Top Zimná olympiáda

Zlato v slalome žien pre Hansdotterovú, Vlhová aj Velez-Zuzulová v druhej desiatke

PJONGČANG – Slovenské reprezentantky v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová skončili v slalome žien na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu až v druhej desiatke. Obom nevyšla ani jedna z dvoch jázd, Petra Vlhová napokon skončila na 13. mieste a Veronika Velez-Zuzulová na 17. pozícii.

„V prvom rade som sklamaná sama zo seba, že som nepodala môj výkon a nepredviedla jazdy, na ktoré mám. Môj tím odviedol skvelú prácu, urobil pre mňa maximum. Máme len jednu šancu na olympiáde a o tom to je. Máme taký šport. Snažím sa vziať si niečo pozitívne z toho. Nechytila som sa na začiatku najmä v 1. kole. Od prvých oblúkov som nenašla rytmus, ktorý mám, keď normálne jazdím. Človek je frustrovaný z toho, že dostane dve a pol sekundy namiesto pár stotín. Je potom ťažké nájsť motiváciu a podať dobrý výkon. Napriek tomu som sa snažila dať do toho sto percent, ale aj tak som nejazdila v druhom kole tak, ako viem,” zhodnotila Petra Vlhová.

Veronika Velez-Zuzulová v cieli druhého kola slalomu – Foto: SITA/Martin Medňanský

Zlato pre Hansdotterovú

Zlato si vyjazdila Švédka Frida Hansdotterová, striebro putuje do Švajčiarska zásluhou Wendy Holdenerovej a bronz získala mladá Rakúšanka Katharina Gallhuberová. Prekvapením je až štvrté miesto topfavoritky a obhajkyne zlata Američanky Mikaely Shiffrinovej. Tridsaťdvaročná Hansdotterová získala premiérové zlato na vrcholnom podujatí, keď pod piatimi kruhmi bolo jej doterajším maximom piate miesto zo slalomu v Soči 2014 a na MS slalomové striebro z amerického Beaver Creeku 2015.

„Mikaela je v tejto sezóne skvelá a vedela som, že zdolať ju bude náročné. Triumf ma preto trochu prekvapil. Je krásne zdolať ju aspoň raz, jej sa to totiž darí pravidelne. Dnešok mi vyšiel podľa predstáv. Snažila som sa užiť si to, aj preto bol zjavný úsmev na mojej tvári. Milujem lyžovanie a súťaženie, teraz mám olympijské zlato. Celé roky tvrdej driny stáli za to, každučká minúta,” povedala Frida Hansdotterová pre Olympijský informačný servis.

Zľava: Wendy Holdenerová, Frida Hansdotterová a Katharina Gallhuberová – Foto: SITA/AP/Patrick Semansky

Štyri Slovenky v akcii

Piatkový slalom žien absolvovali ešte dve Slovenky. Barbaru Kantorovú napokon klasifikovali na 34. mieste, iba 18-ročná Soňa Moravčíková nedokončila prvé kolo.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE
Ženy – slalom – po 2. kole: 1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 1:38,63 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,05 s, 3. Katharina Gallhuberová (Rak.) +0,32, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,40, 5. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +0,98, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +1,53, 7. Bernadette Schildová (Rak.) +1,55, 8. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,94, … 13. Petra Vlhová (SR) +2,95, 17. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +3,44, 34. Barbara Kantorová (SR) +9,80, Soňa Moravčíková (SR) nedokončila

Foto: SITA/Martin Medňanský