Spoločnosť Top Zahraničné

Známu švajčiarsku čokoládu už môžu jesť aj moslimovia. Má certifikát, že je “halal”

Už aj známa švajčiarska čokoláda je halal. (ilustračné foto wikipedia)

BRATISLAVA/BERN – Známu švajčiarsku čokoládu Toblerone – vzhľadom na ich prísne náboženské pravidlá – si po novom môžu vychutnávať aj moslimovia. Čokoládovňa vo Švajčiarsku upravila zloženie a produkciu svojej pochúťky, aby spĺňala pravidlá halal. Na sociálnych sieťach to vyvolalo búrlivé diskusie. 

Toblerone je pre mnohých typickým švajčiarskym produktom, i keď už dlho spadá pod americkú firmu. Jej charakteristická trojuholníková forma primomína alpský štít Matterhorn a stala sa tak slávnym symbolom alpského štátu.

Čokoládu vyrába jedna jediná čokoládovňa v Berne a odtiaľ putuje do celého sveta. Švajčiarsky “Blick” priniesol pred pár dňami informáciu, že táto kakaová pochúťka už je od apríla tohto roku vyrábaná v súlade s islamskými náboženskými pravidlami. Má na to certifikát “Je spávne, že čokoládovňa Toblerone v Berne je certifikovaná podľa kritérií halal. Naša továreň v Berne je jediným výrobným miestom spoločnosti Toblerone na svete,” povedala hovorkyňa.

Halal vo voľnom preklade zamená niečo ako “povolený” alebo “prípustný”, aby sa neporušili náboženské predpisy islamu. Zakázaná je konzumácia bravčového mäsa, potravín obsahujúcich krv, alkohol a omamné látky. Produkty vyrobené deťmi sú takisto zakázané. Pre mnohých moslimov je takisto neprípustné týranie zvierat.

U Toblerone by to teda mohlo napríklad znamenať, že nesmie obsahovať vajcia zo sliepok chovaných v klietkach.

Toblerone je jedným zo symbolov Švajčiarska. (wikipedia)

Originálna receptúra sa nemení

Spoločnosť, ktorá čokoládu vyrába, sa s novinkou príliš nechválila, potvrdila však, že zloženie teraz zodpovedá islamu. Nie žiadnym divom, že konzumenti nepocítili v čokoláde žiadnu zmenu: “Originálna receptúra Toblerone zostáva rovnaká,” uviedla hovorkyňa firmy.

Ostrá kritika na internete

Spoločnosť dobre vedela, prečo sa zmenou na verejnosti príliš nechválila. Hneď, ako totiž informácia vyplávala na povrch, mnohí kozumenti začali krok firmy kritizovať. Aj pod samotným článkom na “Blicku” sa objavili desiatky komentárov, ktoré rozhodnutie čokoládovne ostro kritizujú. 

Prečo firma pristúpila k tomuto kroku?

Až 97 percent produkcie Toblerone sa predá do zahraničia, spoločnosť preto očakáva, že vďaka halal certifikátu dosiahne ešte väčší obrat. Na obale však nenájdete nový štítok asi kvôli obave z negatívnych reakcií nemoslimských zákazníkov. 

Halal potraviny sú trendom

Produkty spĺňajúce islamské pravidlá sú v kurze: Spoločnosť Nestlé, ktorú zahŕňa aj firma Mondelez vyrábajúca Toblerone, upravila aj ďalších 100 tovární na halal. Rovnako ako moslimská populácia rastie aj dopyt po halal potravinách. Veď islam má takmer dve miliardy nasledovníkov.