opery SND sa stal v roku 1968 a svojím umením obohacoval operný repertoár do roku 2000. Na prvú opernú scénu vstúpil ešte ako poslucháč VŠMU v roli Fiorilla v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly v divadelnej sezóne 1967/1968. Odvtedy až do roku 2000 vytvoril vyše 70 zaujímavých kreácií operných hrdinov. V rokoch 1969 až 1970 pôsobil aj v mestskom divadle v nemeckom Trieri.

Umelec sa intenzívne venoval aj pedagogickej práci, pravidelne nahrával pre Československý rozhlas a Československú televíziu. Účinkoval v zahraničí, v Bulharsku, bývalom Sovietskom zväze, Nemecku, Rakúsku, Francúzsku či Anglicku.