Zimná olympiáda Top

Zlato pre Nórku Hagovú na 10 km voľnou technikou

PJONGČANG – Nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Hagová získala zlato vo štvrtkových pretekoch na 10 km voľnou technikou na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu. Dvadsaťsedemročná juniorská majsterka sveta z roku 2011 predstihla striebornú Švédku Charlotte Kallovú o 20,3 sekundy.

Na treťom mieste skončili s rovnakým časom Fínka Krista Pärmäkoskiová a Nórka Marit Björgenová. Obe zaostali o 31,9 sekúnd za víťazkou. Hagová pretavila do zlata svoje druhé vystúpenie pod piatimi kruhmi, v sobotňajšej premiére obsadila 15. miesto v skiatlone.

Divočina, tvrdí Hagová

„Je to divočina. Keď Ragnhild Mowinckelová získala striebro v obrovskom slalome, tak som sa rozhodla, že dnes bude ‘deň Ragnhíld’. Inšpirovala ma. Pri zjazde do cieľovej rovinky som si pomyslela: ‘Toto je najdôležitejší zjazd tvojho života. Pokús sa udržať na lyžiach a nespadnúť.’ Dala som do toho všetko,” povedala Ragnhild Hagová pre Olympijský olympijský servis.

Strieborná Kallová si rozšírila zbierku v Pjongčangu po sobotňajšom triumfe v skiatlone. Tridsaťročná rodáčka z Tärendö je na tretej olympiáde a na konte má sedem pódiových umiestnení. Vo Vancouveri 2010 získala zlato na 10 km voľnou technikou a striebro v tímovom šprinte, o štyri roky neskôr v Soči obsadila rovnako ako vo štvrtok druhú priečku na 10 km, pridala rovnaké umiestnenie v skiatlone a bola súčasťou víťaznej štafety.

Björgenová sa vyrovnala Dähliemu

Tridsaťsedemročná Björgenová je druhá najstaršia pretekárka, ktorá si vybojovala medailu v tejto disciplíne. Vo vyššom veku sa to podarilo už iba Hilde Pedersenovej. Tá v Turíne 2006 uspela ako 41-ročná. Björgenová dosiahla už svoju 12. olympijskú medailu a vyrovnala sa krajanovi Björnovi Dähliemu v počte pódiových umiestení na ZOH.

Na čele tohto historického rebríčka je Ole Einar Björndalen s trinástimi medailami. Jediná slovenská reprezentantka na štarte Alena Procházková obsadila 58. miesto s mankom takmer štyroch minút na Hagovú.

BEH NA LYŽIACH:
Ženy – 10 km voľnou technikou: 1. Ragnhild Hagová (Nór.) 25:00,5 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +20,3 s, 3. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) a Marit Björgenová (Nór.) obe +31,9, 5. Jessica Digginsová (USA) +35,2, 6. Nathalie von Siebenthalová (Švaj.) +49,8, 7. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +1:05,5 min, … 58. Alena Procházková (SR) +3,59,0