Zimná olympiáda

Zlato v slalome mužov pre Švéda Andrého Myhrera, Slováci mimo elity

PJONGČANG – Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa obsadil v slalome mužov na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu 24. miesto. Po prvom kole figuroval na 24. pozícii, no v druhom urobil v hornej časti veľkú chybu.

Podarilo sa mu zostať na trati a veľkú stratu rizikovou jazdou výrazne znížil, po svojom výkone sa zaradil na 3. priečku. V olympijskom slalome v Soči 2014 bol Adam Žampa šiesty. „Pred chybou aj po nej som mal rýchlu jazdu, celkom rýchlo som sa z chyby spamätal. Po takej obrovskej chybe som mal v cieli stratu len 33 stotín sekundy, asi som prišiel o prvú desiatku,” povedal Adam Žampa pre RTVS.

Zlato pre Myhrera

Zlato si vyjazdil skúsený Švéd André Myhrer, striebro putuje do Švajčiarska zásluhou Ramona Zenhäuserna a bronz získal Rakúšan Michael Matt. Prekvapením je vypadnutie favorizovaného Marcela Hirschera už v prvom kole, druhé kolo nedokončil líder po prvej jazde Nór Henrik Kristoffersen.

Slalomy v Pjongčangu tak ovládli Švédi, keď pre Myhrerom triumfovala v najtočivejšej disciplíne aj jeho krajanka Frida Hansdotterová. Tridsaťpäťročný Myhrer sa medzi mužmi stal prvým švédskym olympijským víťazom v slalome od zlata legendárneho Ingemara Stenmarka v Lake Placid 1980.

Nespokojný Andreas Žampa

Švéd sa vo veku 35 rokov a 42 dní stal najstarším zlatý medailistom v slalome mužov, doterajším rekordérom v tomto smere bol Rakúšan Mario Matt, víťaz zo Soči 2014. Myhrer pred štyrmi rokmi nedokončil druhé kolo slalomu, vo Vancouveri 2010 bol bronzový a v Turíne 2006 ho klasifikovali na 4. mieste.

„Zisk zlata pre mňa znamená veľmi veľa. Celý život som tvrdo trénoval pre tento okamih. Síce som vo Vancouveri 2010 získal bronz, ale vždy som sníval o zlate. Teraz sa to všetko stalo realitou,” povedal Myhrer pre Olympijský informačný servis.

Matej Falat bol po prvom kole na 32. mieste, no druhé nedokončil. Andreasovi Žampovi patrila po prvej jazde 39. pozícia, druhá mu nevyšla a v konečnom účtovaní obsadil 35. priečku. Obe slalomové kolá dokončilo len 43 jazdcov zo 108 štartujúcich pretekárov. „Chcel som ísť naplno, no nepodarilo sa mi to a nie som spokojný. Som na seba nahnevaný,” poznamenal Andreas Žampa pre RTVS.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE
Muži – slalom – po 2. kole: 1. André Myhrer (Švéd.) 1:38,99 min, 2. Ramon Zenhäusern (Švaj.) +0,34 s, 3. Michael Matt (Rak.) +0,67, 4. Clément Noel (Fr.) +0,71, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,73, 6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +0,76, 7. Kristoffer Jakobsen (Nór.) +0,95, 8. Daniel Yule (Švaj.) +1,13, … 24. Adam Žampa (SR) +3,28, 35. Andreas Žampa (SR) +14,59, Matej Falat (SR) nedokončil 2. kolo