Domáce Kauzy Top

Zmenkový proces sa chýli ku koncu. To najlepšie nás ešte len čaká

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kauza roka sa chýli ku koncu. Už len niekoľko pojednávaní nás delí od vynesenia rozsudku v kauze zmenky. Obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner sa síce snažia nervozitu schovať, odborníci aj novinári sa ale zhodujú, že proces hrá v ich neprospech. Konečné slovo však bude mať súd. Hoci o zaujímavé momenty nebola ani doteraz núdza, dá sa predpokladať, že obe strany majú ešte v rukávoch skryté prekvapenia. 

 

Rusko a Kočner sú obžalovaní zo zločinu falšovania a pozmeňovania cenných papierov. Podvod sa im snaží dokázať prokurátor Ján Šanta a poškodená je v tejto veci Televízia Markíza, ktorú v procese zastupuje hneď niekoľko právnikov.

Hlavné pojednávanie sa chýli ku koncu. Senát Špecializovaného trestného súdu si už vypočul svedkov oboch strán a čítalo sa aj množstvo listinných dôkazov – medzi inými aj údajná komunikácia z aplikácie Threema, ktorú mali vyšetrovatelia získať z mobilu obžalovaného Kočnera.

Obom procesným stranám tak zostávazrejme len niekoľko pojednávacích dní na to, aby senát presvedčili o svojej pravde. Podľa právneho zástupcu Markízy v trestnej veci Daniela Lipšica má televízia prichystaný kľúčový dôkaz. Práve ten by mohol prísť na rad už dnes. Lipšic to potvrdil pre Hospodárske noviny. 

Prokurátor Ján Šanta a Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vývoj napínavého procesu zatiaľ hrá skôr v prospech prokurátora. Existenciu zmeniek zatiaľ potvrdil svedok Štefan Ágh. Ten je v tejto veci tiež obvinený, jeho skutok bol ale vyčlenený na samostatné konanie. V prospech obžalovaných vypovedala aj exmanželka Pavla Ruska – Viera, ktorá tvrdila, že jej Rusko o zmenkách vravel ešte v roku 2000. Zmenky však nefigurujú v účtovníctve Markízy, nevedeli o nich dokonca ani viacerí ľudia, ktorých si predvolala obhajoba.

V prospech Kočnera a Ruska nehovorí ani údajná komunikácia z aplikácie Threema. Tá, naopak, má dokazovať, že Rusko s Kočnerom o zmenkách komunikovali. Kočner ich mal riešiť aj s inými ľuďmi, vrátane bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Cez ňu si mal  vybavovať rozsudok u sudkyne Zuzany Maruniakovej. Tá rozhodla spor o zmenky v prospech Kočnera.

Písmo môže napovedať veľa

Po svedkoch oboch strán prichádzajú na rad znalci. Zaujímavé a určite dôležité budú výpovede písmoznalcov, ktorí sa zaoberajú analýzou podpisu Pavla Ruska na sporných zmenkách. V neprospech Ruska a Kočnera by mala vypovedať písmoznalkyňa, ktorá tvrdí, že Rusko zmenky podpísal až po roku 2013. To nekorešponduje s tvrdením obžalovaných, ktorí sa snažia súd presvedčiť, že zmenkami ukončili spor Gamatex ešte v roku 2000.

Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Dokazovanie v odbore písmoznalectva nie je jednoduché. Odborníkov nie je veľa a metódy, ako dokázať pravosť či nepravosť, sa líšia. Obhajcovia obžalovaných sa zrejme budú snažiť tvrdenia písmoznalkyne vyvrátiť, pripravených majú však aj vlastných znalcov. Podľa medializovaných informácií by malo ísť o dvoch znalcov – jedného z Ameriky a druhého zo Španielska.

Okrem zmeny podpisu vedia znalci skúmať aj vek atramentu či papiera, na ktorom sú zmenky vystavené. Očakáva sa, že znalci procesných strán si budú odporovať. V tom prípade bude na súde, ako rozpor posúdi, a ku ktorej verzii sa prikloní.

Chcel milióny, dostal basu

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur, ktoré by mali pochádzať ešte z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že tieto zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex. Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza, pretože Rusko mal zmenky podpísať ešte ako konateľ Markízy.

Marian Kočner sedí momentálne vo väzbe kvôli kauze “zmenky”. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor. Sudkyňa Zuzana Maruniaková však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. Táto sudkyňa patrí medzi členov justície, ktorým polícia odobrala mobily.

K vyplateniu peňazí z tohto procesu však už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera vtedy obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

 

Mohlo by vás zaujímať: