Domáce Politika Top

Zo Smeru odchádzajú viacerí členovia. Žiadajú hlavu Fica

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najsilnejšia politická strana Smer-SD má problémy. Tie sa týkajú okresných organizácií v Košiciach III a v Košiciach IV. Celé regionálne rady si pozastavili členstvo v strane. Odchod zvažujú aj ďalší. Informáciu priniesol Denník N.

 

Od 1. októbra si osem funkcionárov v dvoch okresoch pozastavilo členstvo. Organizácie zostávajú bez vedenia. Spolu ide zhruba o 210 členov. Medzi nimi je aj bývalá šéfka Smeru-SD v Košiciach III Monika Smolková. Strana prišla aj o svojho jediného starostu v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov Jozefa Andrejčáka. Ten je teraz nestraník. „V apríli sme posielali vedeniu strany výzvu, v ktorej sme žiadali odchod Roberta Kaliňáka a Roberta Fica. Na 50 percent sa to splnilo, keďže Robert Kaliňák rozumne zvážil svoju pozíciu a politickú situáciu a ohlásil politický dôchodok,“ povedala pre Denník N bývalá europoslankyňa Smolková.

Keďže Fico svoj odchod neohlásil, vedenie dvoch okresných organizácií si pozastavilo členstvo. Smolková uviedla, že by v strane zostali, ak by Fica vymenil Pellegrini. Podľa nej rôzne kauzy a odhalenia z Kočnerovej Threemy ťahajú stranu dole. „Pokiaľ sa nič nezmení a strana sa neočistí, nemáme silu, elán ani chuť bojovať za kandidátov strany Smer,“ dodala Smolková. Do strany sú ochotní sa vrátiť, ale len vtedy, ak Fico nebude šéfom strany, ,,prípadne pokiaľ jednoznačne oznámi, kedy umožní, aby si Smer zvolil nové vedenie‘‘, dodáva denník.

Ako ďalej uviedla Smolková, ozývajú sa jej aj radoví členovia z Košíc III a IV. Zvažujú tiež, že si pozastavia členstvo v Smere.

Regionálne rady pozastavili členstvo v strane, tvrdí Smolková. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Ostrá kritika

Doslova vzbura v košickom Smere vypukla 28. mája, keď predsedníctvu, všetkým krajským aj všetkým okresným organizáciám zaslala výzvu nespokojných členov a funkcionárov končiaca europoslankyňa Monika Smolková. Funkcionári žiadali odstúpenie Fica a Kaliňáka z funkcií a mimoriadny snem. Petra Pellegriniho vyzvali, aby na ňom kandidoval za predsedu.

V liste písali napríklad o nespokojnosti s klesajúcim počtom voličov strany a s tým, že s nimi vedenie nekomunikuje. Taktiež mali problém s tým, ako sa Smer postavil ku kauzám. Podľa Denníka N opisovali frustráciu z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj z postupu polície pod Robertom Kaliňákom. ,,Vedeniu Smeru tiež vyčítali, že niektorí politici strany sú spájaní s ľuďmi odsúdenými či stíhanými v kauzách krátenia daní, neoprávnených čerpaní dotácií, pochybných obchodov, v kauze Čistý deň či dokonca v kauze s človekom spájaným s objednaním vraždy novinára a jeho snúbenice,‘‘ napísal denník.

 

Odchod Kaliňáka im nestačil. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Hasil situáciu

Fico ich nespokojnosť musel riešiť. Prešiel všetky kraje. Až po schôdzach v regiónoch sa situáciu v strane po zlom výsledku v eurovoľbách a po neúspechu kandidáta Smeru Maroša Šefčoviča v prezidentských voľbách upokojila.

Osobné rozhodnutie

Smer-SD reagoval na aktuálnu situáciu. ,,Pani Smolková požiadala o prerušenie členstva. Takýto krok vnímame ako jej osobné rozhodnutie spôsobené tým, že sa nedostala na kandidátku do Európskeho parlamentu,” povedal pre Glob.sk hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

 

Fico musel riešiť problémy v regiónoch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček