Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Známa filmárka Piussi nahnevala sudcov. Kvôli filmu o Kočnerovi hrozia žalobou

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Filmárka Zuzana Piussi musí hasiť veľký problém. Glob.sk vás už minulý týždeň informoval, že vo svojom filme Ukradnutý štát použila nedovolené zábery. V krátkom zábere bolo totiž vidieť tváre sudcov senátu Špecializovaného trestného súdu, čo je výslovne zakázané. Sudcovia sa po medializácii rozhodli brániť a Piussi hrozia žalobou. 

 

Dokumentárny film Ukradnutý štát sa venuje problematike konšpirátorov, úniku informácií, obchodovaniu s nimi ale aj osobe Mariana Kočnera. V tejto súvislosti bola Piussi aj na hlavnom pojednávaní v kauze falošných zmeniek. Tam vyhotovila zábery, ktoré použila vo svojom filme. Kvôli ochrane sudcov je však natáčanie ich tvárí a následné použitie takýchto záberov prísne zakázané.

Médiá na toto porušenie upozornili ešte minulý týždeň. Špecializovaný trestný súd dnes informoval, že sudcovia sa už voči používaniu záberov ohradili. “Senát ŠTS 1T po porade dospel k záveru, že je potrebné sa voči zverejneným informáciám o porušení práva každého sudcu zo senátu 1T brániť právnymi krokmi, konkrétne senát najskôr požiada prostredníctvom advokátskej kancelárie (zvoleného právneho zástupcu) autorku dotknutého dokumentu, aby zabezpečila odstránenie tej časti dokumentu, v ktorej sú vyobrazené podobizne členov senátu, alebo aby iným spôsobom zabránila zverejneniu a šíreniu vyhotovených obrazových podôb sudcov (rozrastrovanie tvárí a podobne), na vyhotovenie ktorých nemala súhlas od sudcov/členov senátu 1T,” napísala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

Zdroj: TASR – Radovan Stoklasa

Senát to urobí vo forme tzv. predsporovej výzvy, teda požiada o napravenie protiprávneho stavu mimosúdnou cestou.  Zároveň v tejto výzve autorku filmu upozorní, že pre prípad, že sa bude jej film ako umelecké dielo naďalej šíriť aj s vyobrazením tvárí sudcov, budú sa sudcovia domáhať ochrany, ktorá im je na tieto účely poskytovaná zo zákona – a to podaním žaloby na súde.

Film vzbudil rozporuplné reakcie

Glob.sk požiadal o stanovisko aj filmárku Zuzanu Piusii. Hoci je podľa nej táto téma zneužívaná, aby bolo poškodené jej filmu, rozhodla sa súdu vyhovieť. “Distribučné kópie postupne vymieňame,” napísala Piussi. “Nechceme, aby sa téma filmu zavádzala týmto spôsobom,” odôvodňuje autorka.

Film po svojej minulotýždňovej premiére zožal úspech aj kritiku. Filmárka podľa kritikov dala priveľký priestor ľuďom, ktorí sa dajú považovať za konšpirátorov. Piussi sa bráni umeleckým zobrazovaním problematiky, podľa nej má divák z filmu najmä pochopiť, akým spôsobom novinári pracujú s informáciami, odkiaľ sa berú a ako sa s nimi obchoduje.

Galéria
Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Kočnerov výsluch bol veľmi dlhý. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next