Domáce Politika

Zodpovednosť pri voľbe ústavných sudcov je na strane parlamentu. Poslanci chcú voliť

Na snímke budova Ústavného súdu. Zdroj: Archív

BRATISLAVA (SITA/TASR) – Pri voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR si svoju povinnosť nesplnil parlament. Tvrdí to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Lucia Žitňanská (nezaradená). Predseda poslaneckého klubu Most-Híd Tibor Bastrnák vníma hrozbu diskriminačných žalôb zo strany kandidátov, problém vidí v tom, že prezidentka Zuzana Čaputová ťažko vymenuje polovicu z 15 kandidátov. Poslanec Alojz Baránik (SaS) tvrdí, že prezidentka nemá povinnosť zvoliť polovicu z vybraných kandidátov, naopak, parlament má povinnosť ponúknuť jej dvojnásobok potrebných sudcov.

 

“V prvom rade vnímam, že parlament si nesplnil svoju zákonnú povinnosť a nezvolil 18 kandidátov na sudcov ÚS v čase, keď tak urobiť mal,” povedala Žitňanská. To, že bývalý prezident Andrej Kiska vymenoval minimálny počet sudcov, považuje za výnimočný krok k riešeniu neštandardnej situácie, ktorú parlament zapríčinil.

Samozrejme, hneď ako vznikne neštandardná situácia, hneď sú úplne prirodzene na stole rôzne interpretácie. Ale stále platí, že parlament má povinnosť odvoliť 18 kandidátov a mal by tak urobiť,” skonštatovala pre TASR s tým, že poslanci by mali v plánovanej štvrtkovej (20. 6.) voľbe zvoliť chýbajúcich šesť kandidátov.

Na snímke Lucia Žitňanská. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Bastrnák v súvislosti s možnými diskriminačnými žalobami, na ktoré upozorňuje predseda Smeru-SD Robert Fico, povedal, že hrozbu vníma a už na ňu upozorňoval v minulosti. Otázku voľby kandidátov chcú však podľa jeho slov v Moste-Híd vyriešiť čo najskôr. “My by sme chceli voliť, ale je tu táto hrozba. Musíme zvážiť, čo je horšie pre Slovensko,” doplnil s tým, že dohodu zatiaľ nemajú a strana je otvorená diskusii v koalícii.

Parlament svoju povinnosť nesplnil

Problém vidí v tom, že prezidentka má v súčasnosti k dispozícii deväť už vybraných kandidátov, v prípade zvolenia chýbajúcich šiestich by ich mala na výber 15, a z toho podľa jeho slov ťažko vyberie polovicu.

Tvrdenie, že prezidentka musí vymenovať polovicu zvolených kandidátov, považuje Baránik za zavádzanie. Zdôraznil, že prvoradú povinnosť mal parlament. “Ústava prikazuje parlamentu dodať dvojnásobný počet, je jasné, že si parlament svoju povinnosť nesplnil,” skonštatoval. Problém s diskriminačnými žalobami označil za vymyslený. “Každý môže podať ústavnú sťažnosť v akejkoľvek situácii. Je to zámienka,” povedal.

Na snímke Alojz Baránik. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V súvislosti so štvrtou voľbou kandidátov v pléne zdôraznil, že opozícia voliť bude a je jasné, koho bude voliť. “Už sa nepotrebujeme stretávať. Trochu sme sa o tom neoficiálne bavili, dokonca aj s niektorými poslancami z koalície. Im je úplne jasné, koho budeme my voliť,” skonštatoval. Nevylúčil, že by dokázali urobiť kompromis v prípade, ak by ich koalícia oslovila.

Fico v stredu opätovne zdôraznil hrozbu diskriminačných žalôb zo strany kandidátov, ktorí budú zvolení parlamentom a nebudú vymenovaní prezidentkou. Prezidentka Čaputová v utorok (18. 6.) vyhlásila, že vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej NR SR dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) potvrdil, že chce voliť šiestich kandidátov, na racionálny prístup vyzval aj koaličných partnerov.

Nateraz parlament spolu vybral 12 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte šiesti. Troch sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov.

Vyjadrenie Pašku

Slovenská národná strana (SNS) je pripravená hlasovať o kandidátoch na sudcov ústavného súdu. Novinárom to povedal prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. „Niekto bude hlasovať za šiestich kandidátov, niekto za dvoch, niekto za jedného a niekto možno za nikoho. Je to na vôli poslancov a nie na rozhodnutí klubu,” vysvetlil Paška.

Poslanci majú zvoliť ešte šiestich kandidátov zo 16 uchádzačov, ktorí sa prihlásili do štvrtej voľby. Podľa Fica je na ťahu prezidentka, ktorá podľa neho musí vymenovať ďalších troch sudcov z už zvolených deviatich kandidátov. V opačnom prípade podľa šéfa Smeru hrozí podanie antidiskriminačných žalôb neúspešných kandidátov. Paška si myslí, že voliť je najjednoduchšia cesta. „Tam si splníme povinnosť ako národná rada. Potom sa otvorí priestor pre ústavný súd a expertov. Nevylučujeme to. Z hľadiska naplnenia povinnosti parlamentu bude úloha splnená, ale či bude splnená korektne, to už asi nie,” vysvetlil prvý podpredseda SNS.

 

Na snímke Jaroslav Paška. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Most-Híd chce voľbu ústavných sudcov

Strana Most-Híd chce zvoliť chýbajúcich kandidátov na post ústavných sudcov. V mene strany to uviedol po dnešnom rokovaní vlády SR šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál. Podľa neho je medzi 16 prihlásenými uchádzačmi dostatok kvalitných odborníkov. Štvrtú voľbu, respektíve jej súlad so zákonom spochybňuje šéf strany Smer-SD Robert Fico. Predseda strany Smer-SD tvrdí, že ak nevymenuje prezidentka Zuzana Čaputová zo zvolených deviatich kandidátov aspoň časť, hrozia žaloby neúspešných uchádzačov. Gál tieto domnienky označil za hypotetické a verí, že sa koalícia na chýbajúcich šiestich menách dohodne.

“Za našu stranu môžem povedať, že ideme určite do voľby ústavných sudcov, chcem zakrúžkovať ten počet kandidátov, ktorý je ešte potrebný na plné obsadenie Ústavného súdu SR,” povedal Gál. Na otázku, ako vníma vyjadrenia predsedu Smeru o hrozbe antidiskriminačných žalôb Gál odpovedal tak, že ide o hypotézy. “To sú hypotetické otázky. Dôležité je, aby NR SR zvolila dostatočný počet kandidátov a Ústava SR hovorí jasne, že parlament má zvoliť dvojnásobný počet uchádzačov. Predovšetkým sa musíme dohodnúť v koalícii,” dodal minister.

Na snímke Gábor Gál. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na kompletný zoznam chce počkať aj Zuzana Čaputová. Podľa nej môžu byť stále deviati zvolení kandidáti vymenovaní. Do súčasnosti NR SR zvolila 12 kandidátov z požadovaných 18 mien. Čaputovej predchodca Andrej Kiska vymenoval iba troch uchádzačov, spomedzi ktorých vybral aj nového predsedu a podpredsedu súdu. Ústavný súd SR však stále funguje v obmedzenom režime, keď chýba šesť sudcov z 13. Zákonodarcovia budú hlasovať o ďalších menách vo štvrtok po 17:00.